Şarjdayken laptoptan gelen cızırtı sesi

Calypsoo

Centipat
Arkadaşlar 2 gün önce Monster T7 V19.4 satın aldım biliyorsunuz FreeDOS olarak geliyor neyse ben windowsumu yükledim driverları yükledim ve şarj kablosu takılı olarak bilgisayarı kullanmaya başladım. Başta bir sorun yoktu fakat bir süre sonra video izlerken hoparlörden cızırtı gelmeye başladı ve giderek artmaya başladı. Buna karşılık ben de jak girişinden kulaklığımı bağladım fakat cızırtı sesi gelmeye devam etti ilginç bir şekilde. Ertesi gün servise gittiğimde driverları, Windows'u kurarken hata yapmış olduğumu vs vs söylediler, ben de buna karşılık mağazanın üst katında format attım bilgisayara tekrardan, bütün driverları sorunsuz bir biçimde kurdum tüm güncellemeleri yaptım ve video açıp beklemeye başladım. Yine başta gelmedi bu cızırtı sesi sonradan hafif hafif yine cızırdamaya başladı, servisteki adama göstermek için şarjından çıkardım ve yanına gitmeye başladım. Ne hikmettir pilde çalışırken cızırtı sesi gitti. Tekrar şarja taktım ve yine bir süre sonra cızırdamaya başladı. Servise durumu anlattığımda bina topraklamasından kaynaklandığını söyledi. Ben de teyit etmek için arkadaşımın evine gittim, o da aynı bilgisayarı benimle aynı zamanda almıştı ve onda bir sorun yoktu ben de bu yüzden onun evinde denersem bir sonuca ulaşabileceğimi düşündüm. Oturdum yaklaşık 1.5 saat boyunca video izledim şarja takılı bir şekilde ve ne cızırtı sesi geldi ne bir şey. Eve geldiğimdeyse yine bir süre kullandıktan sonra cızırtı sesi almaya başladım şarj kablosunu çıkarıp biraz pilde devam edince ses yine kayboluyor.
Böyle bir şey mümkün mü? Nasıl çözebilirim ve oturduğum ev daha geçen yıl yapıldı yeni bir bina, sorun bilgisayarda değil de cidden topraklamadan mı? Yeni aldığım için iade hakkım var 15 gün içinde bu yüzden sorun bilgisayardan ise iade edeceğim. Bilgili kişilerden cevap bekliyorum.

Merhaba. Evet, bu mümkündür. Bakın, şebeke elektriğindeki iki kutuptan, faz ve nötr olarak yalnızca AC elektrik akımı gelmiyor, şebeke paraziti de bunlarla birlikte geliyor, bu parazitler de ancak sağlıklı toprak hattıyla adaptör ucundan girerek ve böylece sıfırlanarak temizleniyor, arkadaşınızın evinde cızırtı olmayıp kendi evinizde şarjda iken cızırtı duyulması bu nedenledir. Binanın toprak hattını kuvvetlendirme veya dairenin pano girişinde EMI parazit filtresi takıp kullanmayla, pille kullanımın dışında, şarjda kullanımda bu cızırtıların duyulması önlenebilir.

Bu nedenle ürünü iade edip değiştirseniz bile binanın toprak hattını, eğer çok zayıf olup da kuvvetlendirmediğinizde bu sonucun hiç değişmeyeceğini düşünüyorum. Topraksız prizlerde veya toprak ucu teması içten olamayan sıkıntılı topraklı prizlerdeki kullanımlarda, bu sıkıntılar bina topraklaması çok iyi olsa bile bu nedenlerle yine olabilir. Kolay gelsin.

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler. Hali hazırda bir tane daha laptopum var ve bu evde aynı prizde 1 yıldır kullanıyorum onda hiç böyle bir problemle karşılaşmadım. Bu yeni aldığım laptopta ise hem kendi evimde hem de monster mağazasındaki prizle kullanımımda bu cızırtı sesini tecrübe ettim ama dediğim gibi arkadaşımın evinde sorun yaşamadım. Eski laptopumda 1 yıldır böyle bir sorun yaşamazken bunda ilk kullanımda cızırtı yaşamak düşündürüyor beni. Eski laptopumda da aynı sorunu yaşamam gerekmez mi bu şartlar altında?

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler. Hali hazırda bir tane daha laptopum var ve bu evde aynı prizde 1 yıldır kullanıyorum onda hiç böyle bir problemle karşılaşmadım. Bu yeni aldığım laptopta ise hem kendi evimde hem de monster mağazasındaki prizle kullanımımda bu cızırtı sesini tecrübe ettim ama dediğim gibi arkadaşımın evinde sorun yaşamadım. Eski laptopumda 1 yıldır böyle bir sorun yaşamazken bunda ilk kullanımda cızırtı yaşamak düşündürüyor beni. Eski laptopumda da aynı sorunu yaşamam gerekmez mi bu şartlar altında?
Ne yaptınız sonuç olarak aynı sorun birebir bende de var

Burda anlattığınız konuyu akım koruyucu uzatma ile çözebilirmiyiz ?? Şimdiden çok teşekkürler
Merhaba. Evet, bu mümkündür. Bakın, şebeke elektriğindeki iki kutuptan, faz ve nötr olarak yalnızca AC elektrik akımı gelmiyor, şebeke paraziti de bunlarla birlikte geliyor, bu parazitler de ancak sağlıklı toprak hattıyla adaptör ucundan girerek ve böylece sıfırlanarak temizleniyor, arkadaşınızın evinde cızırtı olmayıp kendi evinizde şarjda iken cızırtı duyulması bu nedenledir. Binanın toprak hattını kuvvetlendirme veya dairenin pano girişinde EMI parazit filtresi takıp kullanmayla, pille kullanımın dışında, şarjda kullanımda bu cızırtıların duyulması önlenebilir.

Bu nedenle ürünü iade edip değiştirseniz bile binanın toprak hattını, eğer çok zayıf olup da kuvvetlendirmediğinizde bu sonucun hiç değişmeyeceğini düşünüyorum. Topraksız prizlerde veya toprak ucu teması içten olamayan sıkıntılı topraklı prizlerdeki kullanımlarda, bu sıkıntılar bina topraklaması çok iyi olsa bile bu nedenlerle yine olabilir. Kolay gelsin.
Burda anlattığınız konuyu akım koruyucu uzatma ile çözebilirmiyiz ?? Şimdiden çok teşekkürler

Yeni konular

Geri
Yukarı