Seagate Barracuda HDD'den ses geliyor

DeepBlue21

Decapat
Merhaba öncelikle, herkese iyi akşamlar. Sizlere sormak istediğim bir şey var.
Son 1 haftadır bilgisayarımın hard diskinden sanki motor sesi denebilecek şekilde bir ses geliyor. Devir yükselten araba gibi ses giderek artıyor.
Örnek vermek gerekirse: C diskine kurduğum (SSD) Forza oynuyordum. Kulaklık takılı olduğu halde bir ses duydum ve dinlemeye başladım. Sesin HDD'den geldiğini fark ettim. Böyle hızlanan motor sesi şeklinde artarak devam ediyor. Bir süre sonra kendi kendine yavaşlıyor ve ses kesiliyor. Ama ses gerçekten çok yüksek fan sesinden yüksek diyebilirim. Burada merak ettiğim C'ye kurduğum oyunu oynarken HDD'den ses gelmesini anlamadım. 2.'si ise cihazım 2 yıllık ve ilk defa böyle bir sorun yaşıyorum. HDD doluluk oranı %80-85 civarı.
Cihazım Monster Abra A5 v13.3 1050 Ti; 256SSD ve i5 8300H, 1TB Seagate Barracuda Pro 7200RPM HDD SATA-3 7mm 128MB.
Ek olarak cihazımı 6 ayda 1 olarak düzenli bakımını yaptırdım.
Konu hakkında bilgisi olan birileri anlayabileceğim şekilde yanıtlarsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
hdtune2.jpg

Seçili kısım sarı şekilde warning diyor. Sanırım yedek sektör bitmiş.

Diskte 496 bad sector var! Durumu hoş değil yedek almaya bakın. Aynı programla ''Error Scan'' yazan bölümde ''Quick scan'' işaretli olarak bir tarama yapar mısınız?

HDD siz oyundayken sektörleri kontrol ediyor olabilir. Page file HDD'de ise çok işlem yaptığı için ses çıkarıyor olabilir.
Seçili kısım sarı şekilde warning diyor. Sanırım yedek sektör bitmiş
Yedek sektörleri bitmemiş. Sadece 1 tanesini kullanıyor. Orası 1 bile olsa program uyarı veriyor.

Hızlı tarama temiz ama normal yavaş tarama daha iyi sonuç verir.
Bu disk bende olsa yapacağım şahsi adımları yazabilirim.

Önemli yedeklerimi flash bellek gibi bir depolamaya aktarırım.
Format USB belleğimi hazırlarım.
Format alanına geçer ve diskin bütün alanlarını silerim.
Tek boyut olarak tekrar oluşturup emekliye ayrılmış sectörleri kenara atması için biçimlendirme yaparım.
Yeni bölüme temiz Windows kurarım.

Geri
Yukarı