Server bilgisayarı normal bilgisayar gibi kullanılır mı?

Swaglikeohio

Hectopat
Arkadaşlar selam. Kücüklüğümden beri hayalim olan şey gerçekleşiyor. 2 tane eski sistem buldum. İkisi de elimde. Birisi server diğeri Intel Pentium+4 GB RAM'e sahip bir bilgisayar.

Ben bu server bilgisayarını normal bir bilgisayar gibi kullanabilir miyim? İçine Windows atmak falan ondan bahsediyorum.

Not: Gürültüsü önemli değil.

Arkadaşlar selam. Kücüklüğümden beri hayalim olan şey gerçekleşiyor. 2 tane eski sistem buldum. İkisi de elimde. Birisi server diğeri Intel Pentium+4 GB RAM'e sahip bir bilgisayar.

Ben bu server bilgisayarını normal bir bilgisayar gibi kullanabilir miyim? İçine Windows atmak falan ondan bahsediyorum.

Not: Gürültüsü önemli değil.
Kullanırsın. Windows kurup kullan istersen

Evet kullanılabilir. Çok da iyi olur. Üstün işlem gücü ve yüksek RAM ile çok çekirdek gerektiren işlerde sizi tatmin eder (eğer çok eski değilse). Ama oyunlarda aynı performansı alamazsınız.

Ben bir süre evimde barındırdım, 96gb ram çift işlemcili 4tb diskli bir sunucuydu. İkinci el düşürmüştüm 2000₺'ye almıştım. Sadece ilk açılışta çok yüksek bir fan sesi çıkartıyordu okadar. Normal çalışırken fanlar kısıkta çalışıyordu. İçerisine VMware ESXi kurdum bu sayede sanal sunucu oluşturarak sistem kaynaklarınıda bölüştürdüm. Windows, centos gibi birden çok işletim sistemini kurmuştum. Raid yapılandırmasını falanda ayarlamıştım sistem stabil çalışıyordu. Ben barındırma hizmeti alana kadar evimde yapılandırmak için kullanıyordum sonra bir müşteri güzel bir para verince satmak durumunda kaldım.

Edit: Sunucuların çoğuna ekran kartıda takılıyor. Yani grafik gerektiren işlerinide yapabilirsin. Benim kullandığım sunucu hp dl 380 g6 mesela buna biden fazla ekran kartı takabiliyordun.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı