Ses çatallanması

@Autistic Boy teşekkürler hocam vaktinizi ayırdığınız için. Cevabını çok merak ettiğim için az önceki sorumu (bu soru son .d) yeniden yönelteceğim. Uzun süreler boyunca, mesela arkadaşlarınızla sohbet ederken rahatça konuşabiliyor musunuz? Belli bir süreyi aşan kullanım sonrasında ses tellerinizde bir sıkıntı hissediyor musunuz?

@Autistic Boy teşekkürler hocam vaktinizi ayırdığınız için. Cevabını çok merak ettiğim için az önceki sorumu (bu soru son .d) yeniden yönelteceğim. Uzun süreler boyunca, mesela arkadaşlarınızla sohbet ederken rahatça konuşabiliyor musunuz? Belli bir süreyi aşan kullanım sonrasında ses tellerinizde bir sıkıntı hissediyor musunuz?
Eğer reflü etkisinde ise, konuştuktan 2-4 dakika sonra boğaz ağrısıyla karşılaşabiliyorum. Çabuk yorulma olabiliyor evet.

2018'in ilk Kasım ila Aralık aylarından itibaren sesim ilk defa çatallanmaya başladı. Öncelikle ses çatallanmasının ne olduğunu bilmeyenler için açıklayayim. Ses çatallanması; konuşmakta güçlük çekmenize sebep olan, sesiniz normalde ince veya çok ince dahi olsa bile ses çatallanması rahatsızlığı sonrası sesinizdeki o inceliği kaybetmek ve şarkı dahi söyleyememek veya bağırırken zorluk çekmek ve seste kolay kırılmalar, sesinizin kendi orijinal tonunu ve renginin değişmesine sebep olması, azıcık "aaa" dediğiniz zaman bile anormal bir ses çıkması örneğin buna en iyi örnek olarak matkap sesinin çıkarttığı gürültüye örnek verebilirim. Matkap sesinin daha az gürültülü hali gibi düşünebilirsiniz. Bu sorunu ben 1 senedir yaşıyorum ve zaman gittikçe de artıyor. 2018'in aralık ayı içerisinde zamanında söke'de özel bir hastane vardı. Egemed özel hastaneleri diye. Orada kulak burun boğaz doktoruna gittim ve boğaz kamerası sokup, baktı. Önce "iii" de dedi. ben de o sesi çıkartırken kamerayla çift ses tellerimin birbiriyle olan çarpışmalarına baktı. Doktor; "ses tellerinin ucunda hafif bir hasar var, hiç konuşmamanı tavsiye ederim. Eğer hala geçmezse, ses terapisine gitmek zorundasın. " Dedi. O zamanlar sesimdeki problem, şu ankine kıyasla daha hafifti. Muhtemelen ses tellerimde şu anda daha da ciddi bir hasar söz konusu. Ayrıca, uzun bir süredir şarkı dahi söylememe, sesimi dinlendirmeme rağmen sorunun git gide artış gösterip, devam etmeside beni iyice sıktı. Daha ne yapabilirim bilmiyorum. Ancak şunu söyleyebilirim ki, son 1 senedir hergün boğazıma mide asidi kaçıyor. Boğazım çok kötü yanıyor. Bu normal bir reflü değil sanki. Acı biber yemişçesine boğazımın derinliklerinde acı hissediyorum. 2 büyük bardak su içiyorum hemen bunun üzerine ve acıyı bastırmaya çalışıyorum fakat, genelde su ile yaptığım müdahaleye rağmen boğazımdaki acı geçmiyor. Sizde de benzer bir sorun oldu mu? Bunun en etkili çözümünü bilen var mı? Kulak burun boğaz doktorunu bile aşıyor bu durum sanırım.
Aynı durumu yaşıyorum, son durumunuz nedir? @Autistic Boy

Geri
Yukarı