Servispoint rezaleti (ASUS STRIX 2060)

armax

Kilopat
Sorunsuz çalışan ekran kartını fan sesi ve termal macun değişmesi için servise gönderdim yaklaşık 2 hafta oldu.

Telefon ile arandığımda; 9000 TL (küsuratı da vardı) onarım/servis ücreti istediler.

Sebebi GPU hasar görmüş, GPU değişecekmiş miş miş.

Gerçekten bu nedir yahu?

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    37,7 KB · Görüntüleme: 207
Şimdi siz onarımı onaylamayıp ürünü geri isteseniz kart geldiğinde bambaşka sorunları olabilir. Bu şekilde marka adına taşeron hizmet veren servislerde hep bu şekilde sorun oluşuyor olan kullanıcıya oluyor.

Sorunsuz çalışan ekran kartını fan sesi ve termal macun değişmesi için servise gönderdim yaklaşık 2 hafta oldu.

Telefon ile arandığımda; 9000 TL (küsuratı da vardı) onarım/servis ücreti istediler.

Sebebi GPU hasar görmüş, GPU değişecekmiş miş miş.

Gerçekten bu nedir yahu?

Tüketici heyetine başvurun bence.

Sizin kartı servise verirken sorunsuz çalıştığını kanıtlama şansınız var mı?
Evet var tabi ama, bence asıl servisin serviste bir kaza yaşanmadığını somut bir şekilde kanıtlaması gerekir. Ki ekran kartları kolay kolay arızalanabilecek donanımlar değil, kart önceden açılmış olsa doğrudan garanti dışı denilirdi.

----Güncelleme----

Yetkili servis tespiti şu şekildedir : "Ekran kartının kontrolleri sırasında GPU ve Soğutma bloğunda hasar tespit edilmiştir. GPU kristalinde derin yanık oluşmuş. Kullanıcının ürünü hatalı kullanmasından dolayı ekran kartı garanti dışına çıkarılmıştır. Müşterinin istediği taktirde ücretli onarım denenebilir. Ekran kartının GPU değişim ücreti 9250 TL, işçilik ücreti 250 TL olarak belirlenmiştir."

**** seri numaralı cihazınız ile ilgili onarıma devam edilebilmesi için aşağıda detayları verilen Asus Banka Hesabı’na 9.500 TL yatırmanız ve ödemeye ait dekontun görüntüsünü 5 iş günü içinde tarafımıza iletmeniz gerekmektedir. Cihazınızın onarımına ödemenin ardından başlanacaktır. Dekont bilgileri 5 iş günü içinde tarafımıza ulaştırılmadığı takdirde, cihazınız işlemsiz olarak iade edilecektir.

thumbnail_K2C0YZ013773LBL.jpg
thumbnail_K2C0YZ013773LBL_1.jpg

Son düzenleme:
O değilde cihazın kendisinden fazla kendisine yakın fiyat isteyen şirketlere tüketici hakem heyetleri çok ciddi bir yaptırım yapması lazım. Şimdi siz burda ne malum bozuk kart göndermemişsiniz diyorsunuz peki servisin bozmadığına dair neden kanıt istenmiyor?

Bu servispoint arızalı bir servistir. En azından telefonda bana denk gelen müşteri hizmetleri öyleydi. Kendi sorunum için hafif bir tepki gösterdim direk atarlanıp telefonu üstüme kapattılar neymiş uslubunuz bozukmuş? Gören de küfür attık sanıcak. Müşterinin ufak serzenişine bile tahammül edemeyen bir firmadır kendileri. Şikayetvar'a hakkında konu açtım kimin ne sorunu varsa oraya açsın ki prodesyonellikten geri amatör bir servis olduğu anlaşılsın. Eğer müşterinin ufak bir sitemine tahammül edemiyecekseniz bu işi bırakın.

O değilde cihazın kendisinden fazla kendisine yakın fiyat isteyen şirketlere tüketici hakem heyetleri çok ciddi bir yaptırım yapması lazım. Şimdi siz burda ne malum bozuk kart göndermemişsiniz diyorsunuz peki servisin bozmadığına dair neden kanıt istenmiyor?

Bu servispoint arızalı bir servistir. En azından telefonda bana denk gelen müşteri hizmetleri öyleydi. Kendi sorunum için hafif bir tepki gösterdim direk atarlanıp telefonu üstüme kapattılar neymiş uslubunuz bozukmuş? Gören de küfür attık sanıcak. Müşterinin ufak serzenişine bile tahammül edemeyen bir firmadır kendileri. Şikayetvar'a hakkında konu açtım kimin ne sorunu varsa oraya açsın ki prodesyonellikten geri amatör bir servis olduğu anlaşılsın. Eğer müşterinin ufak bir sitemine tahammül edemiyecekseniz bu işi bırakın.

Ben bunu ısrarla istedim. böyle bir ihtimal yokmuş her şey kamera kaydı altındaymış vs.

THH tarafında kanunen maalesef ciddi bir açık var, buradaki muhatap sadece fatura hangi firmadan alındıysa ona karşı hukuki süreç başlatılıyor, ASUS ve uyduruk servisleriyle "örneğin servispoint" bunlar hukuki olarak taraf değil.

Başka bir forumda bir arkadaşımızın yazdığı yorumu paylaşıyorum;

İzlere bakınca (kristalde 2 metal soğutucunun yüzeyinde 1 tane) sanki kartı toplanma aşamasındayken arasında vida vb. birşey kalmış ve farketmeden kapatmaya çalışırken ezilmiş gibi bir görüntü var.

Ayrıca silikonlarda yanık böyle oluşmaz zaten. Yüksek ısıda kalan veya yüksek voltaj sonucu gerçekten teknik olarak yandı denilen silikonda yani servisin kristal dediği yüzeyde herhangi bir iz oluşmaz. Hatta gerçekten alevin içinde bıraksanız yine kartta böyle bir iz olmaz. Sizin olayınızda bariz fiziksel hasar var.

Kartın çalışıp çalışmayacağı hasarın derinliğine bağlı, hasar gerçekten derinse kart silikonu dışında kalan parçaları için donör karta dönüşmüş demektir.

Ben bunu ısrarla istedim. böyle bir ihtimal yokmuş her şey kamera kaydı altındaymış vs.

THH tarafında kanunen maalesef ciddi bir açık var, buradaki muhatap sadece fatura hangi firmadan alındıysa ona karşı hukuki süreç başlatılıyor, ASUS ve uyduruk servisleriyle "örneğin servispoint" bunlar hukuki olarak taraf değil.

Başka bir forumda bir arkadaşımızın yazdığı yorumu paylaşıyorum;

İzlere bakınca (kristalde 2 metal soğutucunun yüzeyinde 1 tane) sanki kartı toplanma aşamasındayken arasında vida vb. birşey kalmış ve farketmeden kapatmaya çalışırken ezilmiş gibi bir görüntü var.

Ayrıca silikonlarda yanık böyle oluşmaz zaten. Yüksek ısıda kalan veya yüksek voltaj sonucu gerçekten teknik olarak yandı denilen silikonda yani servisin kristal dediği yüzeyde herhangi bir iz oluşmaz. Hatta gerçekten alevin içinde bıraksanız yine kartta böyle bir iz olmaz. Sizin olayınızda bariz fiziksel hasar var.

Kartın çalışıp çalışmayacağı hasarın derinliğine bağlı, hasar gerçekten derinse kart silikonu dışında kalan parçaları için donör karta dönüşmüş demektir.
Bu servispoint bu aralar niye gergin anlaşıldı.
Mailime dönen birisi sonunda cevap verdi ve yoğunuz dedi.
Senin iş sancılı bir sürece benziyor peşini bırakma sükunetle çözmeye çalış.

Yeni konular

Geri
Yukarı