Seagate, 50 TB Sabit Diskler Hazırlıyor

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Seagate, 50 TB Sabit Diskler Hazırlıyor
Seagate 18 TB

Seagate 18 TB ile başlayıp 50 TB sabit disk sürücüler ile son bulan yeni yol haritasını gösterdi. Seagate daha yüksek kapasiteli sabit diskler için yol haritasını paylaştı. Şirketin ilk ticari Isı Destekli Manyetik Kayıt kısaca HAMR tabanlı sabit diskleri de sonunda geliyor. Bu yılın başlarında 16 TB sabit diskler hem kurumsal hem de tüketici versiyonları […]

Devamı: Seagate, 50 TB Sabit Diskler Hazırlıyor
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Üretimden kaldırılması gereken bir donanımı güncelliyorlar. Aklı olan bu devirde sistemine HDD takmaz gider SSD alır. Ha çok verin varsa gider taşınabilir HDD alırsın.

Çıkarılsa bile sunucularda falan kullanılır sanırım. Hasar göremeyecek sabit bir yerde konumlandırılan makinelerde falan kullanılır diye tahmin ediyorum.

Kurumsal olarak kullanılabileceğini düşünerek yazımı güncelledim. Kişisel kullanım için mantıksız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Üretimden kaldırılması gereken bir donanımı güncelliyorlar. Aklı olan bu devirde sistemine HDD takmaz gider SSD alır. Ha çok verin varsa gider taşınabilir HDD alırsın.

Çıkarılsa bile sunucularda falan kullanılır sanırım. Hasar göremeyecek sabit bir yerde konumlandırılan makinelerde falan kullanılır diye tahmin ediyorum.

Kurumsal olarak kullanılabileceğini düşünerek yazımı güncelledim. Kişisel kullanım için mantıksız.

Aslen kurumsal müşteriye yönelik üretiliyor diye tahmin ediyorum. Depolama amaçlı kullanacağınız 50 TB'lik bir alanı HDD'den mi elde etmek daha maliyetli SSD'den mi? Çöp demek uygun olmamış.
Ayrıca fiziksel etmenlerden korunduğu sürece, HDD'lerin daha uzun ömürlü olduğunu okumuştum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zamanında başım çok ağrıdı hala da ağrıyor geçmedi ağrısı @acv 😄 ha bakma böyle konuştuğuma şuan kullandığım laptopta HDD yok ama 2 tane yan kasam var onlarda HDD var yine. İşte birisinde bad sector oldu geçen HDD yi biçimlendirip sektörü kapattım. Bir şekilde kullanıyorum.

Şöyle düşünmek gerekiyor. 50TB HDD bunun fiyatı bellidir. Bunu sistemine alabilecek kişi sence SSD alamaz mı? 😀 Yani verisi varsa dediğim gibi taşınabilir alır sistemine de 50TB HDD almaz 20TB SSD alır.

Zamanında başım çok ağrıdı hala da ağrıyor geçmedi ağrısı @Alawar 😄 ha bakma böyle konuştuğuma şuan kullandığım laptopta HDD yok ama 2 tane yan kasam var onlarda HDD var yine. İşte birisinde bad sector oldu geçen HDD yi biçimlendirip sektörü kapattım. Bir şekilde kullanıyorum.

Geçmiş olsun. Umarım önemli bir veri kaybetmemişsinizdir.

Şöyle düşünmek gerekiyor. 50TB HDD bunun fiyatı bellidir. Bunu sistemine alabilecek kişi sence SSD alamaz mı? 😀 Yani verisi varsa dediğim gibi taşınabilir alır sistemine de 50TB HDD almaz 20TB SSD alır.

Yani fiyatları pahalı evet, ancak neden bu fiyata dahi olsa bir depolama birimi alan kimse aynı paraya daha küçüğünü almak istesin? 50 TB yerine 20 TB alır derken bence boyut farkını biraz fazla küçümsediniz. İki buçuk katlık bir fark var arada.

Veri olarak çok önemi mazi fotoğrafları ve bir kaç video vardı. Kaybetseydim çok üzülürdüm ama ben malımı bildiğim için 2 tane USB flash belleğe de yedeğini almıştım. Hiç HDD ye güvenir miyim 😀

Yukarıda yazdığım aslında 20TB SSD ile sistemi kullanır, verisi varsa boşuna PC'de meşgul etmez taşınabilir HDD alır onda depolar hem PC'yi de yormaz. Güzelce bir dolapta taşınabilir HDD nin içinde durur veriler zarar ziyan görmez. 50TB lik HDD'de hem sistem kullanıp hem veri saklamak çok da mantıklı değil bir sıkıntı olsa ömründen ömür gider 😀 zaten kurumsal amaçla kullanılır bunlar.

Bu HDD modellerinden almak için şöyle bir sisteme ihtiyaç olur diye düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı