Server için sistem önerisi

Bütçe
13000

pesimist27

Kilopat
Daha fazla  
Elimizde yeni aldığımız bir bilgisayar var ve bu bilgisayarı server olarak kullanmak istiyoruz. Kullanacağımız program SQL tabanlı zirve ticari programıdır ve basit çok ağır olmayan bir programdır. Programı fabrikadan 2 ve dışarıdan 2 olmak üzere toplam 4 kişi kullanacağız ve 7/24 kullanmayacağız yani hep kullanılmayacak veya bu 4 kişi bile aynı anda nadir olarak bağlanacaktır. Mesela server sabah 7'de açılır akşam 7'de kapatılır gibi düşünebilirsiniz. Program üzerinde dahi 2 firma takip edilecek ve çok yoğun bir veri olmayacak. Bulunduğumuz konumda bilgisayarcı olarak bu kurulumları bağlantıları güvenliği sağlayacak birisini bulamadık. Bir bilgisayarcı ile görüştüğümde server için Xeon işlemci şart ve güvenliğiyle vs 30 bin TL'yi bulur dedi ama araştırmalarım sonucu aşağıdaki bilgisayarında bu işlevi göreceğini öğrendim. Aşağıdaki bilgisayarı yeni sipariş ettik yani iptal etme imkanımız vardır ama işimizi görecekse bayağı uyguna aldığımız için iptal etmek istemiyorum. Veya şu parçayı şununla değiştirirseniz daha uzun ömürlü verim alırsınız derseniz sadece o parçayı da değiştirebilirim. Aklımda i7 10700K işlemcisi de var ama ne alayım neye karar vereyim tam olarak bilemedim. Hatta Ryzen 7 5800X + HD5500 tarzı bir ekran kartıyla da halledebilir miyiz çünkü 5800X 5700G'den daha iyi diye biliyorum.

Bilgisayarımızın özellikleri:

Ryzen 7 5700G.
Gigabyte GA-A520M-H
2x8 16 GB 3200MHz RAM.
500GB SSD + 7/24 1TB HDD.
550W 80+ Gold PSU ve kasa.

SSD'ye SQL ve programı kurup HDD'yi yedekleme olarak kullanmayı düşünüyoruz. Serverler hakkında net bir bilgimiz yok o yüzden şu parçayı da ekleyin gibi önerilerinize açığız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı