Şehrimde nasıl BESYO kazanırım?

BatuHan999

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler. Üniversite olarak 4-5 senedir bölüm araştırsam da düşünsem de bana yakın hissettiğim veya puanını tutturabileceğim okullar bölümler konusunda kararsızım. Ama bir yanım hep çocukluğumdan beri spor ile ilgili alakalı şeyler istiyor. 19 yaşındayım. Zamanında futsal turnuvasından lisansa sahibim. Şehrimde besyo geçen sene

Beden eğitimi öğretmenliği: TYT 800.000'inci başarı sırasına sahip olma
Antrenörlük eğitimi: 150 TYT
Spor yöneticiliği: 150 TYT

Bunları istiyor. Ben geçen sene TYT 183 puan aldım. AYT 500.000 yaptım. Hiç de çalışmadım o sene çözdüğüm ilk deneme MSÜ sınavıydı. Eğer bölümü kazanırsam ve bitirirsem hocama sorduğuma göre bildiğim kadarıyla mezun olunca devlete atanamıyorum ama kolejlerde başlayabiliyorum. Devlete atanmam için KPSS 85 yapman lazım dedi. Şimdi kendimi düşününce eğer şehrimdeki Besyo'yu kazanırsam ve bitirirsem kendim istediğim için KPSS'den 85 yapacağım inanıyorum. Çünkü arkadaş ortamımdan önce 10-11. sınıflarda okulumdaki iyi sınıflardan öğrencilerin geometri matematik sorularına yardımcı oluyor onlar için çözüyordum. Okuldaki ilk sene notlarımdan dolayı kötü sınıfa atsalar da 2 ay içinde beni okulun derece sınıfına almak istediklerini söylediler. Yani demek istediğim kendi rızam ile çalıştığım dersin yaptığım işin içinden geçiyorum başarıyorum. Bu sene de şehrimdeki besyo puanı ve sıralamasını tutturacağımı tahmin ediyorum ama merak ettiğim bir şey var. Ben diğer şehirlerdeki Besyo'ları değil sadece kendi şehrimdeki Besyo'yu kazanmak istiyorum zaten farklı şehir olsa da gitmem. Çünkü bazı sıkıntılar ve ailemden para almama gibi bir huyum var. Farklı şehir de olabilir ama kazanırsam bir işe girerim. Neyse asıl sorum bu kendi şehrimdeki Besyo'yu kazanmak için tek tercih yapmam ve gelmemesi beni fena ters çevirir. Sizce şehrimdeki Besyo'yu kazanmak için ne yapmalıyım? (bu arada kendi şehrimi isteme sebeplerimden biri eğer mezun olursam tanıdık bir kolej sahibi var bu durumlarda yardımcı olabileceğini söyledi eğer mezun olursam o kolejde başlangıçta çalışmak için ondan yardım isteyeceğim) cevaplarınızın kırıcı değil yapıcı bir dille yazılmasını anlatılmasını umuyorum cevaplarını bekliyorum.

Matematiğe gereken önemi gösterin derim, herkesin seviyesinde yapabileceği 5-10 soru oluyor. Matematik yapabilmek, TYT'de güzel bir puan getirecektir. Onun dışında da diğer derslere de son güne kadar bir göz atın. TYT'de bahsettiğiniz sıralamayı yapmak çok zor bir şey değil.

Matematiğe gereken önemi gösterin derim, herkesin seviyesinde yapabileceği 5-10 soru oluyor. Matematik yapabilmek, TYT'de güzel bir puan getirecektir. Onun dışında da diğer derslere de son güne kadar bir göz atın. TYT'de bahsettiğiniz sıralamayı yapmak çok zor bir şey değil.

Doğru hocam zaten o civarları tutturuyorum ama asıl sorum şehrimi nasıl tutturabilirim? Puanım buraya fazla gelse bile. Asıl merakım bu.

@BatuHan999 sıralamanız eğer kendi şehrinize yakınsa yazın derim de nasıl bir tüyor beklediğinizi de açıkçası anlayabilmiş değilim. Sıralama olayı hakkında şimdiden net tahmin de yapamayız zaten.

Hocam asıl merakımı şöyle açıklıyım. Ben mesela burada kazanmak istiyorum ya böyle başka şehir besyo gelse gidemem gibisinden. Tek tercih yapsam puanım sıralamam tuttuğu halde gelmez ise ne ile karşılaşırım. Risklerim ne olur? Tam bu düşünce değil ama en açık böyle açıklayabilirim. Tek tercih yaptığımı varsayarak konuşalım.

@BatuHan999 şu şekilde anlatabilirim, örneğin 2021 verisine göre en son giren kişi 800k ile girmişse 2022'de bunun gidip 600k'ya çıkması düşük bir ihtimal. Sınav zorluğuna göre de bu durum tabii ki değişir. İstediğiniz bölüm 800 binden almış ve sizin sıralamanız da 500 bin civarıysa endişe edilmesine gerek yok. O bölüm yüksek olasılıkla zaten gelir, bu olaylar hakkında kimse de maalesef net konuşamaz. Tahmin olur sadece çünkü o bölümü tercih edecek olan öğrencilerin sıralamasını bilemeyiz tercih zamanında.

@BatuHan999 şu şekilde anlatabilirim, örneğin 2021 verisine göre en son giren kişi 800k ile girmişse 2022'de bunun gidip 600K'ya çıkması düşük bir ihtimal. Sınav zorluğuna göre de bu durum tabii ki değişir. İstediğiniz bölüm 800 binden almış ve sizin sıralamanız da 500 bin civarıysa endişe edilmesine gerek yok. O bölüm yüksek olasılıkla zaten gelir, bu olaylar hakkında kimse de maalesef net konuşamaz. Tahmin olur sadece çünkü o bölümü tercih edecek olan öğrencilerin sıralamasını bilemeyiz tercih zamanında.

Doğru çok büyük risk bir de. Hani tuttursam bile benim gireceğim kesin değil. Cevap için teşekkürler hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı