Sharkoon 650W PSU RTX 3060 Ti'a yeter mi?

Arcura26

Decapat
Daha fazla  
AMD Ryzen 5 3600X işlemci.
Snowman T6 Ultra kule tipi soğutucu.
Gigabyte B450M S2H V2 anakart.
G.Skill 2x8 3600MHz CL18 RAM.
Zotac 3060 Ti Twin Edge.
Zalman N5 mf kasa.
Gigabyte 240GB SSD.
1TB WD Blue HDD.
Sharkoon 650W 80+ PSU.

Sistemde ilk zamanlar oyuna girince 10 dk sonra falan takılıp kalıyordu reset atmak zorunda kalıyordum. XMP ayarlarından RAM'i 3600MHz'den 3200'e düşürünce sorun kalmadı. Şimdi iste ekran kartına güncelleme geldi NVIDIA GeForce üzerinden indirip kurdum düzgünce ama sorun tekrar başladı oyunlara girdiğimde bir süre sonra takılı kalıyor. Reset atmak zorunda kalıyorum ya da direkt oyun kapanıyor.

Yeter ancak önermiyorum eğer SHP V2 modelinden bahsediyorsunuz.

Eğer alabilirseniz çok üst seviye bir PSU'dur şu GF1'e denk denilebilir;

DDU ile sürücüleri tamamiyle kaldırıp tekrardan kurabilirsin veya Memtest86 yapabilirsin.

SHP650 kağıt üstünde yetmesi lazım, ne kadar kötü olsa da.

RAM'leri tek tek takıp dene. Belki RAM'den kaynaklı olabilir.

Bunu denedim @Recep Baltaş ın önerdiği bir programla da test ettim sorun yok gözüküyordu.

DDU ile sürücüleri tamamiyle kaldırıp tekrardan kurabilirsin veya Memtest86 yapabilirsin.

ShP650 kağıt üstünde yetmesi lazım, ne kadar kötü olsa da.

Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir peki? Ekran kartı güncellemesinden önce oynayabiliyordum ancak dediğim gibi RAM'leri 3600'den 3200'e çekmem gerekti acaba PSU yetmiyor mu? Çünkü sisteme yük binince takılıp kapanıyor ya da kitleniyor.

Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir peki? Ekran kartı güncellemesinden önce oynayabiliyordum ancak dediğim gibi RAM'leri 3600'den 3200'e çekmem gerekti acaba PSU yetmiyor mu? Çünkü sisteme yük binince takılıp kapanıyor ya da kitleniyor.
DDU ile sürücüleri kaldırıp yeniden yükle dediğim gibi, denemekten zarar gelmez. Dediğim gibi PSU kağıt üstünde yetiyor ama vasat bir model olduğu için problem oluşturması pek şaşırtıcı gelmez.

En kötü PSU değiştirirsin.

RTX 3060 Ti'lı bir sistem için NVIDIA 600Watt öneriyor. 650Watt yetmesi lazım ama güç kaynağında sorun olabilir belki (kesin değil)

Kullandığın Windows orjinal değilse Microsoft'un sayfasından deneme sürümü Windows 10 kurup dene.

RTX 3060 Ti'lı bir sistem için NVIDIA 600Watt öneriyor. 650Watt yetmesi lazım ama güç kaynağında sorun olabilir belki (kesin değil)

Kullandığın Windows orjinal değilse Microsoft'un sayfasından deneme sürümü Windows 10 kurup dene.
Orjinal kullanıyorum. Sorunun ne olduğunu bulabilirsem değiştiririm yada düzeltirim ancak psu dan olup olmadığını bilemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı