Seçmeli dersler üniversiteden mezun olmaya engel olur mu?

svmetehan

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Zamanında kredim yetmediği için alamadığım 2 adet seçmeli ders vardı,(biri teknik seçmeli biri üniversite seçmeli ders). 4. sınıf bitince yaz okulundan üniversite seçmeli ders olanı açtılar ve aldım öbürü açılmadığı için onun yerine başka dönemden yine "teknik seçmeli ders" aldım. Mezuniyet için kredi ve akts şartını tamamladım. Okulla mezuniyet için iletişime geçtiğimde bana 5. dönemden seçmeli dersimin eksik olduğunu, yaz okulunda aldığım öbür teknik seçmelinin onun yerine sayılamayacağını söylüyorlar. Dilekçe yazdım sonuç bekliyorum. Bu dönem mezun olmam lazım okulum uzasın istemiyorum.
İzleyebileceğim yollar.
Daha önce başına gelen.
Bu konuyla ilgili hukuki bir doküman (mevzuat yönerge vb.)
Her türlü desteğinize açığım şu an.
Teşekkürler.

*Ders kayıtları da kapalı. Danışmanımın tavsiyesiyle yazdığım dilekçede, dersimin sayılmasını olmazsa ders kaydımın yapılmasını talep ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu konuyla ilgili kaynak ya da hukuki belge var mı elinizde? Örnek de olabilir. Okul intibakı reddederse onlara sunmam gerekebilir.

Ders planında seçmeli ders gözüküyorsa onu almalısınız. Yoksa mezun olamazsınız.

Zamanında seçmeli dersi alamayıp, başka dönem başka isimde seçmeli ders açılıp onu aldığınız da önceki zaten direk muaf ya da onun yerine bu açıldığı için vermiş sayılırsınız. Dediğinize göre teknik seçmeli ve üniversitenin seçmeli dersini farklı zamanda vermişsiniz farklı ders olarak. Dolaylı yoldan vereceğiniz seçmeli ders kalmıyor kredi ve akts yettiği takdirde seçmeli derslerden muaf sayılabiliyorsunuz diye biliyorum. Yine de danışmanınız vereceği bilgi daha net olacak. Bildiğim bu kadar.

Ben üniversite okurken ilk dönem çıkan seçmeli dersi veremeyip sonra ki yıl 2 tane seçmeli açık kolay olan dersi seçip vermiştim. Sonuç olarak akts ve kredim yettiği için mezun oldum.

Zamanında seçmeli dersi alamayıp, başka dönem başka isimde seçmeli ders açılıp onu aldığınız da önceki zaten direk muaf ya da onun yerine bu açıldığı için vermiş sayılırsınız. Dediğinize göre teknik seçmeli ve üniversitenin seçmeli dersini farklı zamanda vermişsiniz farklı ders olarak. Dolaylı yoldan vereceğiniz seçmeli ders kalmıyor kredi ve akts yettiği takdirde seçmeli derslerden muaf sayılabiliyorsunuz diye biliyorum. Yine de danışmanınız vereceği bilgi daha net olacak. Bildiğim bu kadar.

Ben üniversite okurken ilk dönem çıkan seçmeli dersi veremeyip sonra ki yıl 2 tane seçmeli açık kolay olan dersi seçip vermiştim. Sonuç olarak akts ve kredim yettiği için mezun oldum.
Dediğiniz gibi temelde sayı olarak aldığım seçmeli ders sayısı doğru sadece 5.dönemden almam gereken bir teknik seçmeli yerine 8.dönemden bir teknik seçmeli aldım.

Danışmanımla da konuştum söylediğim gibi dilekçe de yazdım ama hukuken bağlayıcı bir şeye ihtiyacım var , beni mezun etmezlerse itiraz edebileceğim bir argüman sunmam gerekiyor.

Bu konuda yardım bekliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı