Satılık ürüne fiyat koymama saçmalığı

nickimyokbenim

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bu forumda dahil, bazı ikinci el ilanlarında çokça denk geliyor. Olay şu ki, X kişisi bir satılık ürün koyuyor ve koyduğu ürünün fiyatı yok. Evet fiyat yok. Teklif bekliyor. Abi senin sattığın mala biçtiğin bir fiyat yoksa, benim için o ürünün ederi sıfır(0) liradır. Niye kendim sana fazladan fiyat sunayım ki? Malın sahibi sensin, ilk teklifi sunması gerekende sensin. Bu işin mantığı bu.

Düşünsenize, bir araba/daire falan satacaksınız ama ilanda fiyat yok, yazmıyor. Gelen müşteriye diyorsunuz ki "Sen hele bir fiyat söyle bakayım."

Yahu bu şey bir tek bana mı absürt geliyor?

Bu kısaca sen fiyat söyle tatmin olursam satarım bakış açışı, teklif vermenin ucu bucağı yok. Pazarlık dediğin belli bir fiyat üzerine yapılır. Olmayan fiyata pazarlık yapılmaz.
Teklif isteyenler bana göre fırsatçıdır çünkü ne kadar yüksek fiyat gelirse kar deyip öyle satış yapıyorlar, fiyat belirmeye korkuyorlar genelde bazıları gelecek tepkilerden korkuyor. Araştırmasını yapıp düzgün bir fiyattan satsa zaten korkacak bir şey yok. O zaman markete her gittiklerinde kasiyer tek tek sorsun kaç TL veriyorsunuz bu ürüne diye.

Dediğinize sonuna kadar katılıyorum gayet absürt bir şey.

Bir ürüne 1000 TL yazıp ilana koyuyosun kendini bilmezin biri gelip '200 olur mu?' diyor. Önüne geçen 600 verim 700 vereyim diyor. İlana yazdığın fiyata kesinlikle satamıyorsun herkes düşme derdinde. E durum böyle olunca millet yazsın fiyatını beğenene dönerim diyor insanlar da çok absürt bulmuyorum. Ve bazen gerçekten ürünün ne kadar edeceğini bilmeyebiliyor insan.

O absürt fiyat vermesindeki neden adamın ihtiyacı yok bu salaktan ben ucuza alayım kendim daha sonra satarım adam ölücü.

Bir ürüne 1000 TL yazıp ilana koyuyosun kendini bilmezin biri gelip '200 olur mu?' diyor. Önüne geçen 600 verim 700 vereyim diyor. İlana yazdığın fiyata kesinlikle satamıyorsun herkes düşme derdinde. E durum böyle olunca millet yazsın fiyatını beğenene dönerim diyor insanlar da çok absürt bulmuyorum. Ve bazen gerçekten ürünün ne kadar edeceğini bilmeyebiliyor insan.
Evet, ölücüde çok ama yinede bu yapılan ticaretin ana mantığına aykırı. Fiyatsız ürün olmaz. Çok abartılı bile olsa oraya fiyat koymak zorunda bence satıcı. Fiyatı olmayan şeyin pazarlığı mı olur? Sen ilk fiyatı koy, ölücü çıkarsa verme, çok zor değil ama "sen bana fiyat söyle" demekte ayrı bir fırsatçılık.
Adım gibi eminim alıcı 10 teklif etse 20 ister, 20 teklif etse malını 30'dan kakalamaya çalışır çoğu kişi. İnsan fıtratı bu çünkü.

Evet, ölücüde çok ama yinede bu yapılan ticaretin ana mantığına aykırı. Fiyatsız ürün olmaz. Çok abartılı bile olsa oraya fiyat koymak zorunda bence satıcı. Fiyatı olmayan şeyin pazarlığı mı olur? Sen ilk fiyatı koy, ölücü çıkarsa verme, çok zor değil ama "sen bana fiyat söyle" demekte ayrı bir fırsatçılık.
Adım gibi eminim alıcı 10 teklif etse 20 ister, 20 teklif etse malını 30'dan kakalamaya çalışır çoğu kişi. İnsan fıtratı bu çünkü.
Hoş bir durum olmadığında hemfikirim hocam lakin açık pazarlarda, en basitinden halıcılık sektöründe öncelikle karşıdan fiyat almak alışılışmış bir durum. Pek karşılaştırmak doğru değil lakin onlar da gidip 0 tl fiyat vermiyor fiyatı olmayan halıya. Ben de bir şeyler satarken karşıdan önce bütçeniz ne kadar şeklinde bilgi almayı seviyorum doğal olarak satabileceğim en yüksek fiyata satmak istediğim için. Diğer kişilerin bahsettiği gibi ölücülerden dolayı fiyat biçmek de mantıksız. İstediğiniz fiyata satabilmek için ya gerçekten abartı pazarlığa göz yummak gerekiyor ya da satılsın diye uzun süre bekleyiş oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı