Seagate BarraCuda HDD yavaş çalışıyor

Daha fazla  
Öncelikle merhaba, 2 TB'lık Seagate HDD kullanıyorum.

Kullandığım HDD Hepsiburada'dan aldım: Seagate BarraCuda 2TB 7200RPM 256MB Sabit Disk ST2000DM008 Fiyatı.
Geleyim konuya: Visual Studio code gibi ağır uygulamaları yüklerken indirme ve paket yükleme gibi yerler var oralara gelince HDD %100 çalışıyor ve arka tarafta hiçbir işlem yapamıyorum yani bir Google Chrome bile açamıyorum, kullanamıyorum yani sistem normal çalışırken normal işlemler yapılırken (Google, Discord vs. uygulumalar arkada açıkken HDD birden %50, birden %5 düşüyor; bu tarz karamsarlık da oluyor.) mesela bir yerden dosya aktarırken veya dosya alırken HDD 0-25 MB arasında 100 MB'lere falan ulaşmıyor. HD Tune programı ile test yaptım. Değerler görsellerdeki gibi. Hız testinde çok karamsar ani düşüşler, yükselişler. Bunlar bir sorun mu? Eğer sorun varsa garantiye göndereceğim. Ve Windows oyunlar vs. bütün her şey bu HDD'de kurulu.

Screenshot_27.png

Screenshot_28.png

Screenshot_26.png

Screenshot_29.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Visual Studio diski çok zorlar. Bu konuda her hdd zorlanacaktır. Performans testi konusunda da ani düşüşlerin sebebi başka programlar olabilir. Buna rağmen değerlerde büyük bir sorun yok bence.

Öncelikle merhaba, 2 TB'lık Seagate HDD kullanıyorum.

Kullandığım HDD Hepsiburada'dan aldım: Seagate BarraCuda 2TB 7200RPM 256MB Sabit Disk ST2000DM008 Fiyatı.
Geleyim konuya: Visual Studio code gibi ağır uygulamaları yüklerken indirme ve paket yükleme gibi yerler var oralara gelince HDD %100 çalışıyor ve arka tarafta hiçbir işlem yapamıyorum yani bir Google Chrome bile açamıyorum, kullanamıyorum yani sistem normal çalışırken normal işlemler yapılırken (Google, Discord vs. uygulumalar arkada açıkken HDD birden %50, birden %5 düşüyor; bu tarz karamsarlık da oluyor.) mesela bir yerden dosya aktarırken veya dosya alırken HDD 0-25 MB arasında 100 MB'lere falan ulaşmıyor. HD Tune programı ile test yaptım. Değerler görsellerdeki gibi. Hız testinde çok karamsar ani düşüşler, yükselişler. Bunlar bir sorun mu? Eğer sorun varsa garantiye göndereceğim. Ve Windows oyunlar vs. bütün her şey bu HDD'de kurulu.

Eki Görüntüle 698062

Eki Görüntüle 698063

Eki Görüntüle 698064

Eki Görüntüle 698065
Bence HDD kaynaklı bir sorun yok. Disk kullanılırken arka planda işlem yapamıyorsan herhalde sistemde başka disk yok. İşletim sistemi, Chrome, Visual Studio yani tüm yük HDD diske biniyor.

Sana tavsiyem işletim sistemi ve Chrome gibi uygulamalar için uygun fiyatlı 120GB bir SSD alman olur. Visual Studio HDD diski rahat rahat kullanır arkadaki işlemleri ise SSD ile sorunsuz şekilde yaparsın.

Visual Studio diski çok zorlar. Bu konuda her HDD zorlanacaktır. Performans testi konusunda da ani düşüşlerin sebebi başka programlar olabilir. Buna rağmen değerlerde büyük bir sorun yok bence.

Mesela telefondan bilgisayara bir şey atarken falan çok yavaş atıyor 25 MB hızı geçmiyor fakat diğer HDD'de 500GB'lık 2. HDD'de 100 MB kadar çıkıyor nedeni ne olabilir?

Mesela telefondan bilgisayara bir şey atarken falan çok yavaş atıyor 25 MB hızı geçmiyor fakat diğer HDD'de 500GB'lık 2. HDD'de 100 MB kadar çıkıyor nedeni ne olabilir?
Usb 2.0 en fazla o kadar hız veriyor. Siz 100 MB/sn hızı nasıl aldınız?
HDD'den HDD'ye mi kopyalama yaptınız?
Yoksa telefondan 2. HDD'ye mi?

Hatırlamıyorum ama böyle resim vs atarken yüksek gb'lı dosyalardı sanırım telefondan.
Telefondan aktarım yaparken görev yöneticisinde disk kullanımını kontrol edin. Eğer %100 ya da 99-98 gibi değerlerde çalışıyorsa sorun vardır. Ama orta değerlerde ise sorun yoktur bence. Zaten yaptığınız performans testinde de büyük bi sorun yok.

Telefondan aktarım yaparken görev yöneticisinde disk kullanımını kontrol edin. Eğer %100 ya da 99-98 gibi değerlerde çalışıyorsa sorun vardır. Ama orta değerlerde ise sorun yoktur bence. Zaten yaptığınız performans testinde de büyük bi sorun yok.
mesela şuan valorant güncelliyorum gördüğün gibi hdd değerleri ortada normal mı ? bu arkada valorant güncelleme çalışıyor ve logitech yazılım + radeon yazılım bu kadar
1602684334529.png

mesela şuan valorant güncelliyorum gördüğün gibi hdd değerleri ortada normal mı ? bu arkada valorant güncelleme çalışıyor ve logitech yazılım + radeon yazılım bu kadar Eki Görüntüle 701850
Rica etsem İşlemler sekmesinden Disk etkinliğine göre sırayabilir misin? Bakalım diski hangi program yoruyor. Belki de Windows rutin defrag işlemini yaptığı için böyle oluyor.

1 gblık dosya aktarıyorum 2. hddye gördüğün gibi hız en fazla 30 u gördü benim bildiğim bi 100e kadar çıkması lazım daha 1 senelik hdd yorulmuş hdd de değil.
1602847966302.png

Rica etsem İşlemler sekmesinden Disk etkinliğine göre sırayabilir misin? Bakalım diski hangi program yoruyor. Belki de Windows rutin defrag işlemini yaptığı için böyle oluyor.
1602848365941.png

rutin defrag nedir acaba
1602848461569.png
şuan google dan bir dosya indiriyorum 30 gblık o yüzden google yüksek çıkıyor şuanda pc biraz yavaş çalışıyor öyle büyük bir sorun yok

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı