Çözüldü Seagate Barracuda HDD'lerin gerçekten ömrü kısa mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

UBerk

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
8
9 yıllık WD Green HDD'ye veda ettikten sonra yeni harddisk almaya karar verdim. 5 gün sonra alıyorum ancak gerçekten bana tam uygun bir model bulamadım.

Bulduğum 3 HDD:

1- Toshiba P300 2TB 64MB Cache 7200RPM HDD
Bu güzele benziyor ve Toshiba markasına güveniyorum. 64MB Cache beni üzdü. O yüzden alasım yok.

2- WD Blue 2TB 5400RPM 256MB Cache
Bu model de güzel ancak 7200RPM olmaması üzdü.

3- Seagate Barracuda 2TB 7200RPM 256MB Cache
Bu HDD tam bana göre ve tüm kriterleri karşılıyor. Forumda bazı kişiler Seagate'in ömrünün uzun olmadığını söyledi. Gerçekten ömürleri kısa mı?

Çözüm
Hayır, hiç birinin ömrü kısa değil. Seagate 1 TB modelini kullandım 64 MB modeli paşa paşa götürdü beni. O Fiyat onlara biraz pahalı, SSD'ye geçmek çok daha mantıklı. Bütçeniz nedir?
Biliyorum, çok güzel bir SSD ancak hem bütçeyi arttırıp hem de 1TB almak mantıksız geliyor. Oraya kuracağım oyunlar yükleme ekranı önemli olmayan oyunlar. Yani HDD almam daha mantıklı.

Ses çıkarması kronik soruna girmez şahsen WD Blue HDD şu an hayvan gibi ses çıkartıyor. Attığınız videodaki sesin aynısı benim WD Blue HDD üzerinden de geliyor.
WD en az ses çıkaran HDD'lere sahip.

Konu çok uzadı.
P300 ve Barracuda 2TB almayın diyorum ve önerimi bırakıp müsaade istiyorum:

Seagate önermem. Size örnekli bir şekilde anlatabilirim.

Şu an evde 1 Samsung, 3 WD ve 3 tane Seagate HDD var. Samsung 160GB ve halen çalışıyor. Ama biraz sorunlu. 3 tane WD var hepsi şu an tertemiz ve sorunsuz. 3 tane Seagate var demiştim. 2 tanesi çalışıyor ama sorun çıkarmak için sabırla bekliyorlar. Mesela birisi Bad Sector verdi ve Seagate yedek Sector modunu aktif etti. Ayrıca hızları inanılmaz düşük.

Buradan neden Seagate önermediğimi anlayabilirsin. WD bu konuda bence daha iyidir. Boyutlarını ise söyleyeyim. WD'ler 320GB, 500GB ve 1TB. Seagate'ler ise 500GB ve birisi SSHD olmak üzere 2 tane 1TB

Kafa vurma, yüksek ses ve ani sağlık düşüşü.
Konu eski ama bir bilgilendirme yapma gereği duydum. Yaklaşık 12 yıldan fazladır Seagate Barracuda 1 TB modeli kullanıyoruz.
665 TB veri yazmışız.

12 yıldır sağlığı %100 iken geçen gün kontrol ettiğimde 64'e; akşamında 29'a ve birkaç saat sonra 54'e geldiğini gördüm. Şu an ne durumda bakmadım. Bunun nedeni birkaç kez kasa çalışırken sallamam ya da vurmam olabilir.

Sesli çalışsa bile Hitachi tek tercihim olur sanırım. WD Blue çok tecrübe etmedim (evde duruyor aslında) ama iyidir o da.

Konu eski ama bir bilgilendirme yapma gereği duydum.
Sorun değil. Sizden hep haberler duymak isterim :3
Yaklaşık 12 yıldan fazladır Seagate Barracuda 1 TB modeli kullanıyoruz.
665 TB veri yazmışız.

12 yıldır sağlığı %100 iken geçen gün kontrol ettiğimde 64'e; akşamında 29'a ve birkaç saat sonra 54'e geldiğini gördüm. Şu an ne durumda bakmadım. Bunun nedeni birkaç kez kasa çalışırken sallamam ya da vurmam olabilir.
Yüksek ihtimal anakart arızası. Seagate'den bu beklenirdi.

Sorun değil. Sizden hep haberler duymak isterim :3

Yüksek ihtimal anakart arızası. Seagate'den bu beklenirdi.
Ben de pek sevmiyorum hocam HDD işinde. Barracuda 7200.11 serisinden sonra ne olduysa Seagate batırdı HDD işini. Barracuda 7200.11 sorunları ile zamanında epey nam yapmış bir HDD. Ben de maalesef bu HDD'nin kurbanlarından birisiyim. Seagate Barracuda 7200.11 aldım üstüne içine bir sürü fotoğraf attım ve 1 ay sonra gümledi HDD içindekiler ile birlikte. Keşke almasaydım.

Ama bu Seagate'in 7200.11 öncesi çıkan HDD'leri taş gibiydi hocam. Eski Barracuda'lar efsaneydi. Seagate dediğim gibi bu 7200.11 serisinden sonra HDD işini batırdı. O sıralar WD falan rakip bile değildi adamlara. HDD işinde rakipsizken 7200.11 yüzünden çok kan kaybettiler. Seagate işleri batırınca WD yürüdü gitti HDD işinde.

Yine de SSD pazarında Seagate'i severim güzel ürünleri var. Azıcık şu Seatools SSD GUI programına odaklansalar daha iyi olacak. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı