Seçim öncesi sosyal medyaya dev sansür geliyor!

13 16 yaşında ergenler doluşup konuya düşünce özgürlük ihlali diyorlar, yarrabbim sabır ver.

Mesela s*riyeli lise öğrencileri 16 yaşında gidip ülkede isyan çıkardılar Beylikdüzünde yazıp bir isyan görseli yapıştırsam ve bunun sonuncunda 16 yaşında yine Türk birisi bıçakla okul çıkışında Suriyeli 16 15 yaşında öğrenciyi katletse.

Bundan sonra bu haberin troll yalan olduğu kanıtlansa o s*riyeli masum öğrencinin kanı kimde kalır?

Doğru karar ülkedeki yalan haber oranı yüzde kaç bir bakın sosyal medyada ergenler sayesinde yalan haber çıkarıp hiçbir sorumluluk almıyorlar.

Ama haberi ciddiye alan birisinin hayatını kaderini kötü etkilerse ne olacak sorumluluk kimde?

Son düzenleyen: Moderatör:
13 16 yaşında ergenler doluşup konuya düşünce özgürlüğük ihlali diyorlar yarrabbim sabır ver. Mesela s*riyeli lise öğrencileri 16 yaşında gidip ülkede isyan çıkardılar beylikdüzünde yazıp bir isyan görseli yapıştırsam ve bunun sonuncunda 16 yaşında yine Türk birisi bıçakla okul çıkışında Suriyeli 16 15 yaşında öğrenciyi katletse bundan sonra bu haberin troll yalan olduğu kanıtlansa o s*riyeli masum öğrencinin kanı kimde kalır? Doğru karar ülkedeki yalan haber oranı yüzde kaç bir bakın sosyal medyada ergenler sayesinde yalan haber çıkarıp hiçbir sorumluluk almıyorlar ama haberi ciddiye alan birisinin hayatını kaderini kötü etkilerse ne olacak sorumluluk kimde?

Asıl amaç yalan haberi engellemek olsa bir sorun olmayacak zaten, ayrıca yalan haberi en çok kimin yaptığını da çok iyi biliyoruz. Bu düzenlemenin neden yapılmak istendiği de çok belli.

13 16 yaşında ergenler doluşup konuya düşünce özgürlük ihlali diyorlar, yarrabbim sabır ver.

Mesela s*riyeli lise öğrencileri 16 yaşında gidip ülkede isyan çıkardılar Beylikdüzünde yazıp bir isyan görseli yapıştırsam ve bunun sonuncunda 16 yaşında yine Türk birisi bıçakla okul çıkışında Suriyeli 16 15 yaşında öğrenciyi katletse.

Bundan sonra bu haberin troll yalan olduğu kanıtlansa o s*riyeli masum öğrencinin kanı kimde kalır?

Doğru karar ülkedeki yalan haber oranı yüzde kaç bir bakın sosyal medyada ergenler sayesinde yalan haber çıkarıp hiçbir sorumluluk almıyorlar.

Ama haberi ciddiye alan birisinin hayatını kaderini kötü etkilerse ne olacak sorumluluk kimde?
Yahu ister yalan ister gerçek haberlere sinirlenip, birilerini bıçaklayamazsın zaten 🤣

Doğru olay ülkede yalan yada gerçek haberlerle gaza gelip suç işlemeyen toplum yaratmak ama nerde?

Yalan haberi en çok kimin yaptığını biliyoruz. 1950'de geçilen çok partili sisteme 1954 doğumlu Cumhurbaşkanı "biz tek partili sistemden çok çektik" diyor, önceki iktidarın açtığı üniversiteyi biz açtık, doğal gaz bulduk, diyenler neden içeri alınmıyor da, malum şahsa göre "yalan haber" paylaşan kişiler alınıyor?

Son düzenleme:
Bunu onlara anlatmaya çalışıyorum ama anlamak istemiyorlar, sözde muhalifler ama AKP'nin yaptığı algıya kanıyorlar ne yazık ki.
Bu algiyi dogrudan AKP'nin olusturdugu pek soylenemez. Arka planda ne dönüyor tabii ki bilmiyorum ama bize gorunen; Jahrein, Erlik, Ümit Özdağ gibi tiplemelerin meyveleri bu insanlar. Apolitik olacagim diye beyninin yıkanmasina goz yumuyorlar gencler. Cok bir sey istenmiyor, ikinci turda muhalefet adayina oy vermek.

Gene konuya paralı troller doluşmuş, bir şey diyemem. Onlar da bu işi para karşılığında yaptıkları için kendileri de ne dediğini bilmiyor :D Böyle bir yasanın olması güzel bir şey ancak ülkemize idamın gelmesi kadar tehlikeli bir yasa bu. Detaylı bir şekilde bakalım:

Sosyal medyada halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.

Haber sitesinde bu şekilde yazmakta ve şimdi gerçeğe aykırı bir bilgi diyor. Burada kime göre gerçek ya da kime göre sahte? En basitinden enflasyon verisi için T***'i mi baz alacağız ki kimse T*** verisine güvenmiyor. Güvenen sanmıyorum varsa da +50 dayılar güveniyordur. Onlara da denecek çok bir şey zaten yok.

Sosyal medyada halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak amacıyla diyor. Yapılan mülteci haberleri halk arasında endişe, korku veya panik yaratabilir diyerek mülteci haberleri yapan kişileri de tutuklayabilirler ki Hasan Tolga Balcılar hâlâ cezaevinde diye biliyorum. Ülkenin büyük sorunlarından birisi olan mülteci sorununun haberleri de bu şekilde önlenmiş olur.

Sınırdan binlerce mülteci geçiyor, bilmem bir ilde kamyondan inme ve bırakılma haberlerini görüyoruz. Ülkenin iç ve dış güvenliğini tehlike ediyor diyerek buna da sansür koyabilirler mesela. Biz bu tarz haberleri nereden öğreneceğiz? A *****'den mi?

Kamu barışını bozmaya elverişli şekilde deniyor, yapılan en ufak eleştiri kamu barışını bozmaya elverişli olarak değerlendirilir ve bunun da önüne geçilir :D Bildiğim kadarıyla da TCK'ya göre 2 yıl üstü hapis cezaları para cezasına çevrilemiyor. Hapis cezasını 2 yıl üzeri verirlerse para cezasına da çevrilmiyor.

BAŞLIK ETİKETLERİNE DE KISITLAMA
Sosyal ağ sağlayıcı, kanun kapsamındaki suçlara ilişkin içerikler ile başlık etiketlerinin yayınlanmamasına ilişkin kendi sistem, mekanizma ve algoritmasında BTK ile iş birliği halinde gerekli tedbirleri alacak, bu tedbirler raporunda bulunacak. Sosyal ağ sağlayıcıları, kurum tarafından istenen bilgileri kuruma vermekle yükümlü tutulacak.

Başlık etiketlerine kadar kısıtlama diyor. Ee arkadaş, bu halk haberleri nereden öğrenecek? Yalan, yanlış haberler ceza alsın isterim. Almasın demiyorum ancak yapılan en ufak eleştiri ve haberde de millet cezaevine girecekse de bundan iyi sansür olamaz. Kişinin suç işlediği sosyal ağ sitesine de bilgileri vermek zorunda bıraktırıyorlar. Sosyal ağ sitesi bilgileri vermezse de yaptırımla karşı karşıya kalacak. Kısacası bilgileri vermek zorundasın diyorlar.

Normalde yazmayacaktım da böyle bir yazı dursun bakalım burada. Paralı troller meydanı boş sanmasın. Yaptığınız manipülasyonlar ve algılar yeter artık! Normalde Twitter'da takılıyordunuz. Artık buraya da sardınız. Twitter'ınıza geri dönebilirsiniz ve her şeyin hesabını vereceksiniz. Her şeyin...

Muhalefet ne tepki verdi?

Böyle dev bir yasa geliyor ve hiç kimseden ses göremedim ben. İşin üzücü tarafı da bu. Seslenen varsa da konu altına link bırakırsınız zaten de ben göremedim.

Son düzenleme:
Gene konuya paralı troller doluşmuş, bir şey diyemem. Onlar da bu işi para karşılığında yaptıkları için kendileri de ne dediğini bilmiyor :D Böyle bir yasanın olması güzel bir şey ancak ülkemize idamın gelmesi kadar tehlikeli bir yasa bu. Detaylı bir şekilde bakalım:

Haber sitesinde bu şekilde yazmakta ve şimdi gerçeğe aykırı bir bilgi diyor. Burada kime göre gerçek ya da kime göre sahte? En basitinden enflasyon verisi için T***'i mi baz alacağız ki kimse T*** verisine güvenmiyor. Güvenen sanmıyorum varsa da +50 dayılar güveniyordur. Onlara da denecek çok bir şey zaten yok.

Sosyal medyada halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak amacıyla diyor. Yapılan mülteci haberleri halk arasında endişe, korku veya panik yaratabilir diyerek mülteci haberleri yapan kişileri de tutuklayabilirler ki Hasan Tolga Balcılar hâlâ cezaevinde diye biliyorum. Ülkenin büyük sorunlarından birisi olan mülteci sorununun haberleri de bu şekilde önlenmiş olur.

Sınırdan binlerce mülteci geçiyor, bilmem bir ilde kamyondan inme ve bırakılma haberlerini görüyoruz. Ülkenin iç ve dış güvenliğini tehlike ediyor diyerek buna da sansür koyabilirler mesela. Biz bu tarz haberleri nereden öğreneceğiz? A Ha***'den mi?

Kamu barışını bozmaya elverişli şekilde deniyor, yapılan en ufak eleştiri kamu barışını bozmaya elverişli olarak değerlendirilir ve bunun da önüne geçerler :D Bildiğim kadarıyla da TCK'ya göre 2 yıl üstü hapis cezaları para cezasına çevrilemiyor. Hapis cezasını 2 yıl üzeri verirlerse para cezasına da çevrilmiyor.

Başlık etiketlerine kadar kısıtlama diyor. Ee arkadaş, bu halk haberleri nereden öğrenecek? Yalan, yanlış haberler ceza alsın isterim. Almasın demiyorum ancak yapılan en ufak eleştiri ve haberde de millet cezaevine girecekse de bundan iyi sansür olamaz. Kişinin suç işlediği sosyal ağ sitesine de bilgileri vermek zorunda bıraktırıyorlar. Sosyal ağ sitesi bilgileri vermezse de yaptırımla karşı karşıya kalacak. Kısacası bilgileri vermek zorundasın diyorlar.

Normalde yazmayacaktım da böyle bir yazı dursun bakalım burada. Paralı troller meydanı boş sanmasın. Yaptığınız manipülasyonlar ve algılar yeter artık! Normalde Twitter'da takılıyordunuz. Artık buraya da sardınız. Twitter'ınıza geri dönebilirsiniz ve her şeyin hesabını vereceksiniz. Her şeyin...
Çok güzel yazmışsınız hocam. Bazı arkadaşlar ''E ne güzel işte yalan haber görmeyeceğiz'' diyor ama olayın derinliğine inince aslında öyle olmayacağını anlayamıyorlar. Misal;

Bir yerin hacı hocası çıkıp ''Namaz kılmayan dövülür, başını kapatmayan taşlanır'' diyor ve buna ''E bu düşünce özgürlüğü'' deyip yaptırım uygulamıyorlar.

Fakat başka bir aydın, düşünür veya herhangi bir normal vatandaş ''Ya ben şunları şunları sevmiyorum'' dediğinde hemen ''Halkı kin ve nefrete teşvik'' deyip akşamına evinden alıyorlar.

Kesinlikle yalan da olsa sahte de olsa halkın bunu kendisinin muhakeme edebilmesi gerekiyor.

Zaten mantıklı düşünebilseler malum kişiler yıllarca iktidar olamazdı. Bu kanunun ülkemize gelmesi gerçekten çok tehlikeli de neyse seçime kadar sabır artık. Yapacak başka bir şey yok.

Geri
Yukarı