''Scanning and Repairing Drive (C):'' Sorunu

exotica

Hectopat
Daha fazla  
Laptopu her zamanki gibi kullanıyorken windows iletiler kısmında bir uyarı gördüm. Uyarıda harddiskimin kontrol edilmesi için yeniden başlatmam gerektiğini söylüyordu. Neyse dedim sonra hallederim bunu, PC'yi kapattım. Daha sonra tekrar açtığımda''Scaninng and repairing drive (C): %0 '' ekranı ile karşılaştım. Bilgisayar açılmıyordu sonra araştırdığımda harddiskin bozulmuş olabileceğini felan gördüm. Lenovo İdeapad Z510 kullanıyorum one key recovery ekranındaki sorun gider seçeneğini kullandım bilgisayar yine ''Scaninng and repairing drive (C): %0 '' ekranı geldi ve taramasını bekledim 2-3 kez taradı ve bilgisayar normal bir şekilde açıldı. Gariptir harddiskte sorun olsa bile şuan her zamanki gibi sorunsuz süper hızda çalışıyor (kopyala yapıştır hızında vs. sorun yok) harddiskte sorun olduğunu sanmıyorum o yüzden. Ama belki bir daha açılmaz diye reset bile atmıyorum şuan PC'ye :)
Çözüm ararken aynı sorunu aynı işletim sisteminde yaşayan arkadaş format vs. atmadan kurtulmuş zaten onuda okuyunca HDD ile ilgili bir problem olmadığı ümidine girdim.
Şimdi iletiler ekranında şöyle bir şey yapmamı istiyor windows:

AkZlRX.jpg

Orda belirttiği sistem bakımını yapmadan önce sormak istedim. Her ihtimale karşılık HDtune Pro 5.6'yı indirdim. Birazdan teste başlıyacağım orada. Yalnız programı bilmediğim için benchmark mı yapmam lazım error scan mi yapmam lazım bilmiyorum onları yazarsanız sevinirim. Health sekmesi şu şekilde:

lWBA1E.jpg

Burada sanırım HDD'yi değişmem gerektiğini söylüyor ama ısrarla HDD'nin bozuk olduğuna inanmak istemiyorum :) Çünkü HDD ile ilgili herhangi bir olumsuz durum söz konusu değil şuanda. Bir de şu anda 1 TB Harddiskte hiçbir şekilde boş alan yok bütün bölümleri ağzına kadar dolu bu etken olabilir mi bütün bunlara? (Gerçi 1 yıla yakındır bu şekilde kullanıyorum ama...) Birde uzun zamandır hiç driver güncellemesi yapmadım. Bunları da göz önüne alarak değerlendirirseniz sevinirim.

HDtune pro ile yapmam gereken testler neler? Birde windows un önerdiği sistem bakımını yapayım mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı