SATA SSD Karşılaştırması

@Woolgatherer
Kontrolcüler için "Tier list" var mı?

WD Green gerçekten 2D NAND üretim teknolojisiyle mi üretildi? 3D NAND diye satılıyor çünkü.
Ayrıca sitesinde SLC yonga olduğu belirtilmiş.

Son olarak, Bu Intenso SSD tabloya eklenecek mi? Hiçbir özelliğine ulaşamıyorum, tabloya eklenmese bile hakkında bir "datasheet" mevcut mu?

@Soaris Kontrolcü ''tier list'' kesinlikle yok, uzun uzun araştırdım. Bulamadım. Açıkçası bilgim de yok, hangi kontrolcü iyidir hangisi değildir. Kim neyi üretiyor onu biliyorum sadece.

WD Green'e gelecek olursak konuyu ilk açtığımda da söylemiştim, kendi sitesinden birkaç bilgiye ulaşamadığımı. O yüzden sanırım göz ardı etmişim, paylaşılan dokümanı.

Yonga tipine gelecek olursak sanırım bu tabloyu oluşturmak için kullandığım doküman güncelliğini ufak da olsa yitirmiş, kısa zamanda geniş çaplı bir bakacağım. Bütün bilgileri teyit edip gerekirse tabloyu düzenleriz.

Kullanılan yonga tipi SLC sanırım, gerekli düzenlemeyi yaparım doğrularsam.

2D NAND konusuna gelirsek 3D olabilir, aslında A400'de olduğu gibi ''2D/3D'' şeklinde belirtmem lazımdı. Düzeltelim.

Intenso ekleyebiliriz. Biraz bakınayım, yeterli bilgiyi bulursam eklerim. İlgili dokümanları, sayfaları, siteleri de kaynakçada belirtirim.

Tabloda eksiklikler var, bugün tekrar gözden geçireceğim. Uyarı için tekrardan teşekkürler.

Intenso SSD'nin sitesi;

İlgili dokümanı paylaştım, ilk mesajda incelenebilir.

Son düzenleme:
1604919860388.png

Burada yanlışlık olmuş, sanırım.

Ayrıca hatam yoksa Apacer'in sitesindeki ''Specification Sheet'' ve kendi sitesindeki özellik kısmı aynı şeyi söylemiyor.

4K rastgele yazma IOPS değeri mesela.

1604920120695.png

1604919986021.png

Son olarak, WD Green'in SLC yonga olduğunu söylemişim ama mantıklı gelmiyor, kendi sitesi dışında çoğu yerde TLC yazıyor. Technopat SLC yazmış.

@Soaris Biz niye NVMe eklemişiz yahu? Sanırım başka bir şeyle uğraşıyordum o sıralarda. Arada kaynamış tablo da. Özür diliyorum herkesten. Vakit bulursam detaylı bir bakmam lazım tabloya. Bakacağım dedim ama fırsat bulamadım.

Özellik konusuna gelirsek artık dokümanları baz alıyorum, öbür türlü işin içinden çıkılmıyor. Herkes bir şey söylüyor. Tabloyu da gerekirse ona göre güncelleyeyim.

Düzeltme: Tamamdır, sıkıntı yok. Her ikisi de aynı site. Kontrol ettim.

Bu arada WD için yongayı ''SLC/TLC'' olarak kaydediyorum.

Son düzenleme:
Şu listeyi sana bırakayım. Faydası olacaktır alternatif modeller için.

Akakçe üzerinden SSD'leri seçtim. Genellikle daha garanti modellere yöneldim, en azından sitesinde bilgi bulabildiğim. Bu sıralarda WD Green ve Kingston A400'de sıkıntılar yaşanıyor, onun dışında rastlamadım.

240GB/250GB/256GB modelleri karşılaştırdım, karşılaştırmaya çalıştım. Çeşitli bilgileri bulamadım, sanırım paylaşılmamış. Soru işareti ile belirttim. Bilgilerinden faydalandığım siteleri, kaynakları, dokümanları paylaştım. Tabloda eksik görürseniz konunun altında belirtin. Ekleme/çıkartma yapabiliriz.
Eki Görüntüle 731740

Tablonun linkini aşağıya bırakabilirim. Crucial BX500'ün IOPS değerleri paylaşılmamış. Yabancı kaynaklarda şöyle bir yoruma rastladım;

Crucial doesn't disclose random 4K IOPS performance, likely due to unimpressive performance, but we'll measure it on the following pages.

Kısacası firmanın kendine güvenemeyerek/sonuçlardan memnun olmadığını düşünerek paylaşmadığını söylüyor.

WD Green kanadında yazma hızına ulaşamadım, kendi sitesinde belirtilmemiş. Bu yüzden yazmadım. Ek olarak IOPS değerleri de paylaşılmamış, soru işareti ile belirttim.

Özellikle IOPS, bazen de MTBF değerleri için kendi sitesinin dışından veriler aldım. Göz ardı edilebilir.

Kaynakça

Tablolar

Geri
Yukarı