Sayısaldan YDT kasmak ne kadar mantıklı?

sXdeha

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba ben 12. sınıf sayısal alanda okuyan bir öğrenciyim. Aslında ben dil alanında okumak istiyordum lakin vakti zamanında beni bu alandan soğuttular, iş bulamazsın dediler. Ben de o zamanlar sayısal seçmiştim yazılım vs. okurum diye. Ama geçenlerde okulda kendisine saygı duyduğum bir hoca tarafından dil konusunda birazcık aydınlatıldım. Pandemiden dolayı zaten adamakıllı bir rehberlik servisi alamamıştık öğrenciler olarak. Her neyse tamam dedim okuldaki hocalarla konuştum bir birikim elde ettim ve sayısal alanı üzerinden -okulda dil sınıfı olmadığından ötürü- YDT kasma kararı aldım.

Dilde bir yeteneğim olduğunu düşünüyorum. İlk denememde çok bir şey yapamadım (30 net) ama bunu 2, 2.5 kat arttıracağıma eminim. Sayısal alanında bir tek matematiğim biraz iyi onun dışında maalesef ki kötüyüm. Forumda görmüş geçirmiş yaşamış kişilerin olduğunu bilerekten sizlerin karşısına geçip tekrardan bir fikrinizi almak istiyorum. Sizin bana öneriniz var mı? Bu arada İngilizce soruları çözmekten çok daha fazla zevk aldığımı da belirteyim, seviyorum yani. Bütün fikirlere açığım. Bölüm olarak mütercim tercüman düşünüyorum ama bu yaz yazılım da öğrenmeyi düşünüyorum.

Eğer YDS ye girmek istiyorsanız temelden (11. sınıf) başlamanız gerekiyor. Ben yabancı dil bölümünde okuyorum grammar konularını ders almadan sınavda çözebilir misiniz ? Tenses zorlar çünkü özellikle Future Tense.

Eğer yds ye girmek istiyorsanız temelden (11. sınıf) başlamanız gerekiyor. Ben yabancı dil bölümünde okuyorum grammar konularını ders almadan sınavda çözebilir misiniz? Tenses zorlar çünkü özellikle future tense.

Tense temelim var, grammar konularını ders almadan çözebilirim çünkü ben küçükken İngilizce öğrenmek için dershaneye gittim. Minik bir tazeleme ve bol exercise ile başarabileceğimi düşünüyorum.

Hocam benim bahsettim tense Simple değil Perfect Tense konuları eğer dediğiniz gibi onları hallederim diyorsanız diğer konular zorlamaz o kadar :)

Dilde 4 bin küsür sıralama yaptım çalışmadan
TYT'nin gücü.

Onun dışında YDT sınavı zor olmuyor. Okuduğunu anlayabilmen gerekiyor, onun dışında da çok çok okuma yapman lazım. Gramerde çok boğulmanın bir mantığı yok. Az gramer öğrenip çok kelime ve çok okuma yapman lazım. Kelimeleri tek başına değil de eş anlamlarıyla beraber öğrenmen çok faydalı olacaktır.

Onun dışında sürekli oku ve anlamaya çalış. Parça analizi yap, parçaları sürekli analiz et. Sonrasında bağlaçları çok iyi öğren, paragrafı iyi anlayabilmek için bağlaçları çok iyi bilmek gerekiyor. Bağlaç bilmeden hiçbir işe yaramaz.

İyi bir bağlaç bilgisi, kelime bilgisi, okuma bilgisiyle bu sınavdan 60 net aşağısında yapmazsın. Yanında da 50 net TYT yapsan ilk 18-19 bin içerisinde olursun. Kaldı ki sayısal öğrencisinin 50 TYT neti yapacağını zannetmiyorum. İyi bir TYT ile sıralamanı daha da iyi yapabilirsin.

Hedefinizi bilmiyorum fakat inanın olay YDT değil, size sordukları İngilizce düzeyinin kat kat üstü çoğu Türkiye dışı üniversitede zorunlu olarak öğretiliyor veya hazır bulunuşluluğun ispat edilmesi isteniyor. Dil okumayın noktasına getirmiyorum fakat bir fark yaratamayacaksanız kendinizi ve çevrenizdekiler en az 4 yıl kandırmayın. Umarım her şey gönlünüzce olur, başarılar.

Geri
Yukarı