SATA 3 görünümlü SATA 2 HDD

Suzi_35

Femtopat
Daha fazla  
Aldığım kullanılmış PC içinde SSD ile birlikte, üzerindeki etikette ve markanın kendi sitesinde SATA-3 (6 gb/s) yazan bir HDD var. Fakat test ettiğimde hızı düşük göründü ve farklı programlarla bilgi kontrolü yaptığımda bu HDD SATA-2 (Gen2 3.0 Gbps) görünüyor. Anakart ( Gigabyte B360M) tüm girişleri SATA3 ama yine de diski farklı yerlere farklı kablolarla takıp denedim sonuç aynı. Diskte manuel ayar için jumper yeri de yok, etiketi üstünde de jumper vs yazmıyor. Üretici firma bile SATA-3 derken SATA-2 olan bir disk ile karşılaşan tek ben olamam, sorunu ve çözümü bilen var mı acaba? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• TOSHIBA etiket.jpeg
    TOSHIBA etiket.jpeg
    136,3 KB · Görüntüleme: 41
  • SATA DISK.png
    SATA DISK.png
    6,1 KB · Görüntüleme: 44
  • SATA.png
    SATA.png
    14,2 KB · Görüntüleme: 52
  • WhatsApp Image 2022-01-17 at 12.44.13.jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-17 at 12.44.13.jpeg
    45,4 KB · Görüntüleme: 36
Hız sonuçları nedir?
Aynı pc de fotoda gördüğünüz SeaGate Sata-3 Okuma/Yazma ortalama hız 115 Mb/s ama bahsettiğim Toshiba ortalama hızı 75 Mb/s.. Bu arada CrystalDiskInfo ya göre disk durumu iyi.
SATA 3 veya 2 olsa ne olur? HDD'de SATA 3 sunduğu hıza hiç erişemiyorsunuz zaten. O yüzden bir kaybınız vb. yok.
SATA 3 veya 2 olsa ne olur? HDD'de SATA 3 sunduğu hıza hiç erişemiyorsunuz zaten. O yüzden bir kaybınız vb. yok.
Aynı pc de diğer hdd (Sata-3) Okuma/Yazma ortalama hızı 115 Mb/s ama bahsettiğim hdd hızı 75 Mb/s.. Yani yaklaşık %35 hız kaybım var !

Aynı PC de fotoda gördüğünüz Seagate SATA-3 Okuma/Yazma ortalama hız 115 Mb/s ama bahsettiğim Toshiba ortalama hızı 75 Mb/s. Bu arada CrystalDiskInfo'ya göre disk durumu iyi.

Kuzenimin PC'de SATA 2 portuna takılı iki HDD var. Biri 160 MB/s diğeri de 110MB/s gibi değerler veriyordu. SATA 2 veya 3 olması hiçbir şey değiştirmiyor. SATA 2'nin teorikte maksimum 300mb/s sağlıyor çünkü.
Tek etken HDD modelleri. Biri bu kadar verebiliyormuş diğeri bu kadar hız verebiliyormuş. Bence bir sorun yok.

Kuzenimin PC'de SATA 2 portuna takılı iki HDD var. Biri 160 MB/s diğeri de 110MB/s gibi değerler veriyordu. SATA 2 veya 3 olması hiçbir şey değiştirmiyor. SATA 2'nin teorikte maksimum 300mb/s sağlıyor çünkü.
Tek etken HDD modelleri. Biri bu kadar verebiliyormuş diğeri bu kadar hız verebiliyormuş. Bence bir sorun yok.
Bilinen iyi iki marka ve neredeyse aynı yıllarda çıkmış iki model arasında ki bu fark normal mi :( Sata-2 görünmesi hakkında fikriniz var mı ?

Merhaba, diskin doluluk oranına göre hızda değişiklik oluyor, bunu da göz ardı etmemek gerek, 1 tb 5400 rpm disk 900 gb dolu, testte 60 mb hız alıyorum, boş iken 120 civarı alıyordum , buna sebep olan şey içindeki metal diskin iç tarafı hdd'nin başı hızlı dönerken hızlı yazıp okuyor, diskin dışına doğru devir sayısı yavaşladığından yazma okuma da yavaşlıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı