Secure Boot'un aktifleşmesi sonrası ekran kartı dönüp duruyor

Lee0

Hectopat
Arkadaşlar bilgisayarım düzgün bir şekilde çalışıyordu FACEIT AC için Secure Boot özelliğini açmam gerekiyormuş. Yeniden başlattım BIOS'tan onu açtım bilgisayara F10 yaptım baktım bilgisayara görüntü gelmiyor. Kasayi açıp baktım ekran karti fani 1 saniye dönüp kendini durduruyor, sonra bir daha dönmeye çalışıyor, sonra yine duruyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Lütfen BIOS pilini sökmeden önce CLR CMOS işlemi yapın. Anakart marka model bilgisi verirseniz daha iyi yardımcı olabilirim. Ek olarak CLR CMOS daha pratik ve daha güvenilir bir BIOS sıfırlama yöntemidir.

Aşağıda bulunan görselde ki yerde CLR CMOS pininiz mevcut. Bilgisayarı sadece kapatın ve fişten çekmeyin. Ardından metal bir parça ile iki pine şaşe yaptırın. Bu metal tornavida olur kaşık yada bıçak bile olabilir artık o an elinizde ne mevcut ise.

İki pin arasında köprü yapacak şekilde CLR CMOS pinlerine temas ettirin ve ortalama 10 15 saniye o metal parçayı çekmeyin. Ardından bilgisayarı açın bazen kendi kendine bir iki defa kapanıp açılabilir bu durumda endişeniz olmasın. İşlemi dogru yaptıgınızda karşınıza F1 ekranı gelecektir.

Daha sonrasında F1 e basın gerekli BIOS ayarları ( XPM-DOCP) gibi yapın ve F10 ile kaydedip çıkın.

Dosya Ekleri

• 01599dad_5.png
    01599dad_5.png
    240,7 KB · Görüntüleme: 19
Hocam dediklerinizi uyguladim ancak bir sonuca ulaşamadım
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
videodaki aşamaları da takip ettim yine bir sonuca ulaşamadım
dediğiniz gibi clr_cmos bölümüne yapıyorum ancak görüntü gelmiyor

Dosya Ekleri

• IMG_20220514_221602.jpg
    IMG_20220514_221602.jpg
    52,7 KB · Görüntüleme: 15
Hocam dediklerinizi uyguladim ancak bir sonuca ulaşamadım
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
videodaki aşamaları da takip ettim yine bir sonuca ulaşamadım
dediğiniz gibi clr_cmos bölümüne yapıyorum ancak görüntü gelmiyor

Anladım. Bu durumda ramleri çıkartıp sistemi o şekilde calıstırın bir dakika calıstıkdan sonra sistemi kapatın ve ramlerin bir tanesini geri takın ve bir de o şekilde çalıştırmayı deneyin.

Ramler çıkarıp 1 dakika çalıştırdım sistemi bu süreçte ekran kartı sürekli döndü sıkıntısız bir şekilde ancak sistemi kapattim ramlerden bir tanesini taktim yine ayni sorun karsima çıktı görüntü gelmiyor ve ekran kartı dönüp 1 sn sonra duruyor

Belleklerinizde bir problem de oluşmuş olabilir. Daha eski yöntem olarak BIOS pilini çıkarın. Yaklasık 3-5 dakika bekleyin ardından tekrardan 1 tane ram bellegi takın ve sistemi calıstırmayı deneyin.

BIOS pilini sorunun en başında çıkarmıştım ancak işe yaramamıştı
Ramlerin birini de 1 ay önce almıştım bozulma ihtimali yok demiyorum ama çok sıkıntısız çalışıyordu 8x1 den 8x2 yapmıştım

Geri
Yukarı