Şeker Neden Yasal?

Sokak köşelerinde bonzai komasına girmekten, 2 biradan ne olacak deyip trafiğe çıkıp, insanların canına kastedenlerden daha iyi bir zehir bence. Vücudun şekere de ihtiyacı vardır fakat yeterli düzeyde. Dozunda kullanmadığın sürece her şey zararlıdır. Her gün et yemek de kalp hastalıklarına yol açar uzun vadede mesela.

Şeker her şeyde var. Meyvede de var, ekmekte de var. Ne şekeri olduğuna bağlı, ne kadar aldığına bağlı. Kişiden kişiye göre değişir, herkesin metabolizması aynı değil ama kimisi 1 şekere kimisi ise 2 şekere karşı dayanıklıdır.

Yani bildiğimiz uyuşturucu, zehir. Peki bu neden yasal? Yıl 2019 Neredeyse her evde var. Çocuklar, yetişkinler ve yaşlılar demeden herkes kullanıyor.

Ona bakarsak sigara da kullanılıyor, alkol de kullanılıyor ama biz şeker üzerine konuşalım.
Sigaranın yasal olduğu bi dünyada şeker nasıl yasaklanabilir ki :)
''çocuklar öldürülmesin , şeker de yiyebilsinler''
...
Şeker çok tehlikelidir. Diğer örnekleri verip de şekeri masum gösterenlere de şaştım! Şeker bugün size zarar vermez belki ama genetik olarak diğer nesillere gerçerse o zaman anlarsınız!

Sigara ve alkol ile karşılaştıranlara hayranım. O tür şeyler en azından az da olsa denetime alınmış ürünlerdir. Kişinin olgun iradesine bırakılır.

Bir çocuğu böyle bir maddeye maruz bırakmak bence de yanlış. Küçük bir çocuğa uyuşturucu vermekten farksız bir şey. Her yerde şeker var ve vücudu bunu istiyor. Bu da bir bağımlılıktır ve zararlıdır.

@Jira 1 TL sahibi bir çocuğu kim engelliyor peki? Ailesi çocuğa tasma takamacağı için bu tür bir kontrol söz konusu olamaz. En azından satışı engellenmeli ki, ürünün ulaşımı aile tarafından kontrol edilebilsin. Ayrıca, alınan hangi üründe şeker yok?

Çocuğa eğitim vermek konusu ise komik oluyor. Şeker bir bağımlılıktır, çocuk bunun üstesinden gelemez zaten.

Olay bağımlılığa gelene kadar kontrolsüz kullanmış olursun. Kişiyi bağımlı yapmadan önce düşüneceksin.

Şekeri yasaklamak da komik oluyor. Nasıl engelleyeceksin bunu? Bir şeylere yasak vurulmadan, düzgünce eğitim verilirse yasağa da gerek kalmaz.

Ben çocukluğumda bunu yaşadım. Çok şeker yediğim zamanlarda annem, dişlerin çürür, böyle olursun şöyle olursun deyip gözümü korkuturdu. Ben de zamanla soğudum şekerden. Ha yemiyor muyduk, yine yiyorduk ama abartacak seviyede değil. Yeri geliyor 1 ay boyunca tatlı sürmüyorum ağzıma. Eksikliğini hissetmiyorum kısacası.

Eğitim çocukluk döneminden başlar.

Şeker kullanımı konusunda bir kısıtlama getirilmeli bence. Atıştırmalıklarda mesela %15 şeker (sayıyı biraz salladım, ideali araştırılıp bulunup seçilebilir) maksimum olsa. Daha sağlıklı olur.
Bir yandan nişasta bazlı şeker, çok zararlı diyorlardı. Bunun kullanımı durdurulmalı. Glikoz şurubu da oldukça az miktarlara çekilmeli bence. Ama ülkemizde böyle şeyler hayal.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı