Sessiz kitap okumak

Okuduğunu hangisiyle anlıyorsan doğrudur. Bence sessiz. Ben daha hızlı okurum anlarım fakat seslide yavaş okurum yine anlarım. Sen kararını vereceksin. Sessiz okursan hayal edilebilecek bir şey okurken aklında canlandırman kolay olacak diye düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben kitap okuma maceramın %95'ini dudaklarımı bile kıpırdatmadan geçirdim ve bir miktar pişmanım. Keşke hep sesli okusaymışım. Sesli okuyunca çok daha iyi anladığımı, hayal edebildiğimi ve odaklandığımı gördüm. Bence sesli ve sessiz olarak bi' 20 dakika okuyup, karar vermek gerekli. Onu da yapamıyorsak en azından göz ile takip etmek yerine dudaklarımızı oynatarak, hafif sinek vızıltısı benzeri sesle bile okunmalı diye düşünüyorum.

Kast ettiğin şey ağzını oynatarak değilde sadece göz teması ile okumak galiba. Bunu bende merak ediyorum, konuyu takip ediyorum.

Sesli okursanız daha yavaş okursunuz lakin diksiyonunuz gelişecektir. 1 ay kendim denedim, gerçekten işe yarıyor. Ben sessiz okuma taraftarıyım, sesli okurken kafamda olayları canlandıramıyorum.

Genelde kafamda durduk yere bin bir türlü düşünce döndüğü için kitapları oldum olası hiç sessiz okuyamamışımdır. Kafam hep başka yerlere gidiyor ve derin düşünceler dalıyorum. Fakat sesli okuduğum da hee demek ki bak bu böyleymiş yada şöyleymiş diye düşünüp duruyor ve hayal edebiliyorum. Fakat herkesin bir okuma şekli vardır kimseyi sesli veya sessiz okuması için zorla ikna edemezsiniz. Okuyucu kendi tarzını kendisi bulmalıdır.
Hep sesli okudum ve yukarıda da söylenildiği gibi diksiyonumu ve konuşma tarzımı bile değiştirip geliştirdi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı