Sevgilimin ailesinin ilişkimizi öğrenmesinden korkuyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eğer ailesi yobaz ise korkmakta haklısın zaten, yorumlarda bile din duyarı kasmışlar.

Bence öğrenmemeliler.
Sonuç olarak bu işlerin günah olduğu kesin bir bilgi annesi falan da buna izin verecek değil sonuçta.
Hocam siz Allah mısınız yoksa peygamber mi?

Foruma bu açtığım konudan çok insan geliyor bakıyor. Yaşımı 14-17 veya 18-26 yaş aralığında dediğimi düşün. Senden ricam iki yaş aralığına göre konuşman.
Yanlış anlamayın kınayacağım için falan sormadım soruyu, ben 6. sınıftayken olmuştu ilk sevgilim :D (sevgililik denirse o yaşta bir ilişkiye). Eğer 14-17 arası iseniz ailenizin tavrı önemli, ben 6 da sevgili yaptığımda okulda bizim aileyi tanıyan ispiyoncu bi kız sağolsun anneme babama kadar götürmüştü konuyu, babam yaşımın küçük olduğunu ileriki senelerde böyle şeyler düşünmemi söylemişti, sonra zaten sırasıyla 7. sınıf (8. sınıfa kadar sürmüştü) ve lise 2 de de sevgilim oldu, eminim illaki haberi olmuştur ailemin ama ses çıkarmadılar bile, çünkü sevgili yapmak beni etkilemiyordu ne derslerimi ne psikolojimi hiçbir şeyimi etkilemiyordu hayatım neyse oydu yani. Ailemde bundan dolayı hiç sıkıntı çıkarmadı sağolsun :d. Senin nasıl biri olduğunu en iyi ailen bilir, öğrendiğinde kızarsada sebebi budur. Ayrıldık diye yalan söyle ve hayatına devam et, çevremdekiler ben küçükken öyle yapıyordu hep işe de yarıyordu.

Eğer 18-26 isen ailenin çokta bağıracağını çağıracağını sanmıyorum, reşitsin sonuçta sevgilinde öyledir (yani tahminen konuşuyorum o reşit değilse mevzu uzar gider) ve benim görüşüm en azından bu konularda ailenin artık reşit olmuş bireylere saygılı olması. Eğer senin veya karşı tarafın ailesi sorun çıkartırsa dediğim gibi yine ayrıldık de sıyrıl konudan, yapacak bir şey yok bir kaç sene idare etmen lazım. He oturup konuşmayıda deneyebilirsin ama ne kadar etkili olur bilemem, bizimkilerde ne konuda olursa olsun oturup konuşmak duvarla konuşmakla birdir, nuh derler peygamber demezler.

Edit: Adam sizden tavsiye istiyor siz oturmuş olayın dini tarafına bakıyorsunuz, arkadaşlar adam tavsiye istemiş. Dini görüşlerinizi kendinize saklayın lütfen.

3 ay aile tanışmasını bırak sizin aranızda ki ilişkinin ciddiyeti için kısa bir süre değil mi?

Ailesinin nasıl biri olduğuna bağlı, genelde çok dindar kişiler yobaz olabiliyor. Tek çözüm ailesinin nasıl biri olduğunu öğrenmek ve ona göre hareket etmek.

Ailesi telefonundan vs. öğrenir diye korkum. Yoksa daha kısa bir süre olduğunu biliyorum.

Hocam kendisi ailesinin kızacağını düşünüyorsa ona göre önlem almalı heleki mesela lise de okumak olsun üniversiteye hazırlanmak gibi sorumluluklarınız varsa kızacakları bu olur normal zamanda bir iki kızılsa da ciddilikte artık bunlar ciddi gerçekten denilir. Sonuç olarak babası da annesini almış bak zamanında ailelerin bu ilişkileri birazcık anlamaları lazım. Devir eski devir değil öyle görücü bulalım onunla evlen devri değil kimseye güvenilmiyor.

İnanılan dine göre yaşamak ne zaman yobazlık oldu? Böyle devam edin. Konudan ayrı olarak söylüyorum.

İnanılan dine göre yaşamak ne zaman yobazlık oldu?
Yobaz = din konusunda başkalarına baskı yapmaya yönelen, dinsel bağnazlığı aşırılığa vardıran kimse.

Çocuğunuz bile olsa sizin inandığınız din ve inanışları çocuğa baskı yoluyla yaşatamazsınız. En fazla oturur konuşur, kararı ona bırakırsınız. Herkesin hem inancı, hem dini yorumlama şekli, hem de günahı sevabı kendisine. Hele ki sevgililik gibi kimseye zararı olmayan, doğal bir konuda. Birçok Müslüman bu konuyu farklı yorumlamıyor mu? Ciddi niyetle sevgilisi olan birçok Müslüman yok mu? Bir insanı sevgililik yaşamadan, ciddi bir şekilde tanıyamazsınız ki? Tanımadığınız insanla da sağlıklı bir evlilik kuramazsınız zaten. Önerdiğiniz yaşam biçimi, birbirini doğru dürüst tanımadan evlenen, temelleri çürük aileler yaratıyor, toplumda ve yeni nesillerde mutsuzluğa sebep oluyor.

Yobaz = din konusunda başkalarına baskı yapmaya yönelen, dinsel bağnazlığı aşırılığa vardıran kimse.

Çocuğunuz bile olsa sizin inandığınız din ve inanışları çocuğa baskı yoluyla yaşatamazsınız. En fazla oturur konuşur, kararı ona bırakırsınız. Herkesin hem inancı, hem dini yorumlama şekli, hem de günahı sevabı kendisine. Hele ki sevgililik gibi kimseye zararı olmayan, doğal bir konuda. Birçok Müslüman bu konuyu farklı yorumlamıyor mu? Ciddi niyetle sevgilisi olan birçok Müslüman yok mu? Bir insanı sevgililik yaşamadan, ciddi bir şekilde tanıyamazsınız ki? Tanımadığınız insanla da sağlıklı bir evlilik kuramazsınız zaten. Önerdiğiniz yaşam biçimi, birbirini doğru dürüst tanımadan evlenen, temelleri çürük aileler yaratıyor, toplumda ve yeni nesillerde mutsuzluğa sebep oluyor.
Çok güzel anlattın be hocam...

O zaman konuya nokta yorumu bırakıyorum. Dostum kafana takma. Zaten burada yazılan şeyler gibi yobaz ve eski kafalı(m.ö 100) lü yııllara ait kafalara sahipler ise mutlu olmanız mümkün değil. Bir şekilde kızlarını ya fiziksel ya da psikolojik baskı ile bu işin yanlış olduğuna ikna ederler. O yüzden yapabileceğin hiçbir şey yok kafana takma her şey olacağına varır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı