Savcılığa şikayet dilekçesi yazmak

Artık bu internet delikanlılarına dayanamıyorum. Gene hakarete uğradım, elimde küfüre dair ekran görüntüleri var, bu süreç nasıl işler?

Kendim cidden uğraşmak istemiyorum, ama bunu yanına da bırakmak istemiyorum. Zamanım bol, bir avukat tutacağım parası hiç önemli değil.

Yeter ki şu yerden bitme cüceler daha küfür etmesin.

Neyse sormak istediklerime geçeyim.

1. Süreç nasıl işler?
2. Bu süreç ne kadar zamanda sonuçlanır?
3. Cebimden çıkacak para miktarı kaba taslak. (Sadece avukat.)

Emin olun, ilgilenmezler bile.

Madde 125- (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir.

(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

(4) Hakaretin alenen işlenmesi halinde ceza altıda biri oranında artırılır.

Kaynak: Sosyal Medya ve İnternet Yoluyla Hakaret Suçu | Kulaçoğlu Hukuk Bürosu.

Savcılığa vermek yerine polise verseniz daha iyi olur. Ayrıca yaşınız kaç? Çünkü 18 yaş altı şikayetleri kabul edilmiyor diye biliyorum.

Madde 125- (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir.

(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

(4) Hakaretin alenen işlenmesi halinde ceza altıda biri oranında artırılır.

Kaynak: Sosyal Medya ve İnternet Yoluyla Hakaret Suçu | Kulaçoğlu Hukuk Bürosu.
Anayasa da olan her şey uygulansaydı, şu an çok güzel bir ülke haline gelirdik. Büyük ihtimal aylarca uğraşırsınız, git gel yapıp ifade verirsiniz. Sonuç olarak sadece hakim yüzü görmüş olursunuz.

18 yaşından küçükse bile ufak para cezalarına çarptırılıyorlar maalesef. Pek ağır yaptırımlar bulunmuyor ülkemizde buna dair. Boşa para bana kalırsa. Eğer uğraşacağım diyorsanız, olup bitecek bir dava olduğunu düşünmüyorum. Uzun yıllar uğraşırsınız.

İlk önce bu konuda deneyimli bir avukat bulmalısın. Her avukat olmaz.
İlgili sayfanın ekran görüntüsü yetmeye bilir aynı zamanda yazıcıdan çıktısını almalısın.
Sonrasında savcılığa suç duyurusunda bulunursun.
ilk önce site sahibinden kullanıcının bilgileri istenir.
İşin sonunda reşit olmamış bir çocuk-genç çıkabilir. Kısaca salla gitsin.

Geri
Yukarı