Seslendirme için ev stüdyosu kurmak

Makaleler
49
Evde çok yüksek bütçeli olmayan, ufak çaplı bir seslendirme stüdyosu kurmak istiyorum. Bu sektördeki ürünlerin fiyatlarını tam olarak bilmediğim için bir bütçe belirtemiyorum ama yaptığım araştırmalar sonucu bu ürünleri buldum:

Mikrofonun kalitesinden eminim, daha önceden araştırdığım bir mikrofondu zaten. Kulaklık olarak M20X'in başlangıç seviyesi için çok önerildiğini gördüm. Yine de her türlü tavsiyeye açığım.

Ses yalıtım panellerinin fiyatı bana biraz pahalı geldi, bu fiyatlar normal midir? Son olarak sormak istediğim, kulaklık amfisi ve ses kartı arasındaki farklar tam olarak nedir? Seslendirme için hangisini, ya da ikisini de mi almalıyım? Ve ses kartlarına USB mikrofon takılabiliyor mu? Şimdiden teşekkür ederim.

@Autistic Boy müsaitseniz eğer yardımcı olursanız çok sevinirim. @Bora Dere sizin bir tavsiyeniz var mı acaba?
@Shuriken T669 kullanıyormuşsunuz sanırım, seslendirme için önerir misiniz?

Son düzenleme:
Evde çok yüksek bütçeli olmayan, ufak çaplı bir seslendirme stüdyosu kurmak istiyorum. Bu sektördeki ürünlerin fiyatlarını tam olarak bilmediğim için bir bütçe belirtemiyorum ama yaptığım araştırmalar sonucu bu ürünleri buldum:

Bahsettiğiniz mikrofon seslendirme için uygun değil. USB bağlanan bir Oyun mikrofonu.
Stand için para vermiş oluyorsunuz.

Seslendirme için +48v Condanser mikrofon kullanmanız gerekir. Elbette onu besleyecek te bir ses kartı ihtiyacınız var.
Ses kartı kullandığınızda kulaklık amfisine ihtiyacınız olmaz.
RODE NT-1 alın.
Pahalı bulabilirsiniz ama oyuncaklarla seslendirme yapacaksanız siz bilirsiniz. Başlangıç seviyesidir.

Referans kulaklığına ihtiyacınız yok esasesen mix mastering yapan biri değilsiniz. Ancak kullandığınız kulaklığın kapalı özellikte olması ve dışarı ses vermemesi önemlidir. Çünkü kondanser mikrofonlar çok hassastır ve her sesi çeker. Bu arada link verdiğiniz kulaklık "referans" özellikli yani bildiğimiz anlamda Flat "EQ" ya sahip bir kulaklık değil. Referans kulaklığı o fiyata bulamazsınız zaten.

Bahsettiğiniz panel iş görür ancak tek başına yeterli değil. Odanızın da sezsiz olması gerekiyor.

Kolay gelsin.

Bahsettiğiniz mikrofon seslendirme için uygun değil. USB bağlanan bir Oyun mikrofonu.
Stand için para vermiş oluyorsunuz.

Seslendirme için +48v Condanser mikrofon kullanmanız gerekir. Elbette onu besleyecek te bir ses kartı ihtiyacınız var.
Ses kartı kullandığınızda kulaklık amfisine ihtiyacınız olmaz.
RODE NT-1 alın.
Pahalı bulabilirsiniz ama oyuncaklarla seslendirme yapacaksanız siz bilirsiniz. Başlangıç seviyesidir.

Referans kulaklığına ihtiyacınız yok esasesen mix mastering yapan biri değilsiniz. Ancak kullandığınız kulaklığın kapalı özellikte olması ve dışarı ses vermemesi önemlidir. Çünkü kondanser mikrofonlar çok hassastır ve her sesi çeker. Bu arada link verdiğiniz kulaklık "referans" özellikli yani bildiğimiz anlamda Flat "EQ" ya sahip bir kulaklık değil. Referans kulaklığı o fiyata bulamazsınız zaten.

Bahsettiğiniz panel iş görür ancak tek başına yeterli değil. Odanızın da sezsiz olması gerekiyor.

Kolay gelsin.
Yardımınız için teşekkür ederim. Rode NT-1 dikkatimi çekmişti zaten. Shure SM-7B ile NT-1 çok öneriliyordu, sanırım NT-1 daha iyi.

400-500₺ bandında NT-1 için tavsiye ettiğiniz bir ses kartı var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı