SATA to PCI-E güç adaptörü yandı

efeyumak

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, 1 ay önce bilgisayar toplamıştım fakat PSU kablosu eski olduğu için kablo bulamadım ve kuran arkadaş da bir şeylerle bağlayarak çözmüştü.
Oyundayken ekran gidiyordu ve kablonun yandığını gördüm. Sizce ekran kartına veya başka bir şey zarar görmüş müdür? Yeni kablo sipariş verdim.

Screenshot_2023-06-10-23-02-12-701_com.whatsapp.jpg

SATA to PCI-E güç adaptörlerini kullanmayın diye bundan deniliyor.
Mining kitlesinde yangın fitili diye geçer bu adaptörler.

EPS (CPU) güç kablsosunu veya çift MOLEX kablosunu tek PCI-E güç kablosuna çeviren adaptörlerden alabilirsiniz.

SATA to PCI-e güç adaptörlerini kullanmayın diye bundan deniliyor.
Mining kitlesinde yangın fitili diye geçer bu adaptörler.

EPS (CPU) güç kablsosunu veya çift Molex kablosunu tek PCI-e güç kablosuna çeviren adaptörlerden alabilirsiniz.

Sipariş verdim hocam fakat ekran kartının zarar görme ihtimali var mı acaba?

Sipariş verdim hocam fakat ekran kartının zarar görme ihtimali var mı acaba?

Adaptör yüzünden olması gerekenden düşük voltaj gelecektir karta.
Karta zarar verecek boyuta gelirse ya düşük voltaj koruması ya da düşük voltaj yüzünden dolaylı olarak akım koruması devreye girer.

Watt = Voltaj * Amper (Akım)

Kart sabit bir Watt değeri çekmek ister ve yukarıdaki dekleme göre Voltaj düştüğü zaman Watt'ın sabit kalabilmesi için akımın artması gerek.
Sorunlu pasif adaptör (mesela elinizdeki adaptör) yüzünden karta zarar gelirse yüksek akımdan zarar gelir ama kartların kendi içinde akım koruması olur zaten.
Burada zarar görebilecek tek şey adaptör ve karta gelen güç kabloları olur yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı