Savaş Pilotluğu İçin Neler Gerekir ?

Ben gerçekten aşırı çok sevdim bu mesleği, günlerdir araştırıyorum nasıl olduğuna dair ve şu an tek sorunum bu bölümü kazanabilmek. Çünkü acayip yüksek puan ve sıralamalar istiyor. Bu yıl çok zorlamalıyım, zaten sayısal bilgim hiç yok meslek lisesi okuduğum için 11 ve 12.ci sınıflarda sayısal dersi kalkıyor. Sizin gibi bilgili birini bulmuşken aklıma gelen bütün soruları sorup bilgi almak istiyorum sizde yardımcı oluyorsunuz sağolun.
Ne demek. Elimden bir şey geliyorsa faydam dokunuyorsa ne mutlu. Umarım gönlündeki olur:) Ama senden bir ricam var. Meslek lisesi HHO’ya kabul ediliyor mu diye bir araştır lütfen. Çünkü bir döneme kadar kabul edilmiyordu. Değişme olmuştur umarım. Bir de kilom var demişsin. En kısa zamanda sıkı bir forma gir. Orada boy kilo ölçümü de yapılacak.

Ne demek. Elimden bir şey geliyorsa faydam dokunuyorsa ne mutlu. Umarım gönlündeki olur:) Ama senden bir ricam var. Meslek lisesi HHO’ya kabul ediliyor mu diye bir araştır lütfen. Çünkü bir döneme kadar kabul edilmiyordu. Değişme olmuştur umarım. Bir de kilom var demişsin. En kısa zamanda sıkı bir forma gir. Orada boy kilo ölçümü de yapılacak.
Bu kadar kilom yoktu, pandemi başlangıcından beri acayip kilo aldım. 95 kilo ile girdim 115 le kapatıyoruz yılı. Sürekli hareket ettiğim için zayıftım ama hareket kesilince kilo arttı. Şu anda zayıflamaya yönelik aktivitelerim var zaten, hatta bu hafta 1 kilo vermişim çok mutluluk verici bir gelişme benim için. Araştırırım tabii.
Şimdi baktım 2-3 sene önce dediğiniz gibi değişiklik olmuş, meslek lisesinden tutun düz ve imam hatip liseleri bile girebiliyormuş artık.

@painkiller hocam ben havacılığa gitmeyi düşünmüyorum ama iki sorum olacak;
1-Pilotlar istediği şekilde (sıvı vesaire) bagaj alma hakkına sahip mi?
2-Adana’da oturuyoruz evimiz havaalanına biraz yakın, her gün evimizin üzerinden tek motorlu küçük bir uçak günde 10-15 tur atıyor üzerimizde, geceleri de dolaşıyor, yaklaşık 4-5 aydır yapıyor bunu sebebine olabilir? Yoksa o gezen siz misiniz?😅
Zaman ayırıp cevaplarsanız teşekkür ederim😁

Bu kadar kilom yoktu, pandemi başlangıcından beri acayip kilo aldım. 95 kilo ile girdim 115 le kapatıyoruz yılı. Sürekli hareket ettiğim için zayıftım ama hareket kesilince kilo arttı. Şu anda zayıflamaya yönelik aktivitelerim var zaten, hatta bu hafta 1 kilo vermişim çok mutluluk verici bir gelişme benim için. Araştırırım tabii.

Şimdi baktım 2-3 sene önce dediğiniz gibi değişiklik olmuş, meslek lisesinden tutun düz ve imam hatip liseleri bile girebiliyormuş artık.
Mutlaka ver. Minimum 400 metreyi 80 saniyede koşabiliyor ol. Bunlardan dolayı hayalinden geri kalma;)

@706143 :)
1. Eh işte:) Pilotların pek bagajını kontrol eden yok doğru. Ama çok da deşmemek gerek bunu;)
2. Yok o taraflarda değilim ben bu aralar ama ocak gibi geleceğim sanırım:) Eğitim uçağıdır onlar. Çok uçuş okulu var o civarda:)

Öncelikle Hava Harp Okuluna girmelisin. Bu okul da sayısal üzerinden öğrenci alır. Buraya girmek için de sayısalın ateş etmesi gerekiyor tabii ki. Fizik, kimya, matematiğin iyi olacak. Bir o kadar da sözelin iyi olacak.

Bu okula girince de pilot çıkmıyorsun. TR'de binlerce kişi bu düşüncede. Hayır, öyle bir şey yok. İstersen 1.'lik ile gir yine de bir sorun çıksın, yapmazlar seni pilot. Pilot kontenjanı düşüktür. Her adamı da seçmezler zaten.

Hadi bu aşamaları da geçtin (sağlık, kontenjan vs.) diyelim. 4 adet sortie uçuşu başlar. 4 yıllık eğitim boyunca uçuş sayısı ve eğitim zorluğu artar. Eğitimi başarıyla tamamlayanlar teğmen rütbesine ulaşır. Tekrar sağlık kontrolünden geçtikten sonra ana jet üssüne gönderirler ve artık burada jet uçaklarıyla eğitim almaya başlarsın. Bu aşamayı da geçersen askeri pilot diplomasıyla mezun edecekler. Daha sonra pilot açığı olan uçak içim seni eğitim filolarına gönderecekler.

Tabii ki bu da bitince altına F-16 verip hadi Ege semalarında uç demeyecekler. Kendinde ya da ailende herhangi biri yasa dışı siyasi ve ideolojik görüşleri benimsenmemiş olacak. Yasa dışı işler yapan olmayacak, hakkında soruşturma açılmış olmayacak. Para cezası bile almayacaksın, dört dörtlük vatandaş olacaksın.

Bir Amerikan kadar olmasa da ondan aşağı kalmayacak İngilizcen olacak. Bu aşamalar arasında yapılan sözel ve yazılı mülakatlarda/sınavlarda başarılı olacaksın.

Bunları da mı geçtin? Yine F-16 vermeyecekler altına. Daha çoook göze girmen gerekecek. Bunları da seni eğiten adamlar fark edecektir. Bir açık verirsin, çıkıp derler ''ulan bu daha şunu yapamıyor, bu durumda karar mekanizması olamıyor, 10.000 feet'de motor arızası yaşasa ne yapacak? Eli ayağına dolaşır mı? Takla atmaktan korkar mı? diyecek.

G kuvveti... G kuvvetine de belli seviyeye kadar dayanman gerekiyor. Bunun için de iyi ve sağlıklı bir vücut her şeyden öte.

Bunun dışında binlerce saat simülatör eğitimi göreceksin, uçuracağın uçağın sistemlerini bir mühendis kadar bilecek seviyeye geleceksin. Yol uzun, herkesin harcı değil. Başarılar...

Bir günler Ege'de it dalaşı yaparken, bir bakmışsın 30 yıl sonra Boeing uçuruyorsun. Kısmet :) Askeri pilotların emeklilik sonrası durumları bu olur genelde.
Şimdi böyle yazdınız ama biraz saçma bir soru soruyor olabilirim. Ufak göz kusuruna bile tolerans varmıdır ?

@706143 :)
1. Eh işte:) Pilotların pek bagajını kontrol eden yok doğru. Ama çok da deşmemek gerek bunu;)
2. Yok o taraflarda değilim ben bu aralar ama ocak gibi geleceğim sanırım:) Eğitim uçağıdır onlar. Çok uçuş okulu var o civarda:)
Gelirken haber verin hocam, inerken de Doğu tarafından inerseniz şöyle bir göz kırpın uçakla bir anım olsun öyle😀

Yeni konular

Geri
Yukarı