Satıcı yüzünden biten garanti

• Konuyu başlatan yeG
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 800

yeG

Hectopat
Merhabalar,
HDD bozulunca aldığım yere götürdüm ve bana bir teknik servis adresi verdi, ürünü buraya göndermem gerektiğini söyledi ben ürünü satıcının söylediği teknik servise gönderdim. 3 Eylül'de HDD teknik servisin eline ulaştı benim HDD'in garantisi 9 Eylül'de bitiyordu. 11 Eylül'de ben teknik servisi aradım ve oradaki çalışan bana "sizin ürünü aldığınız mağaza, bu ürünü bizden almamış yani bu ürünle biz ilgilenmiyoruz 8 Eylül'de ürününüz aldığınız mağazaya tekrar gönderildi" dedi. Ben ürünü aldığım yere gidip durumu açıkladım ilk başta kendisinin hiçbir suçu yokmuş gibi davrandı babam biraz sert bir dille "sizin ihmalkarlığınız yüzünden bu durum yaşandı" deyince adam bana eski 500 GB bir HDD verdi ve benim HDD'mi tekrar garantiye göndermeye çalışacağını söyledi. Bugün beni arayıp garantinin ürünü kabul etmediğini söyledi (aksi bir sonuç beklemiyordum) ve utanmadan ben size bir iyilik yapıp 500 GB HDD'yi size vereyim eski HDD'nizi de gelin alın dedi. Ben de sizin yüzünüzden benim değişecek olan ürünüm garanti yüzü görmeden garantisi bitti deyince sanki kendi haklıymış gibi o zaman o 500 GB olan HDD'mi getir dedi. Şimdi asıl sormak istediğim soru şu bu olayı yasal olarak nereye taşıyabilirim HDD'nin parasında değilim ama bunun gibi kan emiciler kafalarına göre iş yapmanın bedelini ödesin istiyorum. Bilgisi ya da tecrübesi olan biri yardımcı olabilirse sevinirim.

Valla açıkçası daha önce çalıştığım yerde de benzer durumlar nadir de olsa yaşanabiliyordu,zor ve kötü bir durum,satıcı ile uzlaşmaktan başka çareniz yok,şikayet edemezsiniz çünkü komplike bir konu,THH başvurusu yapsanız THH kargo kayıtları ürün satıcıya ne zaman gitmiş? Ne zaman satıcı hatalı servise göndermiş? Oradan ne zaman gelmiş? gibi sorularla uğraşmaz. Tutardan dolayı da mahkemeye gidemezsiniz,uzlaşmaktan başka çare yok maalesef. Ama genelde THK'nın fazla tüketici odaklı oluşu ve THH'nin firmalara mağduriyet yaşatılmasına populist yaklaşımlarla müsamaha göstermesinden dolayı tüketici tarafında olmamama rağmen bu sefer net olarak haklı ve mağdur olduğunuzu söyleyebilirim.

Bu arada hangi firmada yaşandı bu dikkatsizlik? Bilindik bir yer mi?

Servis süreniz bitmeden önce satıcıya götürdüğünüz ve ordan servise yönlediriği servisin servis fişi var ise tüketici haklarına başvurabilirsiniz.

Vallahi açıkçası daha önce çalıştığım yerde de benzer durumlar nadir de olsa yaşanabiliyordu, zor ve kötü bir durum, satıcı ile uzlaşmaktan başka çareniz yok, şikayet edemezsiniz çünkü komplike bir konu, THH başvurusu yapsanız THH kargo kayıtları ürün satıcıya ne zaman gitmiş? Ne zaman satıcı hatalı servise göndermiş? Oradan ne zaman gelmiş? Gibi sorularla uğraşmaz. Tutardan dolayı da mahkemeye gidemezsiniz, uzlaşmaktan başka çare yok maalesef. Ama genelde Thk'nın fazla tüketici odaklı oluşu ve THH'nin firmalara mağduriyet yaşatılmasına populist yaklaşımlarla müsamaha göstermesinden dolayı tüketici tarafında olmamama rağmen bu sefer net olarak haklı ve mağdur olduğunuzu söyleyebilirim.

Bu arada hangi firmada yaşandı bu dikkatsizlik? Bilindik bir yer mi?

Bilindik bir yer değil.
Servis süreniz bitmeden önce satıcıya götürdüğünüz ve ordan servise yönlediriği servisin servis fişi var ise tüketici haklarına başvurabilirsiniz.
İlk gönderdiğim servis geri gönderdiğinde benim faturamı bile göndermemişti elimde fatura fotokopisi var

Bilindik bir yer değil.

İlk gönderdiğim servis geri gönderdiğinde benim faturamı bile göndermemişti elimde fatura fotokopisi var
İlk gönderdiği servis kendi ürünü olmadığı için kayıt açmamıştır zaten,onun kargo takibini satııcıdan istemeniz zor,kaldı ki size onu verse bile,servis kayıt açmadığı için alelade bir adresin kargo kaydı niteliğinde olacaktır.

Elinizde yanlış yönlendirilen servisin kayıdı lazım. O servis ile görüşme yapıp bi servis fişi oluşturtabilirseniz satıcıyı şikayet edebilirsiniz
Diğer türlü uğraştırıcı olur sizin için.

Evet başvurabilirsin. Elinde kanıt olmuş oluyor.
Servisler ürünün servise girdiğini kayıt altına almak zorundalar eğer rastgele dükkan açmış bir tamirci değilse servis fişleri vardır.

O fiş ile THH'ye başvurabilir miyim ?
O fiş diye sorduğun fiş ürün ellerine geldiğinde işlem yapacaklarsa açılacak kayda istinaden oluşturulan belgedir. Hiçbir servis kendi ürünü olmayan ürün için servis kaydı açmaz bu gibi durumlarda,hele ki satıcıdan gelen ürün ise,dediğim gibi daha önce karşılaştığım durumlar bunlar,o servis ürünün seri nosuna baktı benşm değil dedi geri gönderdi,kayıtla fişle falan hiç uğraşma durumları olmuyor. Kaldı ki bunlar istenmese de yaşanabilen durumlar,servislere her yerden her gün yüzlerce ürün gidiyor,her birinin kayıt kuyut işlerine vakit ayırırlarsa ürüne bakacak zamanları kalmayacaktır.

O fiş diye sorduğun fiş ürün ellerine geldiğinde işlem yapacaklarsa açılacak kayda istinaden oluşturulan belgedir. Hiçbir servis kendi ürünü olmayan ürün için servis kaydı açmaz bu gibi durumlarda,hele ki satıcıdan gelen ürün ise,dediğim gibi daha önce karşılaştığım durumlar bunlar,o servis ürünün seri nosuna baktı benşm değil dedi geri gönderdi,kayıtla fişle falan hiç uğraşma durumları olmuyor. Kaldı ki bunlar istenmese de yaşanabilen durumlar,servislere her yerden her gün yüzlerce ürün gidiyor,her birinin kayıt kuyut işlerine vakit ayırırlarsa ürüne bakacak zamanları kalmayacaktır.
Yani yazınızdan anladığım kadarıyla yasal olarak hiçbir hak iddia edemiyorum maalesef. Teşekkürler yine de bilgilendirme için

Yeni konular

Geri
Yukarı