Sennheiser HD350BT vs Behringer BH480nc

KS
KS
Zelmore

Zelmore

Hectopat
Katılım
18 Temmuz 2019
Mesajlar
169
Çözümler
1
İndirimle birlikte 2475, bütçenizi yükseltebilirseniz bakabilirsiniz.
Sennheiser HD 599
Araştıracağım. Teşekkür ederim.
Beyerdynamic dt 900 pro x de güzel
Bu da listeme eklendi.
Evde gitar monitör etmek için BH770 kullanıyorum öneririm, kablosuz ürünlere bulaşmak doğru değil. Metal performansı dediğin şey aslında sadece düz bi ekolayzer profili ve yüksek seviye sesleri bozulma olmadan verme becerisi. Bunu yapan en f/p kulaklık da şu an BH770.
Kablosuz isteğim yoktu hatta şarjla uğraşmayayım diye kablolu almayı düşünüyordum. Amfi olayını felan düşününce kablosuz bir kulaklığın biraz zorlama geleceğini anladım, o yüzden kablolulara yöneliyorum. Aklımda merak ettiğim bir soru var, stüdyo kulaklıkları enstrüman monitör etmek dışında günlük kullanım, müzik dinleme amaçlı kullanılabilir mi?
Hocam kullanmayı düşündüğünüz cihaz tam olarak nedir? USB girişi ya da çıkışı olan herhangi bir amfi yok. Çoğu amfide 3.35mm jak girişi de olmuyor. 6.35mm girişe dönüştürücü takarak kullanırsınız kulaklık. Bunu iyi araştırın da Bluetooth kulaklık alıp sonrasında pişman olmayın.
Line 6 Spider 5 20MKII Almayı düşündüğüm amfi bu, ön tarafında usb girişi görünce adaptör fikri aklıma geldi. Ama dediğiniz gibi bluetooth almamam daha doğru olacak gibi.

4 bin lira sakın vermeyin. Arkadaşlar D&R gezerken 2200 liraya düştüğünü görüp almıştık. Çok üst düzey bir kulaklık değil ancak hem malzeme kalitesi, hem şıklık hem de 3.5 mm jack'le kullanılabiliyor oluşu gayet güzel özellikler. Ses kalitesi olarak tizler çok temiz gelirken mid'ler parçaları boğmuyor. Bass kalitesi olarak davullardan temiz ses geliyor ancak pop ve elektro müzik için kötü bir kulaklık. Ben çoğunlukla metal ve thrash dinlediğim için beni aşırı memnun etmişti. Benzer tadı almak için Mac'te EqMac ekolayzır kullanıyorum.

Amfi için bluetooth adaptör kullanmanızı önermem. Neden derseniz birincisi siz gitar çalarken ses gecikmesi olacaktır. İkincisi ise bluetooth çok yüksek ses çözünürlüklerini desteklemiyor. O yüzden 3.5 mm jack girişiyle kablolu kullanırsanız çok daha tatmin eder. Yanında verdikleri 3.5'luk kablo cidden çok şık.

Oyun kısmında pek tatmin edici olacağını düşünmüyorum. Temiz ses veriyor ancak savaş oyunlarında patlama sesleri vs. sizi tatmin etmeyebilir.
Uzun süre kullanımda nasıldır? Kafada ağrı vs yapıyor mu?
 

BigDaddy74

Picopat
Katılım
4 Ocak 2023
Mesajlar
475
Çözümler
6
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Aklımda merak ettiğim bir soru var, stüdyo kulaklıkları enstrüman monitör etmek dışında günlük kullanım, müzik dinleme amaçlı kullanılabilir mi?

Evet gayet de güzel oluyor, oyuncularda tercih edilmeme sebepleri bence mikrofonsuz olmaları ve öyle ışıklı fln olmamaları.
 

jeunesturcs

Hectopat
Katılım
28 Ekim 2019
Mesajlar
783
Çözümler
14
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Meslek
Sosyolog
Evet gayet de güzel oluyor, oyuncularda tercih edilmeme sebepleri bence mikrofonsuz olmaları ve öyle ışıklı fln olmamaları.
Stüdyo kulaklıkları iyi beslenmezlerse kötü sonuçlar verebilirler. Bu nedenle oyuncular ya da gündelik kullanıcılar içerisinde tercih edilen kulaklık değiller. Tam performans alabilmek için güçlü bir ses kartına ya da kulaklık amfilerine ihtiyacınız var.

"Uzun süre kullanımda nasıldır? Kafada ağrı vs yapıyor mu?"
Kullandığım süre boyunca oldukça rahattı. Zaten çoğu yeri kaliteli deriyle kaplanmış. Terleme kısmı nasıl olur bilmiyorum hiç. Ben daha çok ses performansına baktığım için rahatlık kısmına çok dikkat etmedim.
 

BigDaddy74

Picopat
Katılım
4 Ocak 2023
Mesajlar
475
Çözümler
6
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Stüdyo kulaklıkları iyi beslenmezlerse kötü sonuçlar verebilirler. Bu nedenle oyuncular ya da gündelik kullanıcılar içerisinde tercih edilen kulaklık değiller. Tam performans alabilmek için güçlü bir ses kartına ya da kulaklık amfilerine ihtiyacınız var.

O olay ohm değeriyle ilgili. BH470 gibilerin empedansı düşük oluyo ki beslemek için ayrı cihaza gerek kalmasın. Üst düzeye geçtikçe ohm artışıyla beraber ses kartı gereksinimi de geliyo.
 
KS
KS
Zelmore

Zelmore

Hectopat
Katılım
18 Temmuz 2019
Mesajlar
169
Çözümler
1
Dostlar önerdiklerinizi şu sitede karşılaştırdım ve ek olarak karşılaştırmaya anker soundcore life q35 ekledim. Karşılaştırma sonucuna göre q35 öneriyor site. Q35 nasıldır? Q35 için Amazon yorumunda "Ayrıca kablolu olarak kullanılmasını tavsiye etmem. Sürücüler kapandığı için kalitede çok ciddi düşüş oluyor." şeklinde yorum yapılmış. Amfiye bağlarsam kayıp yaşayacağım anlamına mı geliyor bu? Ve bunun mantığı nedir? Kablolu bir şekildeyken ses aktarımının daha iyi olması gerekmez mi, düz mantık?

 

jeunesturcs

Hectopat
Katılım
28 Ekim 2019
Mesajlar
783
Çözümler
14
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Meslek
Sosyolog
Kablosuz aktarımda sese nüans katan sürücülerin devre dışı kalıp kulaklığın saf sese geçmesi anlamında diyor. Yani yapay bir ses olduğunu itiraf ediyor.
Hocam sizin ne istediğinizi tam olarak belirlemeniz lazım. Tek kulaklık alayım her şeye yetsin mantığı maalesef mümkün değil. Eğer enstrüman çalıyorsanız ve bu hele ki gitarsa tiz ağırlıklı temiz ses veren bir kulaklığa ihtiyacınız var. Elektro gitar sesi çok kaliteli tizlerle iş yapar. Yoksa ses yalnızca gürültülü gelir. Bateri çalıyorsanız da mesela temiz bass, mid dengeli bir kulaklık almanız gerekir. Müzik dinleyecekseniz türüne göre her değeri ortalama veren bir kulaklık yeter. Ben olsam isteklerimi şu anlık teke düşürür sonra diğer isteğimi hedeflerim.
"Versus" gibi siteler yapay sonuçlardan başka bir şey vermiyor. O nedenle tamamen güvenirsizler. Haftasonu çıkın mağazalarda tek tek deneyin ve ona göre karar verin. Bu daha sağlıklı bir sonuç doğuracaktır.
 

Shuriken

Hectopat
Katılım
18 Temmuz 2018
Mesajlar
3.611
Çözümler
12
Tam olarak neyi kiyasliyor o site acaba Q35, DT 900 Pro X ve HD599 arasinda acaba cok komik. Uc modelin tek ortak ozeligi ses veriyor olmalari sadece.
 

BigDaddy74

Picopat
Katılım
4 Ocak 2023
Mesajlar
475
Çözümler
6
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Elektro gitar sesi çok kaliteli tizlerle iş yapar. Yoksa ses yalnızca gürültülü gelir. Bateri çalıyorsanız da mesela temiz bass, mid dengeli bir kulaklık almanız gerekir.

Elektro gitarda tam aksine tizlerin kalitesi o kadar önemli değil. Elektro gitar gibi enstrümanlar normal bi şekilde bilgisayara bağlanmaz, düşük empedanslı 20 - 20000 hz aralığında ses arabirimi değil çok yüksek empedanslı Hi-Z arabirim kullanır. 70 - 6000 hz arası bi ses aralığı vardır çoğu gitar speakerının çünkü geri kalan frekanslar zaten ya gitarda yoktur ya da tone knoba bağlı kapasitör tarafından filtrelenir. Özellikle metal çalan biriyse - benim gibi - kulaklığın sadece flat bi profili olması yeterlidir sağlıklı bi monitoring için. Metal gitar kaydederken de öyle kristal temizliğinde preamplere vb. ihtiyaç yoktur tam aksine creamy denen giriş seviye Behringer preampler en tatlı metal tonlarını yakalamak için bazı ses mühendisleri tarafından özellikle tercih edilir. Milyon liralık stüdyoda bi bakarsın 60 dolarlık gariban işi Behringer mikser ve preamp kullanıyolar çünkü elektro gitar sesi için iyi iş çıkarıyor.

Davul bunlardan bağımsız olarak dediğin gibi özel drummer kulaklıklarıyla dinlenebilir basslar ve midler işlenmemiş şekilde sunulur ki albümün için snare tonu vb. ayarlarken doğru referans sağlasın.

Çok temiz tizler yoksa elektro gitarın sesi gürültülü gelir kısmı da doğru değil çünkü zaten dijital veya analog fark etmez bi cabinet kullanıldığında - gitar amfisine bağlanan hoparlör kutusu - zaten speakerın frekans aralığı 70 - 6000 hz olacağından - standart aralık budur - kulaklıktaki 70 altı ve 6000 üstü sesler kullanılmayacaktır bile. Gürültü oluyorsa ya gitarın topraklama bağlantılarında sorun vardır ya da diğer parçalarda topraklama sorunu vardır kablo, bilgisayarın/amfinin takıldığı priz, ses kartının girişleri vb. Ses kartının arkasındaki metal plakaya temas eden vida parçası bile bazen gürültü yaratabilir ve fark etmesi çok zordur aklına gelmez orayı kontrol etmek.

Topraklama sorununu anlamanın en iyi yolu parmakla gitardaki jaka dokunup gürültünün kesilip kesilmediğine bakmaktır, insan vücudu topraklama yaptığı için eğer bundan dolayı bi gürültü varsa aniden kesilecektir.

@Zelmore tavsiyem benim gibi BH770 ve UM2 alman. UM2'de Hi-Z enstrüman girişi de olduğu için gitarını PC'ye bağlayıp Amplitube, Neural DSP gibi yazılımlara elinde gerçekte olmayan amfilerden de faydalanabilirsin dijital tonlar yaratabilir impulse responselar kullanabilirsin.

Dijital sistem gerçekten büyük bir rahatlık amp simlerle ne istersen elinin altında ve donanımı bozar mıyım diye korkmadan takılabiliyorsun. Normalde fx loopa distortion pedalı bağlamak önerilmez amfiye zarar verebileceğin için ama dijital sistemde 3 tane de taksan fx loopa bi şey olmuyo :3

Gitar monitoring için kulaklık gerçekten sandığın kadar önemli değil sadece flat sesler alabilmen gerekiyor ve BH770 bu işte gayet iyi kendim kullanıyorum. Kulaklığı ses kartını vb. aldıktan sonra Amplitube ile ilgili yardıma ihtiyacın olursa etiketle yardımcı olurum.
 
KS
KS
Zelmore

Zelmore

Hectopat
Katılım
18 Temmuz 2019
Mesajlar
169
Çözümler
1
Elektro gitarda tam aksine tizlerin kalitesi o kadar önemli değil. Elektro gitar gibi enstrümanlar normal bi şekilde bilgisayara bağlanmaz, düşük empedanslı 20 - 20000 hz aralığında ses arabirimi değil çok yüksek empedanslı Hi-Z arabirim kullanır. 70 - 6000 hz arası bi ses aralığı vardır çoğu gitar speakerının çünkü geri kalan frekanslar zaten ya gitarda yoktur ya da tone knoba bağlı kapasitör tarafından filtrelenir. Özellikle metal çalan biriyse - benim gibi - kulaklığın sadece flat bi profili olması yeterlidir sağlıklı bi monitoring için. Metal gitar kaydederken de öyle kristal temizliğinde preamplere vb. ihtiyaç yoktur tam aksine creamy denen giriş seviye Behringer preampler en tatlı metal tonlarını yakalamak için bazı ses mühendisleri tarafından özellikle tercih edilir. Milyon liralık stüdyoda bi bakarsın 60 dolarlık gariban işi Behringer mikser ve preamp kullanıyolar çünkü elektro gitar sesi için iyi iş çıkarıyor.

Davul bunlardan bağımsız olarak dediğin gibi özel drummer kulaklıklarıyla dinlenebilir basslar ve midler işlenmemiş şekilde sunulur ki albümün için snare tonu vb. ayarlarken doğru referans sağlasın.

Çok temiz tizler yoksa elektro gitarın sesi gürültülü gelir kısmı da doğru değil çünkü zaten dijital veya analog fark etmez bi cabinet kullanıldığında - gitar amfisine bağlanan hoparlör kutusu - zaten speakerın frekans aralığı 70 - 6000 hz olacağından - standart aralık budur - kulaklıktaki 70 altı ve 6000 üstü sesler kullanılmayacaktır bile. Gürültü oluyorsa ya gitarın topraklama bağlantılarında sorun vardır ya da diğer parçalarda topraklama sorunu vardır kablo, bilgisayarın/amfinin takıldığı priz, ses kartının girişleri vb. Ses kartının arkasındaki metal plakaya temas eden vida parçası bile bazen gürültü yaratabilir ve fark etmesi çok zordur aklına gelmez orayı kontrol etmek.

Topraklama sorununu anlamanın en iyi yolu parmakla gitardaki jaka dokunup gürültünün kesilip kesilmediğine bakmaktır, insan vücudu topraklama yaptığı için eğer bundan dolayı bi gürültü varsa aniden kesilecektir.

@Zelmore tavsiyem benim gibi BH770 ve UM2 alman. UM2'de Hi-Z enstrüman girişi de olduğu için gitarını PC'ye bağlayıp Amplitube, Neural DSP gibi yazılımlara elinde gerçekte olmayan amfilerden de faydalanabilirsin dijital tonlar yaratabilir impulse responselar kullanabilirsin.

Dijital sistem gerçekten büyük bir rahatlık amp simlerle ne istersen elinin altında ve donanımı bozar mıyım diye korkmadan takılabiliyorsun. Normalde fx loopa distortion pedalı bağlamak önerilmez amfiye zarar verebileceğin için ama dijital sistemde 3 tane de taksan fx loopa bi şey olmuyo :3

Gitar monitoring için kulaklık gerçekten sandığın kadar önemli değil sadece flat sesler alabilmen gerekiyor ve BH770 bu işte gayet iyi kendim kullanıyorum. Kulaklığı ses kartını vb. aldıktan sonra Amplitube ile ilgili yardıma ihtiyacın olursa etiketle yardımcı olurum.
Gerçekten detaylı bilgileriniz ve ayırdığınız vakit için teşekkür ederim. Bu konularda bilgili gözüküyorsunuz ve metal çalıyor olmanız benzer isteklerimiz olabileceği fikrini getirdi aklıma, o yüzden cevaplarınız benim içim altın değerinde. Amfi almaya gerek duymadan ses kartıyla gitarımı çalabileceğimi duydum, doğru mudur? Amfi almasam ve dediğiniz ikiliyi alsam, gitarımı takıp kulaklığımı takarak çalabilir miyim? İçindeki simülasyonlar yeterli midir? Bir de örneğin diyelim ki internette Gojira'nın oluşturduğu bir plugin satın aldım, bunu kullanabilmek için ses kartım olması yeterli midir? Ses kartları ve genel olarak gitar-amfi konularında araştırma yapıyorum ama hala cahilim, sorularım basit kaçtıysa kusura bakmayın.
 

BigDaddy74

Picopat
Katılım
4 Ocak 2023
Mesajlar
475
Çözümler
6
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Amfi almaya gerek duymadan ses kartıyla gitarımı çalabileceğimi duydum, doğru mudur? Amfi almasam ve dediğiniz ikiliyi alsam, gitarımı takıp kulaklığımı takarak çalabilir miyim? İçindeki simülasyonlar yeterli midir? Bir de örneğin diyelim ki internette Gojira'nın oluşturduğu bir plugin satın aldım, bunu kullanabilmek için ses kartım olması yeterli midir? Ses kartları ve genel olarak gitar-amfi konularında araştırma yapıyorum ama hala cahilim, sorularım basit kaçtıysa kusura bakmayın.

Hiç sıkıntı yok hocam ne istersen sor ben elimden geldiğince anlatırım.

Neural DSP Gojira plugini var mesela şu an bende kurulu, ses kartındaki gitar girişini tanıması için ASIO4ALL diye bi yazılım var onu yüklüyoruz sonra gecikmesiz bi şekilde simülasyonla gitar çalabiliyoruz. Simülasyondaki amfiler hep gerçeği binlerce dolar olan amfileri klonlamak için yapılıyor makine modelleme sistemiyle yani gerçek bi amfi aldığında giriş seviye 15W civarı bi amfi alacaksın ve bu amfilerde gürültü sıkıntısı olur doğası gereği. Watt yükseldikçe de gürültü azalır aynı ses seviyesini alırken. GTX 1060'la oynadığımız herhangi bi oyunda fanlar neredeyse tam devire çıkıyorken 4080 aynı ayarlarda fan döndürmeye gerek bile duymuyor çok güçlü olduğu için öyle düşün.

Dijital sistemde gürültü olmaması için tek gereken şey bilgisayarı topraklı bi prize bağlamak sonrasında yüz bin liralık ekipmanlar kullanıyormuş kadar az gürültülü seviyesiyle çalabilir hatta kaydedebilirsin. Bunun dışında bi tane plugin aldığında, Gojira'dan örnek verelim, 3 tane amfi 3 tane kabinet ve birkaç tane de mikrofon var, 10 bant eq ve overdrive pedalı gibi pedallar bile var. Alabileceğin tonlar tek pluginle bile bayağı çeşitli üstelik amfi simülatörlerinin demo sürümleri var seçenekler çok fazla.

Amplitube 5 ile mesela biraz işi çözdükten sonra hangi grubun hangi albümünün tonu lazımsa kolayca çok benzerini yakalayabiliyoruz, BIAS FX 2'de topluluğun yaptığı hazır presetler de var tek tuşla Rammstein Engel tonu karşında oluyor. Simülatör olarak ben Amplitube 5 Max ve Archetype Gojira kullanıyorum ton ayarlama vb. konularda da yardımcı olabilirim. Bu bütçedeki gerçek amfilerin sıkıntıları ve kısıtlılığıyla uğraşmaktansa dijitali tavsiye ederim kesinlikle.
 

Yeni konular

Yukarı