Sessiz ve etkili soğutma tavsiyesi

claswan

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
13700KF - Z690-A Rog Strix - TuF RTX 3080 Ti - 32 GB Ram - Kingston KC3000 2TB SSD - NZXT X73 - Phanteks P600S Matte White - EVGA GQ 750W -
Meslek
Aircraft Maintenance Technician
RAM
32 Gb 3333 MHz CL16
Ekran kartı
MSI GTX 1080
Anakart
Asus Z170 Pro Gaming
İşlemci
i7 6700K 4.6 GHz 1.23v
Phanteks enthoo evolv ATX tempered glass kasa kullanmaktayım. İşlemci soğutucum Noctua NH-D15 nam-ı diğer sıvı soğutucu katili ama gelin görün ki aldığımdan beri o kadar da soğuttuğunu görmedim. İşlemcim i7 6700K biliyorum eski bir işlemci diyeceksiniz ama performansından çok memnunum. 4.6 GHz overclock ile kullanıyorum bayağı bayağı iyi ama ileride yeni nesil AMD zen işlemciler çıkınca ona geçmeyi ya da 12. nesil Intel'e geçmeyi düşünüyorum.

Önceliğim sessiz ve abartı fazla soğutsun. Şu bile yetere ihtiyacım yok en iyisi olsun. Bir de garantileri hakkında kaç yıldır, ne kadar iyidir bilgi verirseniz sevinirim.

Aklımdakiler;

Arctic Liquid Freezer II 360mm ancak geçen haftaki fiyatından bir anda 400 lira zamlanmış. Dolar kuru da aynı iken neden böyle?
Corsair H150i Elite Capellix 360mm bunun adı hiç en iyilerde geçmiyor nedense...
Lian Li galahad 360mm bu da yine adından çok söz ettiren ve düşük RPM'de çalışması ile göze çarpan bir model.

Dereceleri yazmayı unutmuşum. Arctix MX-4 orijinal termal macun ile şu an 80 dereceyi geçmiyor 68-72 derecelerde geziyor. Ancak çok ses çıkarıyor fanlar...

xRGB takıntın yoksa LF II 360 işini fazlasıyla görecektir. Radyatörü kalındır bu bağlamda kasana uyar mı falan ölçüm yap biraz.

Galahad 360 daha ince bir radyatöre sahip, soğutma performansı iyidir yine.

Bunların yanında F/P olarak SilverStone PF360 önerebilirim.

XRGB takıntın yoksa LF II 360 işini fazlasıyla görecektir. Radyatörü kalındır bu bağlamda kasana uyar mı falan ölçüm yap biraz.

Galahad 360 daha ince bir radyatöre sahip, soğutma performansı iyidir yine.

Bunların yanında F/P olarak SilverStone PF360 önerebilirim.

RGB takımtım yok aslında ama olmama nedeni işlemci soğutucusu çok iyi olduğundan Noctua aldım. Haliyle ne RGB var ne siyah renkteydi ben de sistemin geri kalanını ışıksız toplamıştım. Bu halinden pek memnun değilim açıkçası kasa hoş durmuyor. Yani Adan Z ye RGB yapacak değilim kesinlikle ama Sıvı soğutucu fanları RGB olması bile kasa için yeterli zaten Phanteks Strip LED'ler de var içinde az biraz RGB var :)

RGB takımtım yok aslında ama olmama nedeni işlemci soğutucusu çok iyi olduğundan Noctua aldım. Haliyle ne RGB var ne siyah renkteydi ben de sistemin geri kalanını ışıksız toplamıştım. Bu halinden pek memnun değilim açıkçası kasa hoş durmuyor. Yani Adan Z ye RGB yapacak değilim kesinlikle ama Sıvı soğutucu fanları RGB olması bile kasa için yeterli zaten Phanteks Strip LED'ler de var içinde az biraz RGB var :)

O zaman ölçümlerini LF II 360 için yapmaya başlayabilirsin, uyarsa güzel olur. Performanslı bir soğutucu kendisi.

O zaman ölçümlerini LF II 360 için yapmaya başlayabilirsin, uyarsa güzel olur. Performanslı bir soğutucu kendisi.

Teşekkür ederim yardımın için. Arctic için ölçüm yapacağım şimdi ama uyacağını düşünüyorum başka kullananları görmüştüm.

Arctic sıfırı 2200, H150i Elite Capellix 1 aylık 2200 sen olsan hangisini tercih ederdim? Bir de 2-3 aylık NZXT X73 RGB var o da 1800 lira.

Teşekkür ederim yardımın için. Arctic için ölçüm yapacağım şimdi ama uyacağını düşünüyorum başka kullananları görmüştüm.

Arctic sıfırı 2200, H150i Elite Capellix 1 aylık 2200 sen olsan hangisini tercih ederdim? Bir de 2-3 aylık NZXT X73 RGB var o da 1800 lira.

Arctic daha performanslı hepsinden, fanları zaten P12. Yani Arctic'in en performanslı fanlarından biri.

X73 ve LF II 360 yarışabilir, 6700K'nın OC'li hali için Arctic daha iyi olacaktır. Kalın radyatör işine yarar, pompası da fanları da gayet performanslı zaten.

Tabii fiyata bakınca X73 avantajlı görünüyor, Elite Capellix kafadan elendi zaten. X73 almak isteyip kalan 400 TL ile atıyorum fare değiştirmek istesen anlarım ama ben Arctic'i tercih ederdim.

Dosya Ekleri

• chrome_3c1nVhHMcO.png
    chrome_3c1nVhHMcO.png
    271,7 KB · Görüntüleme: 17
Arctic daha performanslı hepsinden, fanları zaten p12. yani Arctic'in en performanslı fanlarından biri.

X73 ve lf II 360 yarışabilir, 6700K'nın OC'li hali için Arctic daha iyi olacaktır. Kalın radyatör işine yarar, pompası da fanları da gayet performanslı zaten.

Tabii fiyata bakınca X73 avantajlı görünüyor, Elite Capellix kafadan elendi zaten. X73 almak isteyip kalan 400 TL ile atıyorum fare değiştirmek istesen anlarım ama ben Arctic'i tercih ederdim.

O P12'leri indirimdeyken Webdenal'dan tanesi 35 liraya 3 adet almıştım çok güzel fanlar :)
Dediğin gibi yabancı forumları da altına üstüne getirdim NZXT ile Arctic yarışıyor sadece bir de Lian Li galahad 360 giriyor araya.

Kurulum kolaylığı, sessizliği sebebi ile herkes Arctic Liquid Freezer II 360 tavsiye ediyor.
Kardeşimin kasasında Corsair H115i RGB Platinium var kurulumunu ben yaptım. Yılların verdiği tecrübeye rağmen kurmam yarım saati geçmişti. Her yerden kablo geçiyor. Onu ona bağla, oradan birleştir tekrar bağla. Üstüne yazılımından nefret ettiğim için sistemimde Corsair ürününü yok :)
Ancak gel gelelim görüntüsü çok hoş.

Son olarak seçenekleri yazayım size.

Teknobiyotik'te;
Arctic Liquid Freezer II 360 * 2.200₺
Arctic Liquid Freezer II 360 a-RGB * 2.550₺

Ben şimdi de alıp geçsem mi diye düşündüğüm için 2. ellere bir bakayım dedim.
Sıfır Arctic Liquid Freezer II 360 * RGB (a-RGB olan değil) 1750₺ (Amazon TR'den ama Germany satıcı yani garanti sıkıntılı)

Seçenekler bunlar. Bayağı bir eledik :) görüntü olarak Corsair isterdim ama dediğiniz gibi direk elenecek cinsten :)

Sizce hangisi? Para çok dert değil aslında ben evdeyim bugün ondan acele ediyorum biraz gidip alayım kurayım diye.

Yeni konular

Geri
Yukarı