Şehir dışında üniversite okunur mu?

Arkadaşlar selamlar. Bu sorunun cevabını biraz daha deneyimli, ya da bilgi sahibi kişilerden bekliyorum. Fakat yorum yapmaktan çekinmeyin.

Ailemin maddi durumu pek iyi değil. Abim de üniversiteye gidiyor şehir dışında ( en azından bir dahaki yıl gidecek herhalde, yasaklar kalktı).
Ailemden yüksek miktarda maddi yardım alabileceğimi düşünmüyorum, ki zaten beklemiyorum da orası ayrı. Part time bir işte çalışırım büyük ihtimalle. Yurtta kalırsam sorun olmaz(maddi açıdan) ama yurt çıkmazsa ev tutmam gerekir. Belki 1 2 arkadaş çıkarız.

Bu durumda şehir dışında bir üniversiteye gitmeli miyim? 11. sınıfım, bazen düşünmek yoruyor. En azından paylaşayım belki daha az yorulurum dedim.

Not: Yani soru şehir dışı üniversite kazansam gitmeli miyim? Bursa'da oturuyorum. Yok kendi sehrimdekini mi tercih etmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence gitmelisin bursa tıp gibi bir yer kazanmadığın sürece hangi bölümdesin ayrıca sayısal eşit ağırlık olarak soruyorum devlet yurdu dışında yurt önermem çok pahalı oluyorlar bir de malum şeylerden etkilenebilirsin cemiyet vb. şeylerden çalışmak güzel bir düşünce ama sana yeteceğine ve iş bulabileceğine emin misin part time işler dolu oluyor üniversite etrafında genelde tabii biraz ev işlerinden ne kadar anladığınada bakman lazım yemek bulaşık ütü süpürge vb. gözün korkmasın yapabilirsin başta biraz korkutucu gelsede alışırsın ayrıca daha çok erken bunu düşünmek için dolar gibi diğer etkenlerde önemli olacak.

Bunları şimdiden düşünmen güzel fakat sana tavsiyem şuan tamamen derslerine odaklanman olacaktır. Tercih zamanında aldığın puana göre bunları düşünürsün. Şimdiden bunları düşünmek dediğin gibi seni yoracaktır. Ben kendimden örnek verecek olursam üniversiteyi yaşadığım şehirden 100km uzaklıktaki başka bir şehirde okumuştum ve bildiğim bir şehirdi zaten. Benim için oldukça rahat oluyordu zira hafta sonları evime geliyordum. Çok uzak şehirlerden gelenlerin ilk başta oldukça zorluk çektiklerini söyleyebilirim. Kendi oturduğun şehrini tercih edersen de eğer ailen biraz sana karşı baskıcı ve tutumlu ise üniversiteden ziyade lise hayatı yaşayabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı