SAYE Sistemi Ve Diğer Operatörler Konusu

kommina

Decapat
Merhaba. Bir süredir merak ettiğim ve takipçisi olduğum bir konu var.

SAYE denilen sistem ile anladığım kadarıyla diğer operatörler TT altyapısında istedikleri tarifeleri sunabiliyor. Peki TT fiber altyapısında bu hizmet kullanılabilecek mi? Mesela evimde TT fiber var ve ben bu fiber ile Superonline hizmeti alıp TV+ kullanabilme ihtimalim olacak mı?

Teşekkürler.

SAYE sistemi için olan toplantı ertelendi diye biliyorum kesinlik söz konusu değil.

En son baktığımda FTTC(VDSL) için uygulanması düşünülüyor.

Şimdiye kadar değişmiş olabilir.

Teşekkürler. Yalnız böyle bir haber de dolaşıyor. Türk Telekom'a, fiber ağını da paylaştırma yükümlülüğü geliyor – BTDÜNYASI.net

1 Ekim'de değil miydi? Değişmiş olabilir TürkNet fiber hizmeti açıldı. Benim düşüncem bu yönde.

TürkNET'in artık hizmet vermesinin sanırım bu olay ile alakası yok. 1 Ekim'de görünüyor şu an ama ertelenir mi daha bilmiyorum.

Teşekkürler. Yalnız böyle bir haber de dolaşıyor.
Farklı forumlarda farklı yazılar var. Hangisi gerçek ben bile bilmiyorum.

1 Ekim'de değil miydi? Değişmiş olabilir TürkNet fiber hizmeti açıldı. Benim düşüncem bu yönde.
TurkNet'in fiber hizmetinden kasıt, TT'nin FTTH'sini kullanmayı diyorsanız o bildiğimiz VAE sistemi. Orada hız ve diğer şeylerde TT'nin lafı geçiyor.

Farklı forumlarda farklı yazılar var. Hangisi gerçek ben bile bilmiyorum.

TürkNet'in fiber hizmetinden kasıt, TT'nin FTTH'sini kullanmayı diyorsanız o bildiğimiz VAE sistemi. Orada hız ve diğer şeylerde TT'nin lafı geçiyor.

1 Ekim'e uzaltılmıştı diye biliyorum doğru değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yahu şu upload hızlarını bari minimum 7'de tutsalar. Ya 1 Ekim'e kadar geçerli ne demek? Okullar zaten açılmayacak ki, sabit 7'de sal işte tüm ISS'lere şu upload hızlarını. Kaldı ki upload hızlarının artması lazım acilen şu Zoom, EBA ve okul problemleri için. Umarım 1 Ekim'den sonra o hızlar düşmez çünkü düşmemeli. SAYE aktif olursa en azından istediğimiz upload'ı alabileceğiz. Tabii hiçbir ISS'nin bunu bedavaya vereceğini gram zannetmiyorum ya, orası ayrı. 100/10 paket yapacak mesela X ISS, ama onun için normal 100/4 paketten 30 TL fazla alır bence.

Yahu şu upload hızlarını bari minimum 7'de tutsalar. Ya 1 Ekim'e kadar geçerli ne demek? Okullar zaten açılmayacak ki, sabit 7'de sal işte tüm ISS'lere şu upload hızlarını. Kaldı ki upload hızlarının artması lazım acilen şu Zoom, EBA ve okul problemleri için. Umarım 1 Ekim'den sonra o hızlar düşmez çünkü düşmemeli. Saye aktif olursa en azından istediğimiz Upload'ı alabileceğiz. Tabii hiçbir ISS'nin bunu bedavaya vereceğini gram zannetmiyorum ya, orası ayrı. 100/10 paket yapacak mesela X ISS, ama onun için normal 100/4 paketten 30 TL fazla alır bence.

En az 10 Mbps upload versinler lafım olmayacak. Şu an Turkcell kampanya ile en az 10 Mbps upload sunuyor. Ama kampanya olarak standart paketlerde hala 5 Mbps veriyor.
Hocam BTK ve Türk Telekom'dan bahsediyoruz. Gerçi genel olarak Türkiye bu şekilde. Her an her şey olabilir.

Yarın çıkıp Saye'nin ne olduğundan haberleri yokmuş gibi davranabilirler.

Türkiye sonra neden gelişmiyor 😒.

1 Ekim'e uzaltılmıştı diye biliyorum doğru değil mi?
Toplantı 1 Ekim'de yapılsa bile BTK ve TT uzlaşamaz.

Bu sistemin ne fiyatlandırma ne nasıl uygulanacağı belli değil. Şuan SAYE sisteminin şartları resmen TT'nin altyapısına fazla para ödemeden çökmek demektir.

TT devlet firması değil haliyle böyle bir anlaşmayı asla yapmaz, yaptırmaz. Yapsa bile fiyatlandırmayı kendi istediği gibi talep eder ve SAYE uygulanmadan çöp olur.

Olsa olsa en iyi ihtimalle yeni yapılacak yatırımlar için ücretin bölüşülmesi şartıyla SAYE gelir. Alternatif firmalar bunu kabul etmeyecektir. Kendileri altyapının ne denli pahalı olduklarının farkında.

Neresinden tutulursa elde kalıyor. Beraber göreceğiz.

Bu arada yapılan en yakın toplantını konusu paket ve paketlerin fiyatı olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı