Seagate Barracuda 120 250GB 349TL

Haylaz2961

Hectopat
Makaleler
2
Aşırı mükemmel bir indirim değil zira zamanında 300'lere düşmüştü.
Bu bütçede rakibi WD Blue var onu almak yerine Barracuda 120 almak daha mantıklı olacaktır.

DRAM miktarları aynı. Kontrolcü ve kasa kalitesi konusunda Barracuda 120 daha önde. WD Blue 3D'nin de yazılımı biraz daha iyi. Bence Barracuda 120 alsın. Daha modern bir kontrolcü var ve 96 katmanlı NAND çıkma ihtimali de var. Sıcaklık anlamında da daha serin çalışıyor.

WD Blue'dan bir tık daha iyi. Bu fiyata şu anda gayet güzel.

Çok daha iyisi derken sadece hız olarak. Kalite olarak eşitler diyebiliriz. M.2 slotu bulunmayanlar veya M.2 slotunu sadece 250 GB'lık bir boyuta harcamak istemeyenler için Barracuda 120 daha iyi bir seçenek. Üstelik hız farkı oyunlar veya normal kullanımda hissedilmiyor bile. 5 kat daha hızlı ancak %10 bir fark dahi hissedilmiyor genel kullanım ve oyunda. CS3030'da iyi bir seçenek ancak "çok daha iyisi" yanlış bir ifade.

İkisi de DRAM bulunduran, 4 core 8 channel kontrolcü bulunduran SSD'ler. Hatta Barracuda 120'nin yüksek boyutları 64L TLC yerine 96L TLC bulunduruyor.

Çok daha iyisi derken sadece hız olarak. Kalite olarak eşitler diyebiliriz. M.2 slotu bulunmayanlar veya M.2 slotunu sadece 250 GB'lık bir boyuta harcamak istemeyenler için Barracuda 120 daha iyi bir seçenek. Üstelik hız farkı oyunlar veya normal kullanımda hissedilmiyor bile. 5 kat daha hızlı ancak %10 bir fark dahi hissedilmiyor genel kullanım ve oyunda. CS3030'da iyi bir seçenek ancak "çok daha iyisi" yanlış bir ifade.
20 lira farkla daha iyi olduğu gerçeği değişmiyor. " Çok daha iyisi" de yanlış bir ifade değil. Sen o hıza burun kıvırıyor olabilirsin oyun amaçlı kullandığın için ama herkes kıvırmıyor ve herkes sadece oyun oynamıyor. Üstelik 20 lira para değil, neden gidip SATA ile uğraşayım ki M.2 varken.

20 lira farkla daha iyi olduğu gerçeği değişmiyor. " Çok daha iyisi" de yanlış bir ifade değil. Sen o hıza burun kıvırıyor olabilirsin oyun amaçlı kullandığın için ama herkes kıvırmıyor ve herkes sadece oyun oynamıyor. Üstelik 20 lira para değil, neden gidip SATA ile uğraşayım ki M.2 varken.
Sata ile uğraşmak ne oluyor tam olarak? Merakımdan sordum.

Sen o hıza burun kıvırıyor olabilirsin oyun amaçl8 kullandığın için ama herkes kıvırmıyor ve herkes sadece oyun oynamıyor.
Burun kıvırıyor değilim, şahsen de CS3030 kullandığım bir SSD.

Ayrıca sadece oyun oynadığımı nereden çıkardınız? Adam akıllı oyun dahi oynamayan biriyim, son zamanlarda bir New World oynadım düzgün şekilde o kadar.

Günümün tamamı bilgisayarla geçiyor ve günün üçte birini Premiere Pro'da geçiriyorum.

4K60FPS'te uzun bir videoyu full res olarak düzenlerken dahi 600 MB/s'nin yetmediğini görmedim.

Asıl o farkı 12288x6480@25'te yani 12K çözünürlükte düzenlemeler yaparken gördüm ancak SATA SSD'den darboğaz yemek için gerçekten çok üst seviye bir çalışma olması lazım. (Bu videoyu düzenlerken Threadripper 3970X ve Tesla K80 kullanıyordum, ek olarak ekleyeyim. i5-10400F açamaz bile bu videoyu full res'te.)

Abartmaya gerek yok yani 3000 MB/s hızları. 20 lira farka alınır mı? Port varsa ve 250 GB'lık gibi çok küçük boyutta bir SSD'ye harcanmaya değiyor görüyorsa alınır kesinlikle ancak Barracuda 120'ye şu anki piyasa göz önünde olarak 350 TL'ye alınmaz demek doğru değil benim gözümde.
Kablo takmasından bahsediyor sanırsam.

SATA hem çok yer kaplıyor hem de 2 tane kablo bağlamakla uğraştırıyor pratik değil kısacası.

Burun kıvırıyor değilim, şahsen de CS3030 kullandığım bir SSD.

Ayrıca sadece oyun oynadığımı nereden çıkardınız? Adam akıllı oyun dahi oynamayan biriyim, son zamanlarda bir New World oynadım düzgün şekilde o kadar.

Günümün tamamı bilgisayarla geçiyor ve günün üçte birini Premiere Pro'da geçiriyorum.

4K60FPS'te uzun bir videoyu full res olarak düzenlerken dahi 600 MB/s'nin yetmediğini görmedim.

Asıl o farkı 12288x6480@25'te yani 12K çözünürlükte düzenlemeler yaparken gördüm ancak SATA SSD'den darboğaz yemek için gerçekten çok üst seviye bir çalışma olması lazım.

Abartmaya gerek yok yani 3000 MB/s hızları. 20 lira farka alınır mı? Port varsa ve 250 GB'lık gibi çok küçük boyutta bir SSD'ye harcanmaya değiyor görüyorsa alınır kesinlikle ancak Barracuda 120'ye şu anki piyasa göz önünde olarak 350 TL'ye alınmaz demek doğru değil benim gözümde.

Kablo takmasından bahsediyor sanırsam.
Barracuda 120'yi neden bu kadar yücelttin anlamadım. 20 TL farkla daha iyisi var ve bu yüzden alınmaz bu kadar basit. M.2 slotu yoksa o başka konu.

Barracuda 120'yi neden bu kadar yücelttin anlamadım. 20 TL farkla daha iyisi var ve bu yüzden alınmaz bu kadar basit. M.2 slotu yoksa o başka konu.
Yüceltmedim hocam orta seviye bir SATA SSD. CS3030'da orta seviye bir M.2 SSD.

Benim burada anlatmaya çalıştığım hız olarak M.2 ile SATA arasında zannedilen gibi bir fark olmadığı. Şahsen ben de M.2 NVMe tercih ederim ancak SATA kullanmak ile devasa bir fark yok bunu söylemeye çalışıyorum.

Açıkçası SSD alacak olsam "M.2 mi SATA mı?" sorusundan önce kontrolcü, NAND ve en önemlisi DRAM boyutuna önem veririm, ondan sonra fiyat, en son ise M.2/SATA farkına. Evimde yüz küsür farklı SSD var, taşınabilir, SATA, NVMe, M.2 SATA olaraktan.

Yanlış anlamayın saygısızlık vesaire etmek istemedim, yanlış anlaşılma olmasın da.

Geri
Yukarı