Şekerli yiyecekler yemekle şeker hastası olunur mu?

@acv Şehir efsanesi olmadığına kendimden örnek vereyim, günde 2 paket bisküvi, meyve suları, kekler vs tükettiğim; özellikle de gece yatmadan önce yemek yediğim dönemlerde açlık şekerim 126'ya çıkmıştı. Üst sınır 125.

Bu sıralar yememe içmeme daha dikkat ediyorum, gece yemeğini azalttım. şu an 77 civarı açlık şekerim. Doktorum 126 seviyesinde seyretmeye devam etmesi halinde diyetlere başlatacaktı diyabeti önlemek için. Genetik yatkınsa sebep olabiliyor maalesef.

@XEfe.Bey Dostum çok da korkmana gerek yok. Diyabetin türleri var. Mesela anneannem şeker hastası, ilaç kullanıyor. Fakat her türlü tatlı, yufka her şeyi yiyor. Önemli olan yemeğin miktarı ve diyabetin türü.

@XEfe.Bey dostum çok da korkmana gerek yok. Diyabetin türleri var. Mesela anneannem şeker hastası, ilaç kullanıyor. Fakat her türlü tatlı, yufka her şeyi yiyor. Önemli olan yemeğin miktarı ve diyabetin türü.

Dünden beri gözüme uyku girmedi moralim yerlerde inşallah bir şey olmaz Allah'ım.

@XEfe.Bey Biraz kaygı bozukluğu oluyor bu. Basit bedensel yakınmaları gözünde büyütme, kendine yakıştırma ve bunun için telaşlanma. Eğer şeker hastalığın yoksa ve bu hastalıklardan şüphelenmen çok sık oluyorsa bir psikoloğa görünmen iyi olur dostum. İleride anksiyete şeklinde kendini gösterebilir :(

@acv Şehir efsanesi olmadığına kendimden örnek vereyim, günde 2 paket bisküvi, meyve suları, kekler vs tükettiğim; özellikle de gece yatmadan önce yemek yediğim dönemlerde açlık şekerim 126'ya çıkmıştı. Üst sınır 125.

Bu sıralar yememe içmeme daha dikkat ediyorum, gece yemeğini azalttım. şu an 77 civarı açlık şekerim. Doktorum 126 seviyesinde seyretmeye devam etmesi halinde diyetlere başlatacaktı diyabeti önlemek için. Genetik yatkınsa sebep olabiliyor maalesef.
Şekerin şeker hastalığına sebep olması ile hasta bir kimsenin semptomlarını arttırması apayrı konular. Görünüşe göre pre-diyabetsiniz veya sınırlarında geziyorsunuz.

@acv Fazla şeker ve karbonhidrat ile beslenmek direkt olarak diyabete sebebiyet vermese de, zemin hazırladığı bir gerçek bence. Vücutta sürekli insülin miktarının yüksek olmasının bir sonucu olabilir, veyahut kilo yaptığı ve karaciğere de yük olduğu için de zemin hazırlıyor olabilir. Doktorların beni uyarmasından yola çıkarak bunu söylüyorum. Normalde zayıf ve sağlık sorunu olmayan biri olduğum halde doktorum telaşlanmıştı bu kadar yükselince.

Yeni konular

Geri
Yukarı