Şeytan kötüleri mi cezalandırır kötülük mü yaptırır?

Şeytan kötüleri cezalandıran iyi bir melek mi yoksa Allah'ın verdiği görevi kabul etmeyen kötü bir melek mi?

Allah'u tealanın insanlara emrettiği gibi şeytana da melek iken emrettiği ibadetlere karşı gelince asi olan varlıktır “sizi yaratmıştık, sonra şekil vermiştik; sonra meleklere: “Âdem’e secde edin” demiştik. Hemen secde ettiler, iblis öyle yapmadı. O secde edenler arasında yoktu.

Allah dedi ki: “Emrettiğim zaman seni secdeden alıkoyan neydi?” “Beni ateşten, onu çamurdan yarattın. Ben ondan üstünüm” diye cevap verdi.”
(a’râf, 7/11-12)
İyi sosyaller.

Allah'u tealanın insanlara emrettiği gibi şeytana da melek iken emrettiği ibadetlere karşı gelince asi olan varlıktır “sizi yaratmıştık, sonra şekil vermiştik; sonra meleklere: “Âdem’e secde edin” demiştik. Hemen secde ettiler, iblis öyle yapmadı. O secde edenler arasında yoktu.

Allah dedi ki: “Emrettiğim zaman seni secdeden alıkoyan neydi?” “Beni ateşten, onu çamurdan yarattın. Ben ondan üstünüm” diye cevap verdi.”
(a’râf, 7/11-12)
İyi sosyaller.
Hocam merak ettiğimden soruyorum. Allah'ın Şeytan'ın bu söylediğine cevabı var mı, varsa nedir?

Hocam merak ettiğimden soruyorum. Allah'ın Şeytan'ın bu söylediğine cevabı var mı, varsa nedir?
“İn oradan! Orada büyüklenmeye hakkın yok. Defol! Sen alçağın tekisin

İblis böyle kâfir olmuştu. Hâlbuki Allah’ın varlığından ve birliğinden şüphe etmiyordu. Ahiretin varlığını da kabul ediyordu. Çünkü kovulmasından sonra şöyle yalvarmıştı:

“Rabbim! İnsanların tekrar dirilecekleri güne kadar bana süre tanı.” (Sâd, 38/79)

(a’râf, 7/11-12)
İyi sosyaller.
Dalga geçmek gibi olmasın ama diğer dünyada ateş çamurdan üstün müymüş?

Küçük bir esintiye ne dersin?

Huzurundan kovuyor ve lanetliyor, şeytan da kıyamete kadar mühlet istiyor insanları yoldan saptırmak için. Allah da izin veriyor ve meali yanlış hatırlamıyorsam onlar sana uymayacaktır gibisinden bir şey söylüyor.

Huzurundan kovuyor ve lanetliyor, şeytan da kıyamete kadar mühlet istiyor insanları yoldan saptırmak için. Allah'da izin veriyor ve meali yanlış hatırlamıyorsam onlar sana uymayacaktır gibisinden bir şey söylüyor.

Şeytanın vesveselerini namaz kılanlar cok iyi bilir :D abdestten sonra ki gaz isteği mesela.

Huzurundan kovuyor ve lanetliyor, şeytan da kıyamete kadar mühlet istiyor insanları yoldan saptırmak için. Allah da izin veriyor ve meali yanlış hatırlamıyorsam onlar sana uymayacaktır gibisinden bir şey söylüyor.
Hocam Allah uymayacaklardır diyorsa öyle değil midir? Eğer öyleyse kıyamet nasıl kopacak? Dünyada bir tane bile müslüman kalmadığı zaman kopmayacak mıydı kıyamet?

Hocam Allah uymayacaklardır diyorsa öyle değil midir? Eğer öyleyse kıyamet nasıl kopacak? Dünyada bir tane bile müslüman kalmadığı zaman kopmayacak mıydı kıyamet?

Allah uymayacaklardır diyor lakin irademiz seçim yapıyor doğruyu yanlışı ayırt edebildiğimiz için bizi imtihana sokuyor.

Hocam yarım doktor candan yarım hoca imandan misali ben bildiğim kadarını dedim bu soru beni aşıyor :). Bunlar biraz inanç temeline girdiği için hem hassas hem de kepkesin bir şey denemeyen konulardan, gerçek ehline sormak lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı