Şarjda oyun oynamak pile zarar verir mi?

Said Avci

Femtopat
Arkadaşlar 2 Haftadır Şarjda PUBG Mobile oynuyorum. Telefonumun şarj bakımından bir zarar görmüş müdür?

Son düzenleyen: Moderatör:
Telefonda önerilen maksimum şarj seviyesi yüzde seksendir, şarjda oynadığında yüzde yüz olduysa sen de oynamaya devam ettiysen zarar görmüştür. Zaten telefonlar şarjda iken çok uğraşılmaması gerektiği önerilir.

Bildiğim kadarıyla şarj ederken telefon bataryası ısınıyor. Üstüne o sırada telefonu zorlayan veya sonuna kadar kullanan bir oyun olursa telefon daha fazla ısınmaya başlıyor. Bu ısınmanın da bataryaya ve telefona pek iyi gelmediği söyleniyor.

Eskiden arkadaşta Laptop vardı ve elektrik takacak yer varsa bataryasını çıkartıp öyle elektriğe takardı. Telefonlarda öyle bir özellik olsa iyi olurmuş. En azından bataryayı çıkarmasak bile şarj bitince bataryadan değil direk elektrikten güç alsa :)
Telefonda önerilen maksimum şarj seviyesi yüzde seksendir, şarjda oynadığında yüzde yüz olduysa sen de oynamaya devam ettiysen zarar görmüştür. Zaten telefonlar şarjda iken çok uğraşılmaması gerektiği önerilir.
Önerilen derken bunu kim öneriyor? Ben genelde yüzde 20 altına girdiğinde telefon uyarısıyla birlikte şarja takarım ve yüzde 100 olana kadar şarj ederim. 2.5 seneyi geçti halen kullandığım telefonun bataryası gayet iyi. Zaten yüzde 100 olduğunda aslında tam olarak batarya dolmuş olmuyor. Üstelik hızlı şarj şeklinde şarj ediyorum.

Çok zorda kalmadıkça bataryayı sıfıra kadar indirmem. Gece de asla sabaha kadar şarjda tutmam. Yeni telefonlarda sanırım yüzde 100 şarj olunca bataryaya giden enerjiyi kesiyormuş. Öyle bir şey varsa tabi gece konulmasında bir sakınca olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı