SATA I veya SATA II bilgisayara SATA III disk takılır mı?

kaank.x

Zeptopat
Merhaba, yaklaşık 2 ay önce bilgisayarım bozuldu. Yoğun araştırmalarım sonucunda hatanın diskte olduğunu anladım. Zaten dün bir daha denediğimde "a disk read error occured (kelime tam bu olmayabilir)" hatasını verdi. Bende yeni bir SSD veya HDD alacağım ancak bilgisayarım açılmadığı için SATA kaç olduğunu bilmiyorum. Anakartımı da bilmiyorum ama sadece markası Clevo, bunu biliyorum. Şimdi soruma gelelim:

SATA II veya I bilgisayara SATA III disk takılır mı?

Bilgisayarım çok eski markası maalesef Casper. Intel Pentium T4500
384 MB ekran kartı
4 GB RAM

(Belki lazım olur diye yazdım)

Son düzenleyen: Moderatör:

techno3030

Zettapat
Yer
(ノ◕ヮ◕)ノ*:・゚✧
Takılır, sadece SATA I veya II hızlarında çalışır taktığınız disk.

dincaay

Hectopat
Yer
Bursa
Takılır fakat hızı sınırlanır.

baran_basaran

Kilopat
Yer
Yardambolu
SATA 1'de 150MB'a kadar,
SATA 2'de 300MB'a kadar,
Okuma performansı alabilirsiniz.
Ama sonuç olarak SSD'lerin düşük erişim sürelerinden dolayı cayır cayır kullanırsınız.

Serkancan61

Hectopat
Takılır ama bilgisayarın hangisini destekliyorsa o kadar hız alırsın örneğin 500 MB yazma destekliyorsa anakartın 3GB yazma destekleyen bir disk alsan bile 500 MB yazmadan fazlasını alamazsın.

Taha Yavaş

Nanopat
Şuan SATA 3 desteklemeyen bir laptopta SATA 3 SSD kullanıyorum. Çok hızlı bir HDD gibi çalışıyor ama mutlaka SSD'ye terfi edin.

Yer
Bahçelievler
Bilgisayar laptop mu? Takarsın da arkadaşların dediği gibi SATA I veya SATA II hızında kullanırsın. Bu arada es geçmeden olmaz, bilgisayarın emeklilik vakti zaten çoktan gelip geçmiş gibi duruyor.
Gümleyen HDD'nn içinde fotoğraf ve videolarınız gibi önemli dosyalarınız varsa çok geçmiş olsun.

KS
K

kaank.x

Zeptopat
Bilgisayar laptop mu? Takarsın da arkadaşların dediği gibi SATA I veya SATA II hızında kullanırsın. Bu arada es geçmeden olmaz, bilgisayarın emeklilik vakti zaten çoktan gelip geçmiş gibi duruyor.
Gümleyen HDD'nn içinde fotoğraf ve videolarınız gibi önemli dosyalarınız varsa çok geçmiş olsun.
Bilgisayarım Laptop. HDD min İçinde Hiçbir Şey Yoktu Sadece Win 7 Kuruluydu Şimdi 180 TL Ye Sandisk SSD Ler Almayı Düşünüyorum SSD Plus Diye Bir Şey Bilgisayar Hıza Kavuşsun Diye

Yukarı