Ses kartı nasıl öğrenilir?

xbea

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar cihazım ASUS ROG STRIX G512LV-HN267 model bir dizüstü bilgisayar. Anakart olarak HM70 Mobile kullanıyor. Ses kartını nasıl öğrenebilirim? Ses kartım sizce nasıldır? @Yener K. @PossibleTurco , @24099 , @KojiroHyuga04 hocalarım sizde bakabilir misiniz? Unuttuğum bir hocam varsa kusura bakmasın. Realtek Audio kısmında ki donanım kimliğini aşağıya bıraktım:

Ekran görüntüsü 2021-08-03 192806.png

Bu 1. olan: INTELAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0294&SUBSYS_10431F21&REV_1000

Bu 2. olan: INTELAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0294&SUBSYS_10431F21

Sistemim:

ASUS ROG STRIX G15: Intel Core i7 10870h 2.20GHz - 5.0GHz // NVIDIA RTX 2060 O.C. 115W // 15.6" FHD %72 NTSC - %100 sRGB ekran // Intel 660p 1TB SSD 1800 mb/s okuma - 1800 mb/s yazma // 2 X 16 GB 3200MHz DDR4 Kingston HyperX impact SO-DIMM RAM.

Son düzenleme:
İlginç şekilde Intel Audio ile başlıyor ama HD Audio olarak kimlikte değişiklik yapınca sürücü çıkartıyor.

Sürücüsünü indirmek istersen burada, ama ses kontrolcüsü modeline nasıl ulaşırız bilmiyorum.
BIOS menüsünden bakılması gerekebilir.
Ben mesela bilgisayardaki ses kontrolcüme BIOS menüsünden bakarak ulaşmıştım.
ALC3246 var, nefret ediyorum şu kontrolcüden.
Sound Blaster alasım var USB bağlantılı olacak şekilde.

Son düzenleme:
İlginç şekilde Intel Audio ile başlıyor ama HD Audio olarak kimlikte değişiklik yapınca sürücü çıkartıyor.

Sürücüsünü indirmek istersen burada, ama ses kontrolcüsü modeline nasıl ulaşırız bilmiyorum.
Hocam açık konuşmak gerekirse kulaklık bakıyorum ve şu sıralar Razer Blackshark V2 X modeli gözüme çok çarpıyor. Ancak sıkıntı şu ki ses kartın iyi değil ise alma diyorlar çünkü kendi ses kartı olan bir model değil. Bu yüzden ses kartımı bilmem benim için önem arz ediyor, gidip de bir 500 TL bir kulaklığa para verecek isem o zaman bari tam performans almak isterim.

Şu anda ses sürücüsü olarak ben kendi cihazımın sitesinden en güncel sürücüyü indirdim zaten. Ses kontrolcüsü anlaşılan benim asıl işime yarayacak kısım, peki o zaman sadede geleyim; ben bu ses kontrolcüsünü BİOS'dan nasıl öğrenebilirim?

Son olarak Sound Blaster model kulaklık bana da önerdiler, ancak 700 TL hatta şu anda 800 TL bandında satılan bir kulaklık ve bu benim bütçemi %100 aşıyor. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim bu arada.

Bir de hocam İntel Audio mu daha iyi yoksa HD Audio mu? Ben sürücüleri kurarken İntel Smart Sound Technology adında bir sürücü de indirdim. Acaba bu bir anlam ifade eder mi?

Son düzenleme:
Cihazdaki ses kontrolcüsü muhtemelen SST destekli. Daha güzel ses verir.
Hocam tam olarak dediğiniz şey nedir? Kusura bakmayın bu konularda cahilim, bir de bu kontrolcüyü nasıl bulabilirim ben? @Yener K. hocam sizin bir fikriniz var mı? Ne kadar çok fikir o kadar çok bilgi.

Geri
Yukarı