Ses Kartının Farkı ve Önemi

RolandGarros

Hectopat
Yer
Darıca
Daha fazla  
Yeni bir sistem toplayanların neredeyse hiçbiri, sistemine ses kartı takmaz. Aklımda sorular var, detaylı olarak bilgilendirmeyi isterim doğrusu.
  • Peki bu ses kartı, gerçekten fark edilir ve muntazam bir fark mı yaratıyor?
  • Ses kartı, sesin geçtiği aklımıza gelebilecek her anda farkını ortaya koyar mı? Yoksa sadece müzik, radyo veya oyun gibi kullanımlarda mı yansır?
  • Bazı radyoların ''64 Kbps, 128 Kbps, Super HD'' gibisinden özelliklerinin olduğunu görüyorum, bunlar da ses kartına ek olarak yardımcı mıdır? Yoksa biraz daha mı farklıdır?
  • Kulaklıkların içinde ses kartı veya sese yardımcı olarak materyaller bulunur mu? Çünkü, hoparlörden dinlediğim bir müziği, bir de kulaklıktan dinleyince farklı anlıyabiliyorum. Benim hoparlörümün bas gibi özelliği felan yok, bundan mı kaynaklı? Yoksa, ses, direkmen kulağımıza geldiği için mi, farklı duyuyoruz?
  • Çok iyi bir ses kartına sahip bir sisteme düşük bir kulaklık takılsa, ses hangisine bağlı gelir? Yani, kulaklık takılı olduğu için daha kötü mü ses alırız? Yoksa bunlar bileşke mi çalışıyor?
  • İyi bir ses kartının piyasa fiyatı nedir? 200-300 TL, benim gibi cidden güzel sesler almak isteyen kişiler için yeterli bir bütçe midir?
  • Güncel ama düşük bütçeye uygun olan H110 gibi anakartlara hem ekran kartı hem ses kartı takılabiliyor mu?

Ses kartı daha çok mic girişleri ve müzik aleti çalanlar için kayıt teknolojisinde önemli.Kulaklıkla hoparlör arasında ki farktan bahsetmişsin bunun ses kartıyla pek alakası yok o tamamen iki farklı cihazın farklı özellikleri gibi düşünebilirsin yani biri tiz karaktere sahiptir diğeri ise bas karaltere daha yatkındır.Dolayısı ile müzikle profesyonel olarak uğraşmıyorsan burda asıl önemli olan kullandığın kulaklıktır.

Konu eski ama googledan bu sayfaya gelecek olanlar icin fikrimi yazayim.
Muzik dinlemek icin bile harici pci ses karti bir lambo, onboard ses karti ise siradan bir araba gibidir.
Guclu, berrak bir ses alirsiniz.
Diger kayit mix vb artilari saymiyorum.
Ceeative 1.1 ve creative inspire 4.1 hoparlorlerim var. Her ikisinde de ses inanilmaz fark ediyor.

Konu eski ama googledan bu sayfaya gelecek olanlar icin fikrimi yazayim.
Muzik dinlemek icin bile harici pci ses karti bir lambo, onboard ses karti ise siradan bir araba gibidir.
Guclu, berrak bir ses alirsiniz.
Diger kayit mix vb artilari saymiyorum.
Ceeative 1.1 ve creative inspire 4.1 hoparlorlerim var. Her ikisinde de ses inanilmaz fark ediyor.
İyi bir kulaklığım var fakat anakartımın ses yongası çok iyi değil Asus Xonar Se Pcı Express 5.1 Kanal, 116db, Oyuncu Ses Kartı - n11.com
Harici bir ses kartı alma konusunda ikilemdeyim bu ürünü alırsam farkı hissedebilecek miyim? Çok ikilemde kaldım anakartım Realtek887 yongaya sahip bu kartı almam müzik zevkime direk olarak etkisi hissedilir mi?

İyi bir kulaklığım var fakat anakartımın ses yongası çok iyi değil Asus Xonar Se Pcı Express 5.1 Kanal, 116db, Oyuncu Ses Kartı - n11.com
Harici bir ses kartı alma konusunda ikilemdeyim bu ürünü alırsam farkı hissedebilecek miyim? Çok ikilemde kaldım anakartım Realtek887 yongaya sahip bu kartı almam müzik zevkime direk olarak etkisi hissedilir mi?

Kesinlikle değişecek dostum. Sana yardımcı olabilecek deneyimi inan 3 günde kazandım. Eğer amacın kulaklı ile; iyi bir kulaklık ile oyun oynamak, ses kaydı almak, youtuber tarzı işler yapmaksa kesinlikle onboard ses kartı ile bunları hakkı ile yapamazsın. Oyunlardaki ses efektlerini, ayak seslerini vs vs, netten iken konuşma sesini, sesinin tokluğunu, etraf sesinin filitrelenmesini vs vs bu tarz işler anca onboard ses kartları ile 5/10 seviyesine kadar yaparsın. Senin ihtiyacın 600 ohm veya kendine ait iyi bir OHM değerine sahip bir harici ses kartı. Bunun için en ideali Creative Z veya ZR. YouTube'da mikrofon deneyimlerini ses kartları ile sunan birçok video var. Hatta bir yabancı arkadaşın videosu vardır. Sound test, sound tesy deyip duruyordu. Ve bir Türk genç vardı. Şu an hatırlayamadım ama bulursun YouTube'dan... Heeeee çok da kaliteli işler olmasına gerek yok diyorsan o bahsettiğin ASUS Xonar SE 5.1'de işini rahatlıkla görür ama dediğim gibi ya işini tam görsün ya da hiç fazladan para verme. Veya da 2. el ile deneyimle... Yine sormak istersen bir şey yardımcı olabilirim.

Geri
Yukarı