"Scanning and Repairing Drive" Uyarısı

skyberg

Decapat
Herkese merhabalar. Cihazımda Windows 10 kurulu ve Asus marka bir notebook. Cihazın özelliklerini yazamadım çünkü tam olarak bilmiyorum ve yanlış bilgi vermek istemedim. Kurallar sayfasında site tarafından bunu öğrenebileceğim bir program önerilmiş fakat bilgisayarım açılmadığı için buna ulaşamıyorum. Sorunuma gelirsek bilgisayarım bir iki aydır düzgün çalışmıyordu ağır çalışıyordu sürekli olarak sistem çöküyordu ve düzenli olarak hatalar verdiği için bu sitede bulduğum Windows 10 temiz kurulumu yapıyordum, sorun düzeliyordu ama belirli aralıklarla aynı durum tekrarladığı için habire temiz kurulum yapmak zorunda kalıyordum. Fakat bir hafta önce ilk kez aldığım cihaz başlatılırken çıkan "scanning and repairing" uyarısıyla beraber cihazım açılmıyor.

Başlarda bu uyarı gelirken yüzde 6 yüzde 9 değerlerinden sonra sistem kendi kendine yeniden başlatılıp tekrar yüzde 0'dan başlıyor ve döngü haline girmişcesine yüzde 9'lara geldiği zaman tekrar tekrar yeniden başlatılıp aynı olaylar gerçekleşiyordu. Daha sonra internette gördüğüm bir yöntemle (bu uyarıdan önce gelen 10'dan geri sayım esnasında lütfen atlamak için bir tuşa basınız ekranında) enter ve space tuşlarına aynı anda basarak bu sayfayı atlayabiliyordum ve masaüstüme erişebiliyordum. Fakat bu kez de başlat menüsü Windows tuşu vs. Bastığım zaman açılmıyor ve algılamıyordu.

Ben de son çare Microsoft forumlarında bulduğum CMD ile scannow ve restore komutlarıyla sistem hatalarını bulmaya ve onarmaya çalıştım fakat işlem sırasında yüzde 14 sıralarında hata verip işlem durduruldu. Bu forumda aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlara verilen önerilere baktım, temiz kurulum önerisi verilmiş. Fakat sorun şu ki şu an cihazım başlatılırken konu başlığındaki uyarı sayfasını hiçbir şekilde geçemiyorum. Önceden çıkan 10'dan geri sayım şu an hiç gelmiyor, direk başlıyor. BIOS'tan boot ayarlayıp USB'mi ilk sıraya aldığımda da save and exit yapınca sistem kurulumu baslamak yerine yine bu uyarı geliyor ilk olarak ve ne atlayabiliyorum, ne de saatlerce beklesem de geçiyor.. He bir de 2 3 gündür bu uyarı esnasında zorla power tuşu ile yeniden başlatmaya çalışınca sistem arada bir otomatik onarma ile başlıyor fakat bu işlem bir saatten uzun sürebilir uyarısını gördükten sonra bekliyorum, 1 2 saat geçiyor, bu kez de tekrar sistem kendi kendine yeniden başlatılıyor ve yine scanning and repairing uyarısı ekranda beliriyor. Ve yine aynı durum.. saatlerce bekliyorum yüzde 2 oluyor 4 oluyor 9 oluyor sonra tekrar 0'dan başlıyor. Forumlarda gördüğüm kadarıyla bad sector durumu olabilir deniyor.

Yorumlarınız nedir? Şimdiden herkese teşekkür ederim. Ve durumu uzun ve karmaşık anlattıysam tekrar herkesten özür dilerim, elimden geldiğince açık, net, açıklayıcı olmaya çalıştım ki yardım edebilsin ve durumu anlasın okuyanlar. Herkese iyi forumlar

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorununuzu çok güzel anlatmışsınız. Bilgisayarınızdaki kasmalar çökmeler vs. gibi durumlar sabit diskinizin bozulmasıyla birlikte gelen sorunlar. Tavsiyem SSD olmasa bile yeni bir HDD satın alıp kullanmanız.

Sorununuzu çok güzel anlatmışsınız. Bilgisayarınızdaki kasmalar çökmeler vs. gibi durumlar sabit diskinizin bozulmasıyla birlikte gelen sorunlar. Tavsiyem SSD olmasa bile yeni bir HDD satın alıp kullanmanız.
Öncelikle cevabınız ve yorumunuz için çok teşekkür ederim. Cihazımın modeli K555U . Üni. okuyan bir öğrenciyim ve çalışıp kiramı anca çıkarıyorum, kalanlar da temel ihtiyaçlarıma gidiyor, o yüzden sormak istedim. Modelimin K555U olduğunu söylemem buna uygun yeni bir SSD/ HDD için ortalama fiyat tahmin etmenize yeter mi? Ortalama ne civarda bi rakam olur tahmininiz var mı acaba ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı