Sesim çizgi filme uygun mu?

@Autistic Boy Doğru, ama o insanlar bütün ihtimalleri düşünüp, bütün emeklerinin gidebileceğini bildiği için, bir çok etmen tarafından bu işi yapamama ihtimali olabileceği için, her şeylerini bu işe yatırmazlar.

Hayat senin hayatın, ne istiyorsan yap, ama bütün hayatını bu işe yatırırsan bir gün o işin elinde patlama ihtimalini de unutmaman gerekiyor.

Ben beğendim. Tek başına anca bu kadar olurdu zaten. Ufak tefek kusurları var ama çalışmalarına devam edeceğin çok belli. Diksiyon veya spikerlik kurslarına gidip seslendirme eğitimi alabilirsin.

Ben seslendirmeleri çok önemsemem sadece anlaşılır olması yeterdir benim için dolayısıyla da çizgi filmler için uygun sesin olduğunu düşünüyorum. Ama geliştirmelisin. Bu arada tekrar söylüyorum "Ben pek anlamam ses iyi mi kötü mü anlaşılması yeterlidir benim için"

Bu dublaj işi öyle bi mikrofonla falan olan bir şey değil. Koskoca dublaj stüdyoları bile yaptıkları dublajlara tonla para harcayıp ekstra ses iyileştirmeleri yapıyorlar. Videolardaki kayıt kalitesi yükseltilirse ve biraz daha tona dikkat edilirse bence bu iş olur.

Ama her şeyden önce öz eleştiri ve diğer insanların eleştirilerini dikkate alıp düzgün karşılamak lazım.

Ve atlayarak okudum mesajları çünkü telefondan giriyorum canımı sıkıyor telefon. Bu yüzden de özür diliyorum. Ses rengi önemsiz demişsin bir yerde ama şimdi Mazlum Kiper’in ya da Tarkan Koç gibi isimler dublaj dünyasının efsanesi oldularsa ses renkleri sayesinde oldular. Elbette bi şarkıcı düzeyinde ses güzelliğinden bahsetmiyorum ama biraz da etkili bir faktör diyebilirim. Kolay gelsin iyi çalışmalar.

Sabah sabah üşenmedim ve tamamını izledim. Müzik çalışmalarından kat kat daha iyi. Bazı noktalarda ya ekipmandan ya da tonun uygun olmadığı için rahatsız eden yerler var ama birkaç karakterdeki seslendirmeleri gayet iyi buldum. Açık söyleyeyim; birkaç yıl gruba göre solist ve back vokal olarak amatör de olsa müzikle uğraşmış, sahne tozu yutmuş (bazı zamanlarda heyecandan bacakları titremiş) biri olarak açtığın müzik konularında ban yeme sınırını zorlayacak şekilde çalışmanı gömerim. Müziğin vokal kısmıyla uğraşmanı hiç tavsiye etmem ama dublaj için çalışmalarına devam etmen daha iyi olacak gibi görünüyor.

Ayrıca dediğin doğru, dublajda sesin güzel olması şart değil. Örnek vermek gerekirse; zorbalık yapan bir kabadayıyı seslendirirken kimse sesin melodik tonlamasının kulağa hoş gelmesini beklemez. Benzer şekilde sesi daha oturmamış küçük bir çocuğu seslendirirken de durum böyle. O yüzden ton olarak karakterlere uyacak ses nasıl olursa olsun dublajda "bence" başarılı sayılır.

Not: Fikrini belirtenlerle tartışmaktan vazgeçmezsen başarılı olan çalışmaların da yerin dibine sokulur.

Sabah sabah üşenmedim ve tamamını izledim. Müzik çalışmalarından kat kat daha iyi. Bazı noktalarda ya ekipmandan ya da tonun uygun olmadığı için rahatsız eden yerler var ama birkaç karakterdeki seslendirmeleri gayet iyi buldum. Açık söyleyeyim; birkaç yıl gruba göre solist ve back vokal olarak amatör de olsa müzikle uğraşmış, sahne tozu yutmuş (bazı zamanlarda heyecandan bacakları titremiş) biri olarak açtığın müzik konularında ban yeme sınırını zorlayacak şekilde çalışmanı gömerim. Müziğin vokal kısmıyla uğraşmanı hiç tavsiye etmem ama dublaj için çalışmalarına devam etmen daha iyi olacak gibi görünüyor.

Ayrıca dediğin doğru, dublajda sesin güzel olması şart değil. Örnek vermek gerekirse; zorbalık yapan bir kabadayıyı seslendirirken kimse sesin melodik tonlamasının kulağa hoş gelmesini beklemez. Benzer şekilde sesi daha oturmamış küçük bir çocuğu seslendirirken de durum böyle. O yüzden ton olarak karakterlere uyacak ses nasıl olursa olsun dublajda "bence" başarılı sayılır.

Not: Fikrini belirtenlerle tartışmaktan vazgeçmezsen başarılı olan çalışmaların da yerin dibine sokulur.

Şöyle bir şey var ben temel yetenekli bir insanım temel yani hiç yeteneğim yok demiyorum fakat yeteneğim pişirilmemiş, geliştirilmemiş. Doğuştan ne geliyorsa, bundan faydalanıyorum. Doğal olarak müzik işleri de çok daha iyi eğitim ve sabır ister aynı şekilde dublaj/seslendirme de aslında biraz öyle. Seslendirme yaparken de konuşma tonuna önem vermek gerekiyor örneğin duygusal sahnede duygusal olmak gibi sahneden sahneye. Başlangıç düzeyinde yeteneğimle başladım bu işlere ben daha. Hiç yeteneğim olmasa, ben ne müzikle uğraşırdım, nede dublaj. Sevmezdim çünkü insanın neye içten yeteneği varsa, içinden onu ister ve yapar. Ben bunları kendime istettirmedim, yapmak istedim ve yaptım ve yapıyorum. Kendiliğinden geldi her şey gibi denilebilir. Zaten hiç kimse süper kahraman olarak doğmuyor, sizin o süper yetenekli dediğiniz insanlar yeteneğiyle kalmıyor, üst üste yıllarca bu konularda eğitim alıyorlar ve eğitim sonrası yetenekleri gelişiyor. Varolanı geliştiriyorlar kısaca. Mesela benim içimde Intel HD Graphics 630 var bunu yetenek olarak farz edin ve bu dahili ama güçsüz bir grafik yongası ve eğitim aldığımda bana GTX 1080Ti takılıyor. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Kötü değil. Mikrofondan kaynaklı olarak sesin kötü çıkmış olabilir. Bunun dışında bağzı seslendirmenler bile effect ekleyebiliyorlar. Doğal sesin olduğu için ben beğendim. Bağzıları sesine alışık olmadıkları için kötü diyebilirler.

Bağırışlar kulakları cırmalıyor, ses tonunu değiştirerek daha iyisini yapabilirsin. Kız karakter sesleri hariç kötü denilecek yanı yok.

Yeni bir seslendirme denemesi daha yaptım :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yaptığım dublajımın tamamı. :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Çok bağırma olmasa harika bence.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı