Self-Hosting'de SSD ya da SATA Olması Önemli mi?

xaneldal

Picopat
Yer
Odessa
Dostlar kendime bir sanal sunucu almayı planlıyorum self-hosting yapacağım. Planladığım şey ise kendi internet web servislerimi yapmak. Örneğin, VPN-webmail-calendar-contacts-Drive-photos ve kendi meta-Search Engine'im. Hepsini Debian 11 üstüne kurup domainime bağlayacağım. Yani tüm ürünleri sadece tek bir kişi olarak ben kullanacağım belki ileride aile kullanımına açarım. Ama dediğim gibi ilk etapta sadece ben kullanacağım. VPS ya da VDS olması ve disklerin SSD ya da HDD olması bir anlam ifade eder mi bu durumda? Çünkü fazladan gereksiz ücret ödemek istemiyorum. Yani kısaca sunucuma searx, yunohost ve nextcloud kuracağım.

Son düzenleme:
Sata bir disk türü değildir. Sata bir bağlantı arayüzü standartıdır.
Dediğiniz şey NMVe SSD vs Sata SSD karşılaştırması ise internet hızı genelde azami 1 Gbit var bu da 125 MB/s hız sayarsak SATA SSD bence yeterli olur. Ama işin uzmanlarına sormak lazım.

Sata bir disk türü değildir. Sata bir bağlantı arayüzü standartıdır.
Dediğiniz şey NMVe SSD vs Sata SSD karşılaştırması ise internet hızı genelde azami 1 Gbit var bu da 125 MB/s hız sayarsak SATA SSD bence yeterli olur. Ama işin uzmanlarına sormak lazım.
NAS Tipi SSD'lere bir göz at derim.
benim hatam sata diye kastetmeye çalıştığım şey HDD idi çok pardon, mesaj düzenlendi.

Evet hdd ve ssd çok fark ediyor. Vds ve vps de fark eder madem bir sürü servisin olacak bence bir kere ssd'li bir vds ye kurulum yapıp ileride taşımayla uğraşmamandır. Bu arada google servislerinden daha uyguna geleceğini sanmıyorum 290₺ ye yıllık 2tb alan aldım. Vds'nin aylık veya bir kaç aylık ücreti kadar.

Evet hdd ve ssd çok fark ediyor. Vds ve vps de fark eder madem bir sürü servisin olacak bence bir kere ssd'li bir vds ye kurulum yapıp ileride taşımayla uğraşmamandır. Bu arada google servislerinden daha uyguna geleceğini sanmıyorum 290₺ ye yıllık 2tb alan aldım. Vds'nin aylık veya bir kaç aylık ücreti kadar.
self-hosting amacım zaten big data ve küresel veri satıcısı şirketlerden kaçmak

Geri
Yukarı