Savaşta saldırı mı daha önemli yoksa savunma mı?

Savunma mı? yoksa Saldırı mı?


  • Oy verenlerin toplamı
    98

üyeadi321321

Centipat
Katılım
21 Aralık 2019
Mesajlar
505
Savaşlar çok maliyetli, özellikle modern dünyada çok maliyetli olacak. Genellikle savaşı başlatan ya da güçlü olan taraf, saldırı yapan taraf olur. Bu arada bir savaş ne kadar uzarsa savunma yapan taraf o kadar daha iyi hazırlanır, savunmalarını geliştirir ordusunu, pozisyonlarını hazırlar. Saldırı yapmak hem savunma yapmaktan daha maliyetli hem daha yorucudur askerler adına ve genelde daha fazla kayıp verilir. Bana göre tarihte en iyi saldırı yapan devlet 1936 almanyasıydı, zamanına göre çok daha öndeydi. Ancak rakiplerine göre teknolojik olarak, ateş gücü olarak zayıf olan devletlerin başarılı olmak için savunma yapmaktan başka şansları yok gibi. Mesela bunun en iyi örneği Çin-japon savaşıdır. Çinliler teknolojik anlamda çok daha geri ve silah, mermi yetersizliği çekmelerine rağmen Japonları iyi tutup, savaşı uzattılar ki sonraki yıllarda, Japonların kaynakları tükendi ve Amerika'ya savaş açtılar gerisi belli zaten.
 
Son düzenleme:

Elrupt

Centipat
Katılım
23 Ocak 2021
Mesajlar
1.455
Makaleler
25
Yer
Trabzon
En iyisi, hangisini daha iyi yapıyorsan. Savunarak karşı tarafın enerjisini harcayarak onları güçsüz düşürtebilirsiniz. Saldıra da iyi isen savunmayı delebilirsin. Bu böyle devam eder.
 

Exemezing

Centipat
Katılım
2 Haziran 2020
Mesajlar
216
Saldırı genellikle düşmanı sürekli oyalayacağı için saldırmak en iyi yoldur. Onun sizden her an korkmasına yol açar. Saldırırken ufak bir birlikle sürekli saldırıp geri çekilmek en iyi yoldur. Bunu yaparken de savunma mevzisini geliştirmek önemlidir.
 

Farmsteader

Hectopat
Katılım
24 Aralık 2018
Mesajlar
1.478
Makaleler
5
Çözümler
3
Bu soruyu Mustafa Kemal Atatürk'e sormak lazımdı. En iyi cevabı o verirdi. Kolay mı Polatlı'ya kadar gelmiş düşmanı geri püskürtmek.
 
Yukarı