Sebebi Bulunamayan İnternet Yavaşlığı ve Ping

RoyalGuard

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.
2007 yılından beri yaklaşık 12 senedir D Smart Net kullanıcısıyım. Şu anda 16 MBPS ye kadar ADSL hizmeti alıyorum.
11 sene boyunca gayet iyi bir hizmet sundular, sorun çıkmadan önce 9-10 MBPS civarı hız alırdım, arkadaşlar arasında en düşük ping bende olurdu, oyunları en rahat ben oynardım bu yüzden internetimden çok memnundum.

Fakat Ekim 2018'den beri ciddi bir hız düşüklüğü ve ping sorunu yaşıyorum. İlk zamanlarda akşam vakitlerinde düşük hız-yüksek ping olur gece 1-2 den sonra normal hız-normal ping olurdu. Sonraları tamamen düşük hız-düşük ping olmaya başladı. Bu sorunla ilgili o zamanlarda D-Smart Net'i aradığımda Türk Telekom ekipleri tarafından ana hatlarımda sorun olmadığı ve bina içi tesisatlarımda yada modemimde sorun olduğu söylendi. Ben kabul etmeyip kendi ekiplerini eve çağırdım ve modemimde sorun olmadığını kendi modemleriylede aynı hız değerlerini alarak gördüler. Ama sorunun bina içi tesisatımda olduğunu ısrarla tekrarlayıp gittiler. İşin tuhaf yanı onlarla konuştuktan sonra 1-2 gün internetim kaymak gibi oluyordu.

Sonunda dayanamadım ve 1 ay önce binanın girişinden modeme direkt CAT6 kablo çektirdim. Yalnız elektrikçi, kablonun uç kısmına modeme takılan soketi takamadığı için benim eski adsl kablomun ucunu cat6 kablosunun ucuna bağladı. Ona bunun sorun olup olmayacağını sorduğumda sıkıntı olmaz dedi. 1 aya yakındır internetim 9-9.5 MBPS arasında gezerken ping değerlerim orta-yüksek arasında seyretti. Ama son 1 haftadır ara ara kopmalar meydana geliyor ve internet hızım 1-2 MBPS ye düştü ping ise 150-200 civarında hatta 400-500 dolaylarına kadar çıkabiliyor. D-Smarttan hızımı 8 MBPS ye sabitlemesini talep ettim, o andan itibaren ara ara 5-6 MBPS alabiliyorum ama genellikle 1-3 MBPS arası oluyor. Ping ise hala deli gibi yüksek. Şimdi D-Smartı aradığım zaman internet değerlerimin cidden düşük olduğunu kabul ediyorlar ama çözüm sunamadılar hala.

Farklı tarihlerde baktığım birkaç internet değeri görüntüsünü ekledim.

31.05.2019 14.51.PNG
Bu, CAT6 kablosu çektirmeden önceki değerler.

03.06.2019 18.52.PNG
Bu, Cat6 Kablosu çektirdikten sonraki değerler.

01.07.2019 00.52.PNG
Bu, Cat6 kablosu çektirdikten sonra kopma ve ping sorunları başladığındaki değerler.

14.07.2019.PNG
Buda anlık değerler.

PİNG-14.07.PNG
Ek olarak CMD de şu anda ölçtüğüm ping değerleri.

Sizce bu yaptıklarıma ek olarak neler yapabilirim? Sorun İSS de olabilir mi, taahhüt bittiğinde yeni bir İSS ye geçmeli miyim? Geçmeliysem hangi İSS yi önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.
Güncel.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı