Rehber Ses kartı sürücülerini doğru bir şekilde kaldırmak/yüklemek

OPERATÖR GOD

Hectopat
Makaleler
6
Bu rehber ile size DDU yazılımı ile tüm ses kartı bileşenlerini, temizlemeyi öğreteceğim. Normalde dümdüz kaldırıp geçebiliriz ama bu işlem ile 0 kalıntı ile temiz kurulum yapabiliriz. En sağlıklı işlemde bu tabii ki.

1- Temizledikten sonra driverımızı indirceğiz tabii ki bu yüzden ilk driverımızı indirelim, bir köşeye koyalım ve temizleme işlemine geçelim.
1.1- Arama yerine gelin.
1.2- Sistem bilgisi yazın ve giriş yapın.
1.3- "Temel Kart Üreticisi" ve "Temel Kart Ürünü" adından, resmi anakart sitenizden driverınızı bulun.
1.4- İşletim sisteminize göre en güncelini indirin.

1.png

2.png

3.png

4.png

2- Driverımız bir köşede kalsın, temizleme işleminden sonra driverımızı kuracağız.
Not: Klasörün içindeki setup.exe dosyasından kurulum yapacaksınız.

Sağ tık-7Zip-Klasörüne ayıkla

Sağ tık-WinRAR Klasörüne ayıkla

3- DDU indirin.
Display Driver Uninstaller (DDU) bu linke gidin ve en güncel sürümü indirin.
5.png
6.png
7.png

8.png

Dosyayı indirdikten sonra çift tıklayın ve çıkarmak istediğiniz yeri seçin. Ben masaüstü diyorum.

4- İnternet bağlantınızı ethernet ile yapıyosanız pc den etherneti çıkarın, Wifi ile yapıyorsanız ayarlardan "Ağ sıfırla" seçeneğini kullanabilirsiniz. İnternet bağlantısını kesmemizin sebebi, temizledikten sonra otomatik bir şekilde driverları tekrar kurmaması içindir.

5- Güvenli moda girmek.
Windows+R - msconfig - Önyükleme - Güvenli önyükleme (En az) - Tamam. Ve pcnizi yeniden başlatın.

6- Güvenli moddan çıkarmak.
Windows+R - msconfig - Önyükleme - Güvenli önyükleme (tikini kapatın) - Tamam deyin ama pcnizi yeniden başlatmayın.

7- Şimdi DDU klasörüne girin ve "Display Driver Uninstaller.exe" adlı dosyayı "Yönetici olarak çalıştır"ın.

8- DDU içinde yapıcaklarımız.
9.png

Bu kısımda hiç bir ayar yapmamıza gerek yok. Bu kısımdaki ayarlar, Ekran kartı sürücü kaldırma işlemini alakadar eder. Direkt tamam deyip kapatabilirsiniz.

10.png

8.1- Cihaz kısmından "Ses kartı"nı seçin-Üreticinize göre Realteak veya SOUNDBLASTER seçin.
8.2- "Temizledikten sonra Yeniden başlat" Seçeneğine tıklayın ve bekleyin. İşlem tamamlanınca blgisayarınız yeniden başlayacak.

9- Bilgisayarımız normal bir şekilde açıldı, şimdi ses kartı driverımızı kuralım.
Ve driver kurma işimiz bitince yeniden başlatalım (Eğer yeniden başlatın diye ekran çıkmadıysa siz yinede Yeniden başlatın.)

10- Windows Ses ayarlarımız.
Denetim masası - Donanım ve Ses - Ses kısmında "Ses aygıtlarını yönet" kısmına tıklayın.
11.png
Kayıttan yürüt kısmına gelin ve kulaklığınıza çift tıkaylıp özelliklerine girin.

1. Menüde kolaylık açısından adını "Kulaklık" ve simgesini de kulaklık yapın.
2. Menüde kulaklığın ses kısmı var. Keyfiniz bilir bu ayarın ne olacağını.
3. Menüde "Tüm geliştirmeleri devre dışı bırak" kısmını tikleyin.
4. Menüde "Özel kullanım modu"nu kapatın ve "Varsayılan biçim" kısmında en yüksek HZ'i seçin.
5. Menüde Uzamsal ses biçimini "Windows Sonic" yapın.
1.MENÜ.png
2MENÜ.png
3MENÜ.png
4.MENÜ.png
5.MENÜ.png
Ve ardından uygula-tamam deyip, bilgisayarınızı yeniden başlatın.

FİNAL- Tüm işlemler bitti, artık İnternet bağlantınızı açabilir ve normal kullanıma devam edebilirsiniz.
Ayrıyietten "Ayarlar-Sistem-Ses" kısmınıda bakabilir, ve bir kaç kişisel ayar yapabilirsiniz.

Eğer bir sorun ve destek ihtiyacı olursa bu konu altından yardımcı olurum.

Son düzenleme:
Temizledikten sonra yeniden başlatılmayıp direkt güvenli mod içinde kurulması daha iyi olur. Yoksa Windows otomatik kuruyor.
O yüzden internet bağlantısını kesmemiz gerek. Onun dışında evet internet bağlantısı olmadığında ise Microsoft ses için altyapı driverını kuruyor ama bu sakıncalı değil gerekli bir şey. Yoksa da Realteak kuruyor zaten. Şöyle düşün Realteak ekstra optimize çalışması için driver sunuyor. Microsoft gerekli alt yapı için otomatik yüklüyor. Yani sen güvenli mod içinde kurduğun ile sonrasında kurduğun driver altyapısı aynı. Microsoft sadece altyapısını kuruyor. Realteak driverını kuruyor.

O yüzden internet bağlantısını kesmemiz gerek. Onun dışında evet internet bağlantısı olmadığında ise Microsoft ses için altyapı driverını kuruyor ama bu sakıncalı değil gerekli bir şey. Yoksa da Realteak kuruyor zaten. Şöyle düşün Realteak ekstra optimize çalışması için driver sunuyor. Microsoft gerekli alt yapı için otomatik yüklüyor. Yani sen güvenli mod içinde kurduğun ile sonrasında kurduğun driver altyapısı aynı. Microsoft sadece altyapısını kuruyor. Realteak driverını kuruyor.
O yüzden yinede "temizledikten sonra yeniden başlat" seçeneğini kullanınız.

O yüzden internet bağlantısını kesmemiz gerek. Onun dışında evet internet bağlantısı olmadığında ise Microsoft ses için altyapı driver'ını kuruyor ama bu sakıncalı değil gerekli bir şey. Yoksa da realtek kuruyor zaten. Şöyle düşün realtek ekstra optimize çalışması için driver sunuyor. Microsoft gerekli altyapı için otomatik yüklüyor. Yani sen güvenli mod içinde kurduğun ile sonrasında kurduğun driver altyapısı aynı. Microsoft sadece altyapısını kuruyor. Realtek driver'ını kuruyor.

Realtek Driver'ı kurulduğu zaman mesela benim laptopum Synaptics Audio kullanıyor. Yükleyemiyorum, algılamıyor. Windows'un yüklediği sürücü üzerine yazmış oluyorsun.

Realtek Driver'ı kurulduğu zaman mesela benim laptopum Synaptics Audio kullanıyor. Yükleyemiyorum, algılamıyor. Windows'un yüklediği sürücü üzerine yazmış oluyorsun.
Şöyle düşün Microsoft sadece ses algılayacağı alt yapı kuruyor. Realteak ise driverını kuruyor. Ve üstüne kurmak gibi bir olay yok. Realteak zaten dokunmuyor alt yapıya sadece driverı kuruyor.

Aygıt yönetisinden temizle ve yeniden başlat driverı al incele. Sonra yeniden başlatma dan temizle ve tekrar incele anlarsın dediğimi.

Wlan lan driverı ile aynı mantıkta çalışıyor. Windows alt yapısını kuruyor. Sen driverı yükleyince sadece ağ düzenlemesi ve ekstra performans alıyorsun ama alt yapı aynı. Aygıt yöneticisindeki dosyaları incele aynı şekilde

Yeni konular

Geri
Yukarı