Sayısal ve eşit ağırlıkta okuması mantıklı bölümler?

TR şartlarında çalışkan ve biraz zekiysen en iyi bölümlerden biri tıptır.
TR şartlarında daha zeki ve ve daha idealist isen en iyi bölüm mühendisliktir.
TR şartlarında burslu okuyamıyorsan ve paran çoksa en iyi bölüm pilotajdır.

Şimdi efenim, 6 yıl okuyorsan ve üstüne TUS diye bir sınavdan geçiyorsun ve artık kadroya girip doktor sıfatını kazanıyorsun. Maaş ve şartların da ülke ortalamasına göre üst seviyede oluyor başlangıçta dahi. Ama kusura bakma bir mühendis kadar klas çalışma şartlarınız olmaz sizin. Her an ''acaba biri öldürür mü, bir hasta yakını bana zarar verir mi'' korkusuyla işe gidersin. Sen sabaha kadar nöbetlerdeyken mühendis adam 8 saat çalışıp evine döner. Mühendis adam dışarlarda takılır, yatağında 6. rüyasını görür :)

Tabii ki bu doktorluğun her dalı için geçerli değil. Doktorluğun sağlam para kazandıran ama kafada saç bırakmayan dalları için geçerli :)

Şimdi benim de bu tayfanın içinde olduğum mühendis grubuna gelelim. Zekiysen ve kafanı kullanabilirsen mühendislik oku. İyi bir mühendis TR şartlarında yine ortalamanın üstünde kazanır. TIP mezunları sizden 1 veya 2 yıl sonra mezun olup bir de TUS'a hazırlanırken siz eğer aklınızı kullanırsanız iyi bir şirkette ortalama bir maaşla işe başlarsınız. Ortalama 2-3 yılda zaten o maaşlar 2 katına çıkıyor, rahat olun. Sadece başlangıç zamanında kendinizi kanıtlamanız gerekiyor. Zeki bir mühendis için zor olmamalı.

Daha sonrasında yurt dışı bakımından iyi bir mühendisin iş bulamayacağı ülke, gidemeyeceği ülke yok. Sınırsız. Yurt dışı emelleri olanlar için mühendislik daha öne çıkıyor. Ben kendimi kanıtlarım, konuşmasını ve yapmasını bilirim diyorsan mühendislik derim.

Ama yok sadece ders çalıştırıp, matematiğim, fiziğim süper ama ben de bir mühendis zekası yok diyorsan tıp yapıştır.

Son düzenleme:
@Jira Hocam tıpçılar bölümü bitirince bir süre (2 yıl olması lazım) pratisyen oluyorlar öyle TUS'a giriyorlar. Ondan sonra da bölümüne göre 3-5 sene civarı asistan olarak takılıyorlar. Bu sürede sürekli hatırı sayılır para kazansa da asıl itibar göreceği zaman uzman olunca. O zamana da kim öle, kim kala.

@Jira Hocam tıpçılar bölümü bitirince bir süre (2 yıl olması lazım) pratisyen oluyorlar öyle TUS'a giriyorlar. Ondan sonra da bölümüne göre 3-5 sene civarı asistan olarak takılıyorlar. Bu sürede sürekli hatırı sayılır para kazansa da asıl itibar göreceği zaman uzman olunca. O zamana da kim öle, kim kala.
Evet, öyle. Bazı mühendislik dalları da öyle (mesela uçak) mezun olsan bile eğitim bitmez. Bizim sektörde de lisans mevzuları var, tip eğitimleri ve onlara ulaşmak için geçeceğin 15-16 tane fiziğinden, artık kullanılmayan piston motoruna kadar modül sınavları var :)

Ama sonuç olarak yine de ülkede TIP'a harcadığın, verdiğin emek karşısında sana geri dönüşünün çok iyi olmadığını düşünüyorum. Çoğu bölüm gibi. Uçak da dahil. Yurt dışında doğanlar hepimizden 8 adım önde...

Son düzenleme:
TR şartlarında çalışkan ve biraz zekiysen en iyi bölümlerden biri tıptır.
TR şartlarında daha zeki ve ve daha idealist isen en iyi bölüm mühendisliktir.
TR şartlarında burslu okuyamıyorsan ve paran çoksa en iyi bölüm pilotajdır.

Şimdi efenim, 6 yıl okuyorsan ve üstüne TUS diye bir sınavdan geçiyorsun ve artık kadroya girip doktor sıfatını kazanıyorsun. Maaş ve şartların da ülke ortalamasına göre üst seviyede oluyor başlangıçta dahi. Ama kusura bakma bir mühendis kadar klas çalışma şartlarınız olmaz sizin. Her an ''acaba biri öldürür mü, bir hasta yakını bana zarar verir mi'' korkusuyla işe gidersin. Sen sabaha kadar nöbetlerdeyken mühendis adam 8 saat çalışıp evine döner. Mühendis adam dışarlarda takılır, yatağında 6. rüyasını görür :)

Tabii ki bu doktorluğun her dalı için geçerli değil. Doktorluğun sağlam para kazandıran ama kafada saç bırakmayan dalları için geçerli :)

Şimdi benim de bu tayfanın içinde olduğum mühendis grubuna gelelim. Zekiysen ve kafanı kullanabilirsen mühendislik oku. İyi bir mühendis TR şartlarında yine ortalamanın üstünde kazanır. TIP mezunları sizden 1 veya 2 yıl sonra mezun olup bir de TUS'a hazırlanırken siz eğer aklınızı kullanırsanız iyi bir şirkette ortalama bir maaşla işe başlarsınız. Ortalama 2-3 yılda zaten o maaşlar 2 katına çıkıyor, rahat olun. Sadece başlangıç zamanında kendinizi kanıtlamanız gerekiyor. Zeki bir mühendis için zor olmamalı.

Daha sonrasında yurt dışı bakımından iyi bir mühendisin iş bulamayacağı ülke, gidemeyeceği ülke yok. Sınırsız. Yurt dışı emelleri olanlar için mühendislik daha öne çıkıyor. Ben kendimi kanıtlarım, konuşmasını ve yapmasını bilirim diyorsan mühendislik derim.

Ama yok sadece ders çalıştırıp, matematiğim, fiziğim süper ama ben de bir mühendis zekası yok diyorsan tıp yapıştır.
Babam mühendis o yüzden kendimi övmek gibi olucak fakat mühendislik üzerine biraz yatkınlığım var denebilir, daha doğrusu ilgi diyelim çok abartmıyalım. Mühendislik hep aklımda olan birşey ve yapay zeka yada yazılım üzerine düşünüyorum (doğduğumdan beri bilgisayar ile haşır neşirim ve zevk aldığım nadir şeylerden bari ona yakın meslekleri seçeyim mantığı ve gelecek olmasından). Fakat içimden bir ses eşit ağırlık seç diyor nedense. Eşit ağırlıkta bana göre meslek olmamasına rağmen. Üniversiteye gittiğim zaman erasmusa gitmeye çalışacağım. Dil seviyem şuan orta ve geliştirmekteyim. İlerisi ne gösterir bilemem ama mühendislik okumak sanırım mantıklı. Bu arada sizin önereceğiniz mühendislik bölümleri nelerdir?

Valla artık ne okusan fark etmez, bölüm değil üniversite önemli oldu. Ya da kendini geliştirmen.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı