Satranç problemlerinde rakibe iyi hamle yaptırmak gerekir mi?

Öncelikle merhaba, sizlere bir sorum olacak. Satranç problemleri çözmeye yeni başladım ve kafamda bir soru oluştu: Satranç problemlerinde rakibe iyi hamle yaptırmak gerekir mi? Soruma cevap verirseniz çok müteşekkir olurum. İyi akşamlar.

@Tomtontonk Banana, rakibe iyi hamle nasıl yaptıracaksınız? Açmaz, şiş ya da at fedasıyla kale alma gibi tuzaklar kurabilirsiniz. Ayrıca genelde oynadığınız tempo nedir? Tuzaklar genellikle bullet ya da blitz maçlarda tempo hızlı olduğu için fark edilmeyip başarıya ulaşır.
Rakibe iyi hamle yaptırmaktan kastım şu: Örneğin beyazın üç hamlede mat etmesi gereken bir problemde siyaha saçma sapan hamleler yaptırmadan düzgünce oynatmak. Yani siyaha saçma sapan, bir işe yaramayan hamleler oynatsam olur mu diye soruyorum.

Rakibe iyi hamle yaptırmaktan kastım şu: Örneğin beyazın üç hamlede mat etmesi gereken bir problemde siyaha saçma sapan hamleler yaptırmadan düzgünce oynatmak. Yani siyaha saçma sapan, bir işe yaramayan hamleler oynatsam olur mu diye soruyorum.
Olmaz. Beyaz üç hamlede mat etmeli ama siyahın eli armut mu topluyor, savunma yapması gerekli. Üç hamlede mata çare yoksa rakip matı geciktirmek için sürekli şah çekebilir. Ayrıca siyahın hamlelerini nasıl kontrol edebiliyorsunuz?

3 hamlede kesin mat oynayışını bulduysan zaten siyah ne oynarsa oynasın sen problemi çözmüş olacaksın zaten.
Kesin değilde, siyahın yaptığı hamleler onu savunmasız bıraktı diyelim.
Olmaz. Beyaz üç hamlede mat etmeli ama siyahın eli armut mu topluyor, savunma yapması gerekli. Üç hamlede mata çare yoksa rakip matı geciktirmek için sürekli şah çekebilir. Ayrıca siyahın hamlelerini nasıl kontrol edebiliyorsunuz?
Satranç oyunu değil, problemi.

Şayet beyazın 3 hamlede mat edeceği bir taş dizilimi varsa problemde, o problem senden beyazın nasıl 3 hamlede mat edebileceğini bulmanı istiyor. Dolayısıyla siyahın hamlelerinin pek önemi kalmıyor, çünkü amacın beyazın 3 hamlede nasıl mat edebileceğini bulmak.

Ancak elbette o pozisyonda da siyahın oynayabileceği en iyi hamleleri bulmak için düşünebilir ve kendini daha da geliştirebilirsin.

Şayet beyazın 3 hamlede mat edeceği bir taş dizilimi varsa problemde, o problem senden beyazın nasıl 3 hamlede mat edebileceğini bulmanı istiyor. Dolayısıyla siyahın hamlelerinin pek önemi kalmıyor, çünkü amacın beyazın 3 hamlede nasıl mat edebileceğini bulmak.

Ancak elbette o pozisyonda da siyahın oynayabileceği en iyi hamleleri bulmak için düşünebilir ve kendini daha da geliştirebilirsin.
Yani siyaha köyü hamleler yaptırsam bile problemi doğru bir şekilde çözümlemiş oluyorum değil mi?

Yani siyaha köyü hamleler yaptırsam bile problemi doğru bir şekilde çözümlemiş oluyorum değil mi?
Elbette. Verdiğin örnek hakkında konuşuyorum, sen yine de böyle bir problemde daha çok beyazın hamlelerine odaklan. Çünkü problemin amacı beyazın 3 hamlede nasıl mat yapabileceğini bulmak. Zaten bir maçta olsan ve anlattığın örneği yaşayan bir siyah taş oyuncusu olsan, beyazın 3 hamlede mat ettiğini anladığında kuvvetle muhtemel oyundan çekilirsin.

Geri
Yukarı