Sese Duyarlı Led Yapımı

burakucar123

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Sosyalde yapmak isteyenin çok olduğunu gördüm ben de yapılışını anlatmak istedim. Direk anlatıma geçeyim;
Malzemeler
-Tip31 veya Tip122 transistör
-12V'luk adaptör
-Şerit led
-3.5'luk hoparlör kablosu (jak)
-2'li Jak çoğaltıcı
Malzemeler bu kadar.

Devrenin şeması bu şekilde;
A0Lvkp.gif

Bu resimde mantar ledle gösterilmiş sizin yapmanız gereken şerit ledin + ve -'sini resimdeki ledlere göre bağlamak.Ben de önce mantar ledle yaptım fakat verimli bir ışık alamadım. Daha sonra şerit ledin kablolarını direk devrenin üstüne bağladım ve çalıştı.

Yapımı;
Tip31 veya Tip122 transistörün yazılı tarafı size bakacak şekilde tutuyoruz. Transistörün ortadaki bacağına ledin - kutubunu bağlıyoruz. Ledin + kutubunu da 12V'luk adaptörün + kutubuna bağlıyoruz. Adaptörün - kutubunu transistörün sağ bacağına bağlıyoruz. Jakın kablosunun içinden 2 veya 3 adet kablo çıkması gerek. Burada yapmanız gereken ground yani toprağı bulmak. Şahsen ben rastgele bağladım oldu :) Bulduktan sonra toprağı da transistörün sağ bacağına bağlıyoruz. Transistörün sağ bacağına da jakın diğer kablosunu bağlıyoruz. Daha sonra 2'li jak çoğaltıcının birine devrenizden gelen jakı, diğerine de hoparlörünüzden gelen jakı bağlıyoruz.Jak çoğaltıcıyı da bilgisayara bağlıyoruz.

Bu benim yaptığım devre önce mantar ledle denediğimi söylemiştim şerit led'in kablolarını direk devreye bağlayıp çalıştırdım.

3173bO.jpg

rm3aPM.jpg

GpBgL7.jpg

Bu da sistemimden bir video;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

Öyle yapınca sesi belli bir seviyeye getirdikten sonra ledler yanmaya başlıyor ve seste biraz bozuluyor. Böyle daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı