Secure boot nedir ?

MartiniOne

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Veteriner
Arkadaşlar ben HP Pavilion g6 notebook kullanıyorum. BIOS'a girdiğimde secure boot yazan yer enable olarak gözüküyor. Benim bildiğim kadarıyla bu secure boot güvenli kip değil mi ? Enable olduğu halde pc normal masaüstünde açılıyor. Tam olarak nedir bu ? Kapatayım mı yardım ederseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Secure boot, yeni nesil laptoplara Windows dışında işletim sistemi kurulmasını zorlaştırmak için getirilen sözde bir güvenlik teknolojisidir. Bu özellik açıldığında boot etmeye çalışan işletim sistemi dosyasında bir sertifika aranır. Sertifika yoksa hata alırsınız. Çoğu Linux sürümü Secure boot desteklemediğinden bu teknoloji Linux camiası tarafından topa tutulmuştur. Linux veya Windows dışında başka bir işletim sistemi kurmak istediğinizde bunu kapatabilirsiniz.

Secure boot, Windows kullanacağınız sürece açık kalabilir. Bunun güvenli mod ile (Eski adı ile güvenli kip) bir alakası yoktur.

Detaylı bilgi için:

FreeDOS İşletim Sistemini UEFI Windows 8.1 ile Değiştirin » Technopat

Linux kullanımımı cehenneme çeviren şeydir kendisi! Günlerce uğraştım laptopuma Linux kurmak için, Windows belasından kurtulmak için FreeDos'lu bir model seçmiştim ama yine karabasan gibi çıktı karşıma.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı