Screen Tearing nasıl önlenir?

GlxyJester

Hectopat
Yaklaşık 4 sene önce toplamış olduğum sistemimde son 1 yıldır screen tearing ve oyunlarda eskisi gibi performans alamama sorunu yaşıyorum. Sistem özelliklerim şu şekilde:
  • MSI bazooka B150M 2133 MHZ DDR4 anakart
  • I5 6500 işlemci
  • EVGA GTX 950 2GB ekran kartı
  • HyperX Fury 8GB 2133 MHZ RAM
  • HyperX Fury 120 GB SSD
  • Seagate 1TB HDD
Bilgisayarımda normalde Windows 10 1607 sürümü kuruluydu yaklaşık 1 yıl önce formattan sonra geçtiğim sürümden kaynaklı olarak bu sorun baş göstermeye başladı eskiden League of Legends oyununda 200ü aşkın FPS almama rağmen şu an 60 FPS bile alsam V-Sync açık bile oynasam takılma ve kasma sorunları yaşıyorum. HDD veya SSD den kaynaklı olduğunu düşünüp farklı diskler denedim fakat sonuç aynı yine aynı şekilde monitörden kaynaklı olduğunu düşünüp farklı monitör denedim fakat sonuç yine aynı aylarca araştırma yaptım gamedvr kapattım, oyunlarda tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bıraktım kayıt defterinden bir sürü şey değiştirdim, ekran kartını çıkarıp onboard sürücüden çalıştırdım fakat yine sonuç alamadım. Şimdi kontrol etmediğim/edemediğim donanımlarım ise şöyle:
  • Ekran kartı (onboard ile test ettiğim halde aynı sorun olduğu için bu şüphelerim arasında en altta)
  • RAM'ler
  • Psu
Benim sorum şu eskiden de aynı 60Hz monitörümü kullandığım halde neden bu sorunla karşılaşıyorum ne kadar yüksek FPS alırsam alim hiç donma takılma yaşamıyordum. Sizce ne yapmalıyım ya da yapabilirim? 144 Hz monitör mü alayım, ekran kartı mı alayım?.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı