Sayısal mı dil mi seçmeliyim?

Merhaba, İngilizceyi çok seviyorum fakat gelecekte dilcilerin önünün kapanacağını duydum. Matematiğim kötü, fakat fen derslerini yapabiliyorum. Sizce hangi alanı seçersem önüm daha açı olur?

Matematik sayısal bir ders değil ortak dersdir. Sayısalı sayısal yapan fen dersleridir, ama matematik yapmazsanız da çöp olur. Dilcilerin hiçbir zaman önünün kapandığını duymadım, MİT özgeçmişinde bile dil uzmanı aranıyor, insanlar arasında ki iletişim bitmediği sürece dilcilere bir şey olmaz.

Kendini nerede iyi hissediyorsan orayı seç. Sana şöyle bir önerim var bol bol kitap oku yeni nesıl matematik sorularını çok kolay çözebileceksi netlerin çok artacak ve konu tekrarı yap matematiği bozguna uğratabilirsin. Sayısala oynamanı öneriyorum.

Dilcilerin neden ve nasıl önü kapanıyor? Ben de dil okumayı düşünüyordum da.

Oxford üniversitesine göre 2024'e kadar tercümanlık neredeyse bitmiş olacak, Japonca geçtiğimiz haftalarda 7 dil konuşabilen maske çıkardılar. Bunun üzerine Elon Musk gelecekte dil öğrenmemize gerek kalmayacak dedi. Çip geliştiriyorlar. Bu sebepten ötürü İngilizce öğretmenliği ve tercümanlığın önü kapanacak gibi gözüküyor. Geriye rehberlik ve akademik kariyer kalıyor. Rehberler şu an da bile sürünüyor gelecekte düşünemiyorum. Bir makale okumuştum, gelecekte Üniversitelere gerek kalmayacak çünkü liseden sonra öğrenciler sevdiği alana yönelecekler, şu an da bile binlerce öğrenci üniversite okumak yerine meslek öğreniyor ve bu hızla artıyor diyordu. Bu da akademiyi riske atıyor. E ne kaldı geriye? Bende dil okumayı çok istiyorum fakat acı gerçek dedikleri bu olsa gerek.
Oxford üniversitesine göre 2024'e kadar tercümanlık neredeyse bitmiş olacak, Japonca geçtiğimiz haftalarda 7 dil konuşabilen maske çıkardılar. Bunun üzerine Elon Musk gelecekte dil öğrenmemize gerek kalmayacak dedi. Çip geliştiriyorlar. Bu sebepten ötürü İngilizce öğretmenliği ve tercümanlığın önü kapanacak gibi gözüküyor. Geriye rehberlik ve akademik kariyer kalıyor. Rehberler şu an da bile sürünüyor gelecekte düşünemiyorum. Bir makale okumuştum, gelecekte Üniversitelere gerek kalmayacak çünkü liseden sonra öğrenciler sevdiği alana yönelecekler, şu an da bile binlerce öğrenci üniversite okumak yerine meslek öğreniyor ve bu hızla artıyor diyordu. Bu da akademiyi riske atıyor. E ne kaldı geriye? Bende dil okumayı çok istiyorum fakat acı gerçek dedikleri bu olsa gerek.
Japonca değil Japonlar yanlış yazmışım.

Dilcilerin önü kapanacak mıymış? İlk defa duydum, öyle bir şey yok. Sayısaldaki rakiplerinin az çok nasıl olacağını biliyorsundur. Fen derslerinin yanında matematikten de iyi yapman gerekiyor. Yapabileceğine inanıyorsan, sayısal seç.

Yeni konular

Geri
Yukarı